Yükselen Elektrik Fiyatına Karşı BMW’den Rüzgar Enerjisi Yatırımı

Almanya’nın 550 milyar avro maliyetle nükleer enerji kullanımından vaz geçmesi nedeniyle elektrik maliyeti yükselirken BMW Grubu elektriğini garantilemek için yatırım kararı aldı. 

ae_ruzgar_bmw_yatirimAlmanya’nın 550 milyar avro maliyetle nükleer enerji kullanımından vaz geçmesi nedeniyle elektrik maliyeti yükselirken BMW Grubu elektriğini garantilemek ve kârını korumak için batı Almanya çapında rüzgâr enerjisi türbinleri kuracak.

Yakında dikilecek dört rüzgâr türbini kulesi BMW’nin şu anda X1’i ürettiği, yakında da ilk elektrikli otomobili i3’ü üreteceği Leipzig fabrikasında kullanılan elektriğin neredeyse dörtte birini karşılayacak.

Daimler bir kamyon fabrikasında elektrik santrali kuruyor ve Volkswagen de en az beş yeni jeneratör kurmayı düşünüyor. Zira Alman otomobil endüstrisi Başbakan Angela Merkel’in nükleer reaktörleri kapatma ve yenilenebilir enerjiyi güçlendirmeye yönelik, ticari üreticilerden alınan elektrik üzerindeki vergilerin arttırılmasını da kapsayan planının etkilerinden kaçınmak istiyor.

Berlin’deki bir üretici ticaret grubu olan DIHK’in enerji politikası analisti Sebastian Bolay, “Merkel’in nükleer enerjiden vaz geçmesi nedeniyle her iki Alman endüstriyel üreticisinden biri, ya kendi elektriğini üretiyor, ya da bunu planlıyor. Kendi elektriğinizi üretmek çoğu durumda daha ucuz olmakla kalmıyor, sizi şebekedeki arızalardan da koruyabiliyor” dedi.

Bu yıl ülkede temiz enerjiden alınan vergi yüzde 47 arttırılacak. Bu Almanya’daki otomobil üreticilerinin ve parça tedarikçilerinin toplam elektrik faturasını 254 milyon avro arttırabilir.

2006’dan bu yana vergi altı katına çıktı. Avrupa’da 2012 satışlarının neredeyse 20 yıldır en düşük seviyeye inmesinin ardından bu yıl da satışlar üst üste altıncı yıldır azalmaya doğru giderken BMW, VW ve Mercedes-Benz’in ana şirketi Daimler maliyetleri kontrol altına almaya yönelik baskı hissediyorlar. Düşük talep, yüksek iş gücü ve enerji fiyatlarının neden olduğu sıkıntıları daha da arttırıyor.

Kaynak: msn.com

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER

BM Su Yönetimi Kuralları’nı İmzalayan İlk Otel; Rezidor

,Rezidor, küresel su krizine karşı yürütülen Birleşmiş Milletler CEO’lar için Su Yönetimi Kuralları (UN CEO Water Mandate) girişimini imzalayan 115 üye arasındaki tek otel grubu oldu. UN CEO Water Mandate Girişimi;

Jeotermal enerji 0 Comments

“Türkiye’ye İnanıyoruz”

EXERGY Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Matteo Quaia, yaklaşık 600 megavat kurulu güce sahip olan Türk jeotermal pazarına yıl sonuna kadar 100 megavat daha katkı sağlamayı planladıklarını belirterek, “2017 için de

Güneş EnerjisiB 0 Comments

Malatya’da Güneş Enerji Santralinden Elektrik Üretiliyor

Büyükşehir Belediyesi Trambüs Bakım İstasyonu çatısına kurduğu Güneş Enerji Santrali’nde elektrik üretimine başladı. Dünyada yenilenebilir enerji projelerinde yerel yönetimlerin destek vermelerinin yanı sıra, çeşitli düzenlemelerle teşvik ettikleri de görülüyor. Vancouver