Zorlu Enerji’nin Jeotermal Santrali Çalışmaya Başladı

Zorlu Enerji’nin Jeotermal Santrali Çalışmaya Başladı

Zorlu Enerji’nin Manisa Alaşehir’deki 45 MW kurulu güce sahip Alaşehir I projesi kapsamındaki jeotermal santrali tam kapasite çalışmaya başladı.

Türkiye’de jeotermal enerjiye yönelik yatırımlar yavaş da olsa artış gösteriyor. Önümüzdeki yıllarda jeotermal enerjiden daha fazla yararlanılması kaçınılmaz görünüyor.

Zorlu Enerji’nin Manisa Alaşehir’deki 45 MW kurulu güce sahip Alaşehir I projesi kapsamındaki jeotermal santralinin 11.27 MW’lık ünitesinin performans ve güvenilirlik testleri tamamlandı ve santral tam kapasite çalışmaya başladı.

Şirketten KAP’a yapılan açıklama şöyle:

31.12.2015 tarihli özel durum açıklamamıza istinaden, Şirketimizin % 100 oranında hissedarı olduğu Zorlu Jeotermal Enerji Elektrik Üretimi AŞ tarafından Manisa’nın Alaşehir ilçesinde yapımı tamamlanan 45 MW kurulu güce sahip Alaşehir I projesi kapsamındaki jeotermal santralinin 11,27 MW’lık ikinci ve son fazının performans ve güvenilirlik testleri başarıyla tamamlanmış olup, Bakanlık resmi kabülünün yapılmasının ardından, santral 15.01.2016 tarihi itibarıyla tam kapasite çalışmaya başlamıştır.

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Çevreci Sokaklara %45 Oranında Hibe Desteği

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından başlatılan Çevreci Sokak Projesi Kapsamında, proje geliştiren belediyelere yüzde 45 oranında hibe verilecek. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Çevreci Sokak Projesi kapsamında proje geliştrien tüm il ve ilçe belediyelerine projenin yüzde 45’ine kadar hibe desteği verecek. Belediyeler projelerini Bakanlığa 31 Aralık 2013’e kadar sunacak. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı,

HABERLER

Evsel Atık Bertarafının Yeni Çalışanları Solucanlar Olacak

Çevre ve Şehircilik Bakanlığının başlattığı proje kapsamında Türkiye’de ilk kez İzmir’de kurulacak tesisle, evsel atıkların gübreye dönüştürülmesinde solucanlardan yararlanılacak. Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre, şehirlerin çöp sorununa solucanlar çare olacak. Türkiye’de

HABERLER

GÜNDER Intersolar Kapsamında Etkinlikler Düzenliyor

GÜNDER Intersolar 2015 süresince bir dizi etkinlik gerçekleştirecek.  GÜNDER 10-12 Haziran 2015 tarihleri arasında yapılacak INTERSOLAR 2015 fuarı sırasında bir dizi etkinlik gerçekleştirecek. Etkinlikler, GÜNDER’in Türkiye’nin güneş enerjisi kaynağının değerlendirilmesi

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply