Yükselen Elektrik Fiyatına Karşı BMW’den Rüzgar Enerjisi Yatırımı

Almanya’nın 550 milyar avro maliyetle nükleer enerji kullanımından vaz geçmesi nedeniyle elektrik maliyeti yükselirken BMW Grubu elektriğini garantilemek için yatırım kararı aldı. 

ae_ruzgar_bmw_yatirimAlmanya’nın 550 milyar avro maliyetle nükleer enerji kullanımından vaz geçmesi nedeniyle elektrik maliyeti yükselirken BMW Grubu elektriğini garantilemek ve kârını korumak için batı Almanya çapında rüzgâr enerjisi türbinleri kuracak.

Yakında dikilecek dört rüzgâr türbini kulesi BMW’nin şu anda X1’i ürettiği, yakında da ilk elektrikli otomobili i3’ü üreteceği Leipzig fabrikasında kullanılan elektriğin neredeyse dörtte birini karşılayacak.

Daimler bir kamyon fabrikasında elektrik santrali kuruyor ve Volkswagen de en az beş yeni jeneratör kurmayı düşünüyor. Zira Alman otomobil endüstrisi Başbakan Angela Merkel’in nükleer reaktörleri kapatma ve yenilenebilir enerjiyi güçlendirmeye yönelik, ticari üreticilerden alınan elektrik üzerindeki vergilerin arttırılmasını da kapsayan planının etkilerinden kaçınmak istiyor.

Berlin’deki bir üretici ticaret grubu olan DIHK’in enerji politikası analisti Sebastian Bolay, “Merkel’in nükleer enerjiden vaz geçmesi nedeniyle her iki Alman endüstriyel üreticisinden biri, ya kendi elektriğini üretiyor, ya da bunu planlıyor. Kendi elektriğinizi üretmek çoğu durumda daha ucuz olmakla kalmıyor, sizi şebekedeki arızalardan da koruyabiliyor” dedi.

Bu yıl ülkede temiz enerjiden alınan vergi yüzde 47 arttırılacak. Bu Almanya’daki otomobil üreticilerinin ve parça tedarikçilerinin toplam elektrik faturasını 254 milyon avro arttırabilir.

2006’dan bu yana vergi altı katına çıktı. Avrupa’da 2012 satışlarının neredeyse 20 yıldır en düşük seviyeye inmesinin ardından bu yıl da satışlar üst üste altıncı yıldır azalmaya doğru giderken BMW, VW ve Mercedes-Benz’in ana şirketi Daimler maliyetleri kontrol altına almaya yönelik baskı hissediyorlar. Düşük talep, yüksek iş gücü ve enerji fiyatlarının neden olduğu sıkıntıları daha da arttırıyor.

Kaynak: msn.com

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER

Era’dan Biyogaza 6,5 Milyon Dolarlık Yatırım

Hidroelektrik santrallerine türbin üreten Era Şirketler Grubu, Çubuk’ta 6.5 milyon dolarlık yatırım ile kuracağı biyogaz santralini 2013 yılında devreye alacak. Santralin 2,4 MW’lık kurulu güce sahip olacağını ifade eden Era

HABERLER 0 Comments

Türkiye’nin Örnek Yeşil Binaları MIPIM’de Sergilenecek

Küresel İklim Değişikliğinin Gayrimenkul Sektörüne Etkilerini gündeme taşıyacak olan MIPIM 2016 Fuarına, Türkiye örnek yeşil bina projeleri ile katılıyor. Projelere yeşil bina danışmanlık hizmeti sunan Altensis’in yönetici ortağı Emre Ilıcalı,

HABERLER

Türk Mucitten Güneş Enerjisi ile Çalışan Sessiz Jeneratör

Erzurum’un Aşkale ilçesinde üretilen güneş enerjisi ile çalışan sessiz yakıtsız jeneratör vatandaşın ilgi odağı oldu. Dükkan sahibi İrfan Fazıloğulları, “Sessiz yakıtsız jeneratör güneş enerjisi ile çalışıyor. 10 yıldır bu işi