Yükselen Elektrik Fiyatına Karşı BMW’den Rüzgar Enerjisi Yatırımı

Almanya’nın 550 milyar avro maliyetle nükleer enerji kullanımından vaz geçmesi nedeniyle elektrik maliyeti yükselirken BMW Grubu elektriğini garantilemek için yatırım kararı aldı. 

ae_ruzgar_bmw_yatirimAlmanya’nın 550 milyar avro maliyetle nükleer enerji kullanımından vaz geçmesi nedeniyle elektrik maliyeti yükselirken BMW Grubu elektriğini garantilemek ve kârını korumak için batı Almanya çapında rüzgâr enerjisi türbinleri kuracak.

Yakında dikilecek dört rüzgâr türbini kulesi BMW’nin şu anda X1’i ürettiği, yakında da ilk elektrikli otomobili i3’ü üreteceği Leipzig fabrikasında kullanılan elektriğin neredeyse dörtte birini karşılayacak.

Daimler bir kamyon fabrikasında elektrik santrali kuruyor ve Volkswagen de en az beş yeni jeneratör kurmayı düşünüyor. Zira Alman otomobil endüstrisi Başbakan Angela Merkel’in nükleer reaktörleri kapatma ve yenilenebilir enerjiyi güçlendirmeye yönelik, ticari üreticilerden alınan elektrik üzerindeki vergilerin arttırılmasını da kapsayan planının etkilerinden kaçınmak istiyor.

Berlin’deki bir üretici ticaret grubu olan DIHK’in enerji politikası analisti Sebastian Bolay, “Merkel’in nükleer enerjiden vaz geçmesi nedeniyle her iki Alman endüstriyel üreticisinden biri, ya kendi elektriğini üretiyor, ya da bunu planlıyor. Kendi elektriğinizi üretmek çoğu durumda daha ucuz olmakla kalmıyor, sizi şebekedeki arızalardan da koruyabiliyor” dedi.

Bu yıl ülkede temiz enerjiden alınan vergi yüzde 47 arttırılacak. Bu Almanya’daki otomobil üreticilerinin ve parça tedarikçilerinin toplam elektrik faturasını 254 milyon avro arttırabilir.

2006’dan bu yana vergi altı katına çıktı. Avrupa’da 2012 satışlarının neredeyse 20 yıldır en düşük seviyeye inmesinin ardından bu yıl da satışlar üst üste altıncı yıldır azalmaya doğru giderken BMW, VW ve Mercedes-Benz’in ana şirketi Daimler maliyetleri kontrol altına almaya yönelik baskı hissediyorlar. Düşük talep, yüksek iş gücü ve enerji fiyatlarının neden olduğu sıkıntıları daha da arttırıyor.

Kaynak: msn.com

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER

Doğanın Önündeki Koruma Kalkanları Kaldırılırsa

TBMM Genel Kurulu’nda görüşülmeye hazırlanan ‘Tabiatı ve Biyolojik Çeşitliliği Koruma Yasa Tasarısı’na yönelik tepkiler sürüyor. Korunan alanlara yönelik statülerin yeniden belirlenmesini öngören ve Türkiye’nin doğasının ticarileştirileceği eleştirilerine neden olan tasarıyla ilgili

HABERLER 0 Comments

Güneş Paneli İthalatında Gözetim Uygulaması

Tebliğ’e göre, güneş panelleri Ekonomi Bakanlığınca (İthalat Genel Müdürlüğü) düzenlenecek gözetim belgesi ile ithal edilebilecek. İthalatta Gözetim Uygulamasına İlşkin Tebliğ dün Resmi Gazete’de yayınlandı. Tebliğ, güneş paneli ithalatında ileriye yönelik

HABERLER

ÇEDBİK ve Yeşil Okullar Projesi Clinton Tarafından Sunulacak

Türkiye’de ekonomik, toplumsal ve çevresel sürdürülebilirliğe yeşil binalar ve yerleşmelerle katkı sağlamak amacıyla faaliyet gösteren Çevre Dostu Binalar Derneği  ÇEDBİK,  “Yeşil Okullar “ anlaşmasına  Cape Town Dünya Yeşil Binalar Konseyleri Kongresinde imza atan