Yükselen Elektrik Fiyatına Karşı BMW’den Rüzgar Enerjisi Yatırımı

Almanya’nın 550 milyar avro maliyetle nükleer enerji kullanımından vaz geçmesi nedeniyle elektrik maliyeti yükselirken BMW Grubu elektriğini garantilemek için yatırım kararı aldı. 

ae_ruzgar_bmw_yatirimAlmanya’nın 550 milyar avro maliyetle nükleer enerji kullanımından vaz geçmesi nedeniyle elektrik maliyeti yükselirken BMW Grubu elektriğini garantilemek ve kârını korumak için batı Almanya çapında rüzgâr enerjisi türbinleri kuracak.

Yakında dikilecek dört rüzgâr türbini kulesi BMW’nin şu anda X1’i ürettiği, yakında da ilk elektrikli otomobili i3’ü üreteceği Leipzig fabrikasında kullanılan elektriğin neredeyse dörtte birini karşılayacak.

Daimler bir kamyon fabrikasında elektrik santrali kuruyor ve Volkswagen de en az beş yeni jeneratör kurmayı düşünüyor. Zira Alman otomobil endüstrisi Başbakan Angela Merkel’in nükleer reaktörleri kapatma ve yenilenebilir enerjiyi güçlendirmeye yönelik, ticari üreticilerden alınan elektrik üzerindeki vergilerin arttırılmasını da kapsayan planının etkilerinden kaçınmak istiyor.

Berlin’deki bir üretici ticaret grubu olan DIHK’in enerji politikası analisti Sebastian Bolay, “Merkel’in nükleer enerjiden vaz geçmesi nedeniyle her iki Alman endüstriyel üreticisinden biri, ya kendi elektriğini üretiyor, ya da bunu planlıyor. Kendi elektriğinizi üretmek çoğu durumda daha ucuz olmakla kalmıyor, sizi şebekedeki arızalardan da koruyabiliyor” dedi.

Bu yıl ülkede temiz enerjiden alınan vergi yüzde 47 arttırılacak. Bu Almanya’daki otomobil üreticilerinin ve parça tedarikçilerinin toplam elektrik faturasını 254 milyon avro arttırabilir.

2006’dan bu yana vergi altı katına çıktı. Avrupa’da 2012 satışlarının neredeyse 20 yıldır en düşük seviyeye inmesinin ardından bu yıl da satışlar üst üste altıncı yıldır azalmaya doğru giderken BMW, VW ve Mercedes-Benz’in ana şirketi Daimler maliyetleri kontrol altına almaya yönelik baskı hissediyorlar. Düşük talep, yüksek iş gücü ve enerji fiyatlarının neden olduğu sıkıntıları daha da arttırıyor.

Kaynak: msn.com

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER

7 Milyar Dolarlık Projede Kafa Karıştıran Benzerlik !

Son bir haftadır pek çok gazete ve portalda yer alan Kilis’teki 7 milyar dolarlık “güneş tarlası” projesini çoğunuz duymuşsunuzdur. Projenin dünya ölçeğinde olması, hatta ihracat hedefi konulması bizi oldukça etkiledi

HABERLER 0 Comments

Balıkesir’de 24 Jeotermal Saha İhalesine Çıkılıyor

Balıkesir İl Özel İdaresi, 24 adet jeotermal kaynak arama ruhsatlı sahayı aramalara açacak. Balıkesir İl Özel İdaresi’nin Resmi Gazete‘nin bugünkü sayısında yayımlanan ilanına göre, 5686 sayılı Jeotermal Kaynaklar ve Doğal Mineralli

HABERLER

Siemens’ten Poyraz RES’e Rüzgar Türbini

Yüksek verimlilik sunan Siemens rüzgar türbinleri, Poyraz Rüzgar Enerji Santrali’nde 45 bin hanenin enerji ihtiyacını karşılamak üzere dönecek. Poyraz RES tamamlandığında Siemens rüzgar türbinleriyle yıllık 85 bin ton karbondioksit salımının