Yüksek Okulu Öğrencilerinden Güneş Enerjili Araç

Yüksek Okulu Öğrencilerinden Güneş Enerjili Araç

Besni Meslek Yüksek Okulu Mekatronik Bölümü öğrencileri Proje Yönetim dersinin uygulamalı vizesinde güneş enerjili araç yaptı. Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Talha Gönüllü, yeni yapılan ‘Mek13’ ismi verilen aracın test sürüşünü gerçekleştirdi.

tr.wikipedia.org’dan aldığımız verilere göre, güneş arabaları, çalışma enerjisinin büyük bölümünü güneş enerjisi ile sağlayan bir otomobil türü. Bundan dolayı dış yüzeyi, güneş enerjisini elektrik enerjisine çeviren güneş gözeleri ile kaplı.

Genellikle elektrik enerjisini saklamak için akümülatör’e sahip olan güneş arabalarının böylece bulutlu veya güneşsiz hava şartlarında, en azından belli bir süre kullanılması mümkün oluyor.

Türkiye’de güneş enerjisi alanında yüksek okul ve üniversite düzeyinde çeşitli çalışmalar gerçekleştiriliyor. Özellikle güneş enerjili araç yapımında yeni buluşlara imza atıldığı gözlemleniyor.

Uzun vadede bu çalışmalar, güneş enerjili araçların seri üretime geçmesini olanaklı kılabilecek. Yüksek okul ve üniversiteler düzeyinde bu konuda alt yapı çalışmalarının gerçekleştiği ve yetişmiş insan gücünün oluşturulmaya başlandığına tanık oluyoruz.

Bu doğrultuda, Besni Meslek Yüksek Okulu Mekatronik Bölümü öğrencileri Proje Yönetim dersinin uygulamalı vizesinde güneş enerjili araç yaptı. Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Talha Gönüllü, yeni yapılan ‘Mek13’ ismi verilen aracın test sürüşünü gerçekleştirdi.

Saatte 30 kilometre hız yapabilen ‘Mek13’ adlı aracın engelli aracı olarak tasarlanması için proje hazırlanacak. Engelli aracı olarak tasarlanması planlanan güneş enerjili araç, seri üretilebilecek.

Haberin ayrıntısı için tıklayın

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER 0 Comments

Teksan Jeneratör’den Türkiye’nin İlk Hibrit Jeneratörü

Enerji ve elektrik alanında en büyük etkinliklerden biri olan Power-Gen International 2015 Fuarı Las Vegas’ta gerçekleşti. Dünya enerji sektörünün en önemli buluşma noktalarından biri olan Power-Gen International 2015’te yenilenebilir enerji,

ALTERNATİF TASARIMLAR

“Güneşin Efendisi” Çünkü Enerjisi Güneşten

Marco Ferrari ve Alberto Franchi adındaki iki genç,  Politecnico di Milano’da Yat Tasarımı bölümünde öğrenciler. “Yılın Genç Tasarımcısı” yarışmasına katılan iki İtalyan genç, Helios isimli 55 metre konsept tasarımları ile

Güneş EnerjisiB 0 Comments

Hindistan Güneş Enerjisinde Hedef Büyüttü

Hindistan hükümeti 2022 yılının Mart ayına kadar ülkedeki kurulu ve faaliyette olan güneş enerjisi üretim kapasitesinin en az 100 GV seviyesinde olmasını planlıyor. Hindistan dünyanın en büyük enerji tüketici ülkeleri

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply