Yüksek Okulu Öğrencilerinden Güneş Enerjili Araç

Yüksek Okulu Öğrencilerinden Güneş Enerjili Araç

Besni Meslek Yüksek Okulu Mekatronik Bölümü öğrencileri Proje Yönetim dersinin uygulamalı vizesinde güneş enerjili araç yaptı. Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Talha Gönüllü, yeni yapılan ‘Mek13’ ismi verilen aracın test sürüşünü gerçekleştirdi.

tr.wikipedia.org’dan aldığımız verilere göre, güneş arabaları, çalışma enerjisinin büyük bölümünü güneş enerjisi ile sağlayan bir otomobil türü. Bundan dolayı dış yüzeyi, güneş enerjisini elektrik enerjisine çeviren güneş gözeleri ile kaplı.

Genellikle elektrik enerjisini saklamak için akümülatör’e sahip olan güneş arabalarının böylece bulutlu veya güneşsiz hava şartlarında, en azından belli bir süre kullanılması mümkün oluyor.

Türkiye’de güneş enerjisi alanında yüksek okul ve üniversite düzeyinde çeşitli çalışmalar gerçekleştiriliyor. Özellikle güneş enerjili araç yapımında yeni buluşlara imza atıldığı gözlemleniyor.

Uzun vadede bu çalışmalar, güneş enerjili araçların seri üretime geçmesini olanaklı kılabilecek. Yüksek okul ve üniversiteler düzeyinde bu konuda alt yapı çalışmalarının gerçekleştiği ve yetişmiş insan gücünün oluşturulmaya başlandığına tanık oluyoruz.

Bu doğrultuda, Besni Meslek Yüksek Okulu Mekatronik Bölümü öğrencileri Proje Yönetim dersinin uygulamalı vizesinde güneş enerjili araç yaptı. Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Talha Gönüllü, yeni yapılan ‘Mek13’ ismi verilen aracın test sürüşünü gerçekleştirdi.

Saatte 30 kilometre hız yapabilen ‘Mek13’ adlı aracın engelli aracı olarak tasarlanması için proje hazırlanacak. Engelli aracı olarak tasarlanması planlanan güneş enerjili araç, seri üretilebilecek.

Haberin ayrıntısı için tıklayın

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

Güneş EnerjisiB 0 Comments

Hindistan’da Dünyanın En Büyük Güneş Enerji Santrali

Hindistan son yıllarda güneş enerjisi yatırımlarıyla dikkat çekiyor. Hindistan hükümetinin güneş enerjisi hedeflerini 100 GW olarak belirlemesi sektörde önemli bir gündem oluşturmuştu. Daha önce sitemizde yer verdiğimiz gibi Hindistan hükümeti

Ulaşım 0 Comments

Cehvrolet’den Chevrolet Bolt Elektrikli Araç

Chevrolet’in yeni nesil elektrikli aracı Bolt yollarda. Elektrikli araç üretimine dünyaca ünlü otomotiv markaları da girmeye başladı. Chevrolet’de bu furyada yeni elektrikli aracıyla yollarda boy gösterecek. www.teknolizce.com’un haberine göre, efsaneleşmiş

HABERLER

Danimarka’dan Örnek Çalışmalar RENSEF’te Anlatıldı

Bu sene ilki düzenlenen Antalya RENSEF Fuarı’nda Danimarka’daki yenilenebilir enerji sektörünün tarihsel ve mevcut durumu hakkında katılımcılar için panel düzenlendi. Etkinliğe Danimarka İstanbul Konsolosluğu Ticaret Müşavirliği’nden Seda Kayrak konuşmacı olarak

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply