Yüzde 72 Isıtma Tasarruflu Ahşap Evler: Tervakukka !

Yüzde 72 Isıtma Tasarruflu Ahşap Evler: Tervakukka !

ae_ekobina_38-tervakukka-pukuhuone

“Tervakukka” olarak bilinen ekolojik ahşap ev, Fin yapı geleneklerini, geleceğe yönelik enerji verimliliği hedefleriyle birleştiren düşük karbonlu, pasif enerjili bir yapı. Konutların toplam karbon salımında tuttuğu büyük yeri düşündüğünüzde, ahşap evlerin geleceğinin gayet parlak olduğunu söylemekte sakınca yok.

Bu özel evin mimarı, Kombi Arkkitehdit Oy firmasından Matti Kuittinen. Kuittinen, “Modern Tervakukka evi, inşaat mühendisliği ve ekonomik fayda açısından makul olması nedeniyle, yapının inşaatında ve yüzey malzemelerinde ahşap kullanımını esas alıyor” diyor. Projenin asıl amacı, rahat ve modern bir ahşap ev tasarlarken, aynı zamanda, bahçeler de dâhil olmak üzere, yapı malzemelerinin olabildiğince düşük karbon salımı yapmalarını sağlamak. “Odun, yenilenebilirlik ve karbon salımını azaltma özelliği nedeniyle çevreci bir yaklaşımı destekliyor. Bir metreküplük odun, büyüme aşamasında, bir tonluk karbondioksitin atmosfere yayılmasını engelleyebiliyor.”
UPM, birçok farklı ürünle birlikte Tervakukka’nın ön cephesini ve iç mekân panellerini de tedarik ediyor. UPM Living Departmanından Jari Nietosvuori ise, “Bölgede işlenen Fin ahşabını evin yapımı sırasında olabildiğince sık kullanıyoruz” diyor.

Nefes Alan Ev
Eko-fonksiyonel Ahşap Ev 2012 projesi (Eco-functional Wooden House 2012), malzeme seçiminin önemini vurgularken, aynı zamandaae_ekobina_Tervakukka_AM PORTAAT DSC_2033 bir binanın çevresel etki değerlendirmesinde enerji verimliliğinin hesaplanması üzerinde de duruyor.
Fin Doğa Koruma Birliği’nden Venla Virkamäki, “Ahşap yapılar kolaylıkla onarılıyor, uyarlanıyor ve geri dönüştürülebiliyor. Üstelik içlerinde karbon sıkıştığı için inşaatlardaki ahşap kullanımı, iklim değişikliğinin yavaşlamasını sağlayan faydalı bir tercih olabiliyor” diyor ve ekliyor: “İnşaat uygulamalarında ve yapı malzemelerinde yaşam döngüsü karbon ayak izi hesaplandığında, ahşap uygun bir seçim olarak karşımıza çıkıyor.” Virkamäki, düşük-karbon odaklı inşaat sistemlerinin gelecekte daha fazla yaygınlaşacağını umut ediyor.
Tervakukka’nın yapımında 9 bin ila 10 bin kg civarında odun veya odun türevleri kullanılmış. Duvarların yalıtımında ise, Finlandiya’da üretilen TermexZero adındaki geri dönüştürülmüş kağıttan elde edilen selüloz izolasyon malzemesi tercih edilmiş. Ev imalatçısı Greenbuild Oy Firması İdari Müdürü Pasi Typpö, “Yalıtım, talaş işlevi görür; diğer bir deyişle yapıya nefes aldırır” diyor.

Pasif ev, geniş çaplı bir ısıtma sistemi de gerektirmiyor. Tervakukka’nın ısıtma enerjisi ihtiyacı, elektrikli ısıtma, ısı kazanım havalandırması (HRV) ve basınçlı hava ısıtma sistemlerinin birleştirilmesiyle gideriliyor. Güneş enerjisi kolektörleri ise evin kullanma suyunu ısıtıyor. Typpö, “Konutlar, toplam CO2 salımlarının yüzde 40’ından fazlasından sorumlu. Bu salımlar, gelecekte keskin bir düşüş gösterecek. Bu nedenle, varolan standartlara kıyasla daha iyi enerji tasarrufu sağlayan inşaatlar, geleneksel yöntemler karşısında çok daha kârlı hale gelecek” diyor. Aynı zamanda Tervakukka’nın yıllık ısıtma enerjisi tasarrufunun, standart bir evle karşılaştırıldığında yüzde 72’lere kadar çıkabileceğine dikkat çekiyor.

Kaynak: EkoIQ Dergisi
http://ekoiq.com/

“Bu yazı EkoIQ Dergisi ile yapılan işbirliği çerçevesinde yayınlanmaktadır.”

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER

Yerli Katkı İlavesi Süre Uzatımı

Bugün (5-12-2013) tarihli ve 28842 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Yerli Katkı İlavesine İlişkin Kararın Yürürlüğe Konulması Hakkında Karar ile, yerli katkı payı süresi 1/1/2016 ile 31/12/2020 tarihleri arasında devreye girecek

HABERLER

Türkiye’nin Rüzgar Enerjisi ile Sulanacak Olan İlk Tarlaları

Eskişehir – Türkiye’nin ilk rüzgar enerjisiyle tarımsal arazi sulaması yapacak olan rüzgar enerji santrali Eskişehir’de hizmete girdi. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdür Yardımcısı Ali

HABERLER

İngiltere’nin Rüzgar Enerjisindeki Hedefi 11 Gigawatt

İngiltere, rüzgarda kurulu gücünü 2020 yılına kadar 11 gigawatt düzeyine çıkararak lider konumunu sürdürecek.  Araştırma şirketi GlobalData’nın yeni raporuna göre, iklim değişikliği ve enerji sistem güvenliği kaygılarıyla yenilenebilir enerji hedefini