Yüksek Okulu Öğrencilerinden Güneş Enerjili Araç

Yüksek Okulu Öğrencilerinden Güneş Enerjili Araç

Besni Meslek Yüksek Okulu Mekatronik Bölümü öğrencileri Proje Yönetim dersinin uygulamalı vizesinde güneş enerjili araç yaptı. Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Talha Gönüllü, yeni yapılan ‘Mek13’ ismi verilen aracın test sürüşünü gerçekleştirdi.

tr.wikipedia.org’dan aldığımız verilere göre, güneş arabaları, çalışma enerjisinin büyük bölümünü güneş enerjisi ile sağlayan bir otomobil türü. Bundan dolayı dış yüzeyi, güneş enerjisini elektrik enerjisine çeviren güneş gözeleri ile kaplı.

Genellikle elektrik enerjisini saklamak için akümülatör’e sahip olan güneş arabalarının böylece bulutlu veya güneşsiz hava şartlarında, en azından belli bir süre kullanılması mümkün oluyor.

Türkiye’de güneş enerjisi alanında yüksek okul ve üniversite düzeyinde çeşitli çalışmalar gerçekleştiriliyor. Özellikle güneş enerjili araç yapımında yeni buluşlara imza atıldığı gözlemleniyor.

Uzun vadede bu çalışmalar, güneş enerjili araçların seri üretime geçmesini olanaklı kılabilecek. Yüksek okul ve üniversiteler düzeyinde bu konuda alt yapı çalışmalarının gerçekleştiği ve yetişmiş insan gücünün oluşturulmaya başlandığına tanık oluyoruz.

Bu doğrultuda, Besni Meslek Yüksek Okulu Mekatronik Bölümü öğrencileri Proje Yönetim dersinin uygulamalı vizesinde güneş enerjili araç yaptı. Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Talha Gönüllü, yeni yapılan ‘Mek13’ ismi verilen aracın test sürüşünü gerçekleştirdi.

Saatte 30 kilometre hız yapabilen ‘Mek13’ adlı aracın engelli aracı olarak tasarlanması için proje hazırlanacak. Engelli aracı olarak tasarlanması planlanan güneş enerjili araç, seri üretilebilecek.

Haberin ayrıntısı için tıklayın

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Hal Binaları’nın Güneş Enerjisi Sistemleri Form Solar’dan

Selçuk Belediyesi Hal Binaları güneş enerjisi sistemi için Form Solar’ı tercih etti. Efes Antik Kenti, Meryem Ana Evi, Artemis Tapınağı gibi birçok zengin kültür varlığına ev sahipliği yapan İzmir’in Selçuk

Elektrikli araçlar 0 Comments

Tesla Model 3’e Rekor Sipariş

Elon Musk tarafından ay başında resmen tanıtılan ve önsiparişe açılan yeni Model 3 elektrikli otomobil, kimsenin beklemediği kadar büyük ilgi gördü. Daha bir ay dolmadan şirkete verilen önsipariş sayısının 400.000

HABERLER

ABD’li Goldman Sachs 5 HES Projesini Bereket Enerjiye Devretti

ABD’li dev yatırım bankası Goldman Sachs, 5 yıl önce Türkiye’de giriştiği enerji yatırımlarından sessiz sedasız çekiliyor. Goldman Sachs’ın enerji şirketi Cogentrix Energy, sahip olduğu 2’si faaliyette 5 HES projesini Bereket

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply