Zenit Enerji, Yatırımcıya Tam Destek Kapsamında Çalışmalarını Sürdürüyor

Zenit Enerji, Yatırımcıya Tam Destek Kapsamında Çalışmalarını Sürdürüyor

Zenit Enerji ve Çevre Teknolojileri Ltd. Şti. Teknik işlerden Sorumlu Genel Müdürü Can Camcı: “Müşterilerimizin yatırım ve projelerine en uygun olan FV Panel, inverter, kablo, konnektör ile izleme ve test sistemleri ürünlerini seçmelerini sağlıyoruz. Tarafsızlık ve aynı zamanda yatırımcıya tam destek kapsamında da teknik denetim hizmetleri de veriyoruz.”

Zenit Enerji’nin faaliyet alanından söz eder misiniz?

Güneş enerji santrali ekipmanlarının satışı, servisi ve teknik denetim hizmetlerini veriyoruz. Zenit Enerji pazarda lider konuma sahip panel ve inverter üreticisi olan firmalar ile müşterilerine yeni nesil teknolojik ürünler arasında seçenekler sunuyoruz. Portföyümüzde panelde Yingli Solar, Canadian Solar, First Solar ve Solar World, inverterde ise SMA, Huawei, Schneider Electric ve TBEA markaları yer alıyor. Müşterilerimizin yatırım ve projelerine en uygun olan FV Panel, inverter, kablo, konnektör ile izleme ve test sistemleri ürünlerini seçmelerini sağlıyoruz. Tarafsızlık ve aynı zamanda yatırımcıya tam destek kapsamında da teknik denetim hizmetleri de veriyoruz. GES denetlemelerinde Bureau Veritas ile stratejik ortaklık içerisindeyiz Doğru ürünlerle doğru kurulumun yapılıp en yüksek verimlere ulaşılmasını sağlıyoruz. Bunlar bizim temel hizmetlerimiz.

Teknik denetim hizmetlerinizin kapsamı nedir?

Teknik denetim hizmetlerimiz kapsamında öncelikle tahmini yıllık üretim analizi gerçekleştiriyoruz.
Tahmini yıllık üretim analizinde verim raporlarımız bankalar tarafından tanınarak, GES projemizin mümkün olan en kısa sürede kar potansiyeli hakkında detaylı bir çalışma hizmeti veriyor. Uzman görüşünde ise, GES projemizin uzman görüşü ile teknik tasarım görüş ve önerileri ile inceleme yapılıyor.
Yatırımcıya Teknik Şartname ve EPC sözleşmesi hazırlayıp EPC seçiminde teknik destek veriyoruz. Teknik Durum Değerlendirme ve Tespiti, güneş enerji santrali kurulumu esnasında inşaat ve montaj aşamasında belirli periyodik ziyaretlerle denetliyoruz ve sahada birebir inceliyoruz.
Teknik Denetlemenin son aşamasında enerjilendirilmiş güneş enerji santralinde, tüm sistem bileşenlerini örnekleme metodu ile test ve ölçümleri yapılarak santralin durumu hakkında bir denetleme raporu verilmektedir. Denetleme ve Test Raporunun uygun olması durumunda Bureau Veritas tarafından santral sertifikalandırılmaktadır.

Teknik denetim hizmetlerine müşterilerinizin yaklaşımı nasıl?

Gün geçtikçe, insanlar bilinçlendikçe Teknik denetim tarafına yönelim artıyor. Çünkü büyük çaplı yatırımlar söz konusu oluyor ve kimse de riske girmek istemiyor. O yüzden yatırımcılar tarafından denetim hizmetlerine ağırlık verilmeye başlandı. Bazı EPC firmaları da bizden teklif istiyor açıkçası, bu konuda onlara da yardımcı oluyoruz.

Teknik denetleme çalışmalarınız hangi aşamalardan oluşuyor?

Görsel denetim, montajı tamamlanmış güneş enerji santrali denetlenmesinin ilk aşamasıdır. Görsel denetimde görsel kontrol kapsamında, sahada montajı yapılan sistem bileşenlerinin kalite ve güvenirliliğini kontrol ediyoruz. Özellikle, yangın risklerinin olup olmadığını varsa ne tür riskler olduğunu raporluyoruz.
DC parametlerinin örnekleme ile ölçümünü yapıyoruz. DC parametrelerinin örnekleme ile ölçümü, kurulumun olası hataları ortaya çıkarmaya yönelik gerçekleşiyor.
Termal analiz, örnekleme metodu ile santraldeki bağlantı ve panellerde hot spot hatalarını belirlemek için yapılır. Ayrıca, modüllerde üretim ve montaj hatasından kaynaklanabilecek herhangi üretim kaybına neden olabilecek hataların tespiti yapılıyor.
Performans kontrolünde ise, örnekleme ile metodu ile belirlenen dizilerde anlık güneş ışınım değeri ve panel sıcaklığında akım-gerilim ölçülerek I-V eğrisi belirleniyor.

Geliştirdiğiniz yazılımınızın özellikleri neler?

Bizim diğer firmalardan büyük bir farkımız kendi geliştirdiğimiz yazılım sistemimiz. Bir GES projesinde kurulum yapılacak bölgeye göre en yüksek verimde panel veya inverterin uygunluğunun belirlenmesini sağlanmaktadır. Diğer firmalar tarafından başka yazılımlar kullanılıyor ama onlar ortalama bir eğri çıkartıyor. Bizim yazılımımızın ise, hata payı yok denecek kadar az.

İşletme ve bakım denetlemesi kapsamı nedir?

Yeni geliştirmekte olduğumuz bir bir ekipman ile işletme anında arıza tespitleri kolayca yapılabilecektir. Bu ekipman santralin uzaktan izlenmesi esnasında arızaları tespit edebilecek ve bakım guruplarına uyarı verecek şekilde çalışacaktır. Bu ekipman sayesinde santrallerin duruş sürelerinin azaltılması ve arızalara müdahale sürelerin düşürülmesi ile santral veriminin arttırılması hedeflenmektedir.

Güneş enerjisi pazarını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Güneş enerjisi pazarı, Türkiye’de şu anda emekleme devresinden yürüme devresine geçme aşamasında. 2015 yılında, 265 megawat’ın geçici kabulü yapıldı. Şu anda ise, geçici kabulü yapılmış 400 megawatt, kurulumu tamamlanmış geçici kabulü bekleyen 140 megawatt kapasiteye ulaşmış durumdayız. Bu sene ise, 1000 megawatt’a çıkılması hedefleniyor. Devletin regülasyonları da bunda etken. Gümrük Mevzuatı ve Yeni yönetmelik değişikliği sektörün hızını belirleyecek aslında. Konuşulan anti-damping konusu var. Bu sektörün gelişimini belirleyecek. Çünkü yatırımcı biraz ürkek durumda.

Pazarın gelişimiyle ilgili ne tür sorunlar yaşanıyor?

Pazarın gelişimi açısından finans ve proje geliştiriciler en büyük problem. Projelerin yüzde 80’i proje geliştiricilerin elinde. Onlar da bir getiri sağlamaya çalışıyorlar. Sektörün gelişimi için buna mutlaka önlem alınması gerekiyor. Pay devriyle bunu biraz daha engellediler. Elinde projesi olanlar pay devri yapamayacaklar ve projeyi uygulamak zorunda kalacaklardır. Bu da sektörün gelişimi yönünden olumlu bir gelişmedir.

Sektörün gelişimi açısından EPC firmalarının çalışmaları hakkında ne düşünüyorsunuz?

TSE EN 62446 güneş enerjisi santrallerinin kurulmasıyla ilgili standarttır. Türkiye’de bu standardın ne kadar uygulandığı tartışılır. EPC firmalarında çalışmam esnasında 30 megawatt’a kadar da santral kurulumunda tectübem var. Bu durumun tamamen firmaların sisteme olan yaklaşımlarıyla ilgili olduğunu düşünüyorum. 700’ün üstünde EPC firması var. Bu firmaların kaçının gerçekten kaliteli ve güvenilir bir hizmet vereceği konusu ayrıca değerlendirilmeli. Dolayısıyla, yatırımcılar milyon eurolar para yatırarak bu tesisleri kuruyorlarsa, bu yatırımların bedellerinin yanında çok cüzi miktarlara üçüncü taraf denetlenmesi kendileri için büyük avantaj oluşturacaktır. O yüzden standartlara göre bu işin denetlenmesinin yapılması ve tesisin doğru kurulmasıyla, en yüksek performansın can güvenliğiyle beraber sağlanması bu işin amacını oluşturuyor.

Bu konuda bir mevzuata ihtiyaç var mı sizce?

TEDAŞ’ın kontrol kabul yönetmeliği var. Bununla ilgili TEDAŞ zaten kendi yönetmeliğinde, bu çalışmaları yapacak firmaları kontrol firmaları adı altında birleştiriyor. İlgili kurumların kontrol firmalarına yetki belgesi verip, bunları yaptırması gerekiyor. Her attığımız adım Türkiye için önemli ve bu işi baştan daha sektör küçükken yapabilirsek çok önemli kazanımlar elde edebiliriz. EPC firmalar daha düzgün uygulamalar yaparak kalite standardını yukarı doğru taşıyabilirler.

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

Sektörel Röportajlar

“Ofis Çalışanlarımızın Doğum Günlerinde Kendi Adlarına Ağaç Dikiyoruz”

Bize biraz Serap Zuvin Hukuk Bürosu ile ilgili bilgi verebilir misiniz? Hangi konular üzerinde çalışıyorsunuz daha çok? Büromuz, 2001 yılında kurulmuş olup, merkezi İstanbul’dadır. Kuruluşundan bu yana müvekkillerine nitelikli ve

Güneş EnerjisiB 0 Comments

Citizen’den Dünyanın En İnce Güneş Enerjili Saati

Citizen, güneş enerjisiyle çalışan ilk Eco-Drive saatinin 40. yılında, yalnızca 2.98 mm kalınlığıyla dünyanın en incesi unvanını alan Eco Drive One‘ı tanıttı. Güneş enerjili ürünler ilgi çekmeyi sürdürüyor. Bu doğrultuda

Rüzgar enerjisi 0 Comments

Kişi Başına Rüzgar Enerjisi Kurulu Gücünde Danimarka, Güneş Enerjisi Kurulu Gücünde ise Lichtenstein Birinci

Yılın ilk altı ayında kişi başına rüzgar kurulu gücünde Danimarka, kişi başına güneş enerjisi kurulu gücünde ise Lichtenstein ilk sırada yer aldı. Dünyada yenilenebilir enerjide kurulu güç artış gösteriyor. Bu

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply