Yüksek Okulu Öğrencilerinden Güneş Enerjili Araç

Yüksek Okulu Öğrencilerinden Güneş Enerjili Araç

Besni Meslek Yüksek Okulu Mekatronik Bölümü öğrencileri Proje Yönetim dersinin uygulamalı vizesinde güneş enerjili araç yaptı. Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Talha Gönüllü, yeni yapılan ‘Mek13’ ismi verilen aracın test sürüşünü gerçekleştirdi.

tr.wikipedia.org’dan aldığımız verilere göre, güneş arabaları, çalışma enerjisinin büyük bölümünü güneş enerjisi ile sağlayan bir otomobil türü. Bundan dolayı dış yüzeyi, güneş enerjisini elektrik enerjisine çeviren güneş gözeleri ile kaplı.

Genellikle elektrik enerjisini saklamak için akümülatör’e sahip olan güneş arabalarının böylece bulutlu veya güneşsiz hava şartlarında, en azından belli bir süre kullanılması mümkün oluyor.

Türkiye’de güneş enerjisi alanında yüksek okul ve üniversite düzeyinde çeşitli çalışmalar gerçekleştiriliyor. Özellikle güneş enerjili araç yapımında yeni buluşlara imza atıldığı gözlemleniyor.

Uzun vadede bu çalışmalar, güneş enerjili araçların seri üretime geçmesini olanaklı kılabilecek. Yüksek okul ve üniversiteler düzeyinde bu konuda alt yapı çalışmalarının gerçekleştiği ve yetişmiş insan gücünün oluşturulmaya başlandığına tanık oluyoruz.

Bu doğrultuda, Besni Meslek Yüksek Okulu Mekatronik Bölümü öğrencileri Proje Yönetim dersinin uygulamalı vizesinde güneş enerjili araç yaptı. Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Talha Gönüllü, yeni yapılan ‘Mek13’ ismi verilen aracın test sürüşünü gerçekleştirdi.

Saatte 30 kilometre hız yapabilen ‘Mek13’ adlı aracın engelli aracı olarak tasarlanması için proje hazırlanacak. Engelli aracı olarak tasarlanması planlanan güneş enerjili araç, seri üretilebilecek.

Haberin ayrıntısı için tıklayın

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

Güneş EnerjisiB 0 Comments

Japonya’ya Güneş Enerjisi Santrali

Japonya’nın Chiba yarımadasının Kimitsu kentinde 33,5 MW’lık Güneş Enerjisi Santrali kurulacak. blog.radikal.com.tr’nin haberine göre, Japonya’da yenilenebilir enerji üretiminde solar enerji de önemli bir yer tutuyor. 2014 yılında 9,7 GW kurulu

HABERLER

AKÇANSA Alternatif Yakıt Kullanımını Yüzde 30’a Çıkaracak

AKÇANSA Genel Müdürü Hakan Gürdal: “5 yıl önce yüzde 2 olan alternatif yakıt kullanım oranımızı, 2020 yılına kadar yüzde 30’a çıkarmayı hedefliyoruz.”  Yapı malzemeleri sektöründe faaliyet gösteren AKÇANSA yatırımlarını enerji ve

Şirket Haberleri 0 Comments

RKT Enerji 3E İle Ortak Olarak Küresel İşbirliklerini Arttırıyor

Küresel ölçekte başarılı ve inovatif projelere imza atmış olan Belçikalı 3E  ile Türkiye güneş ve rüzgar enerjisi sektörlerinin önde gelen proje geliştirme şirketlerinden RKT Enerji, önemli bir işbirliğine gidiyor: 3E ve RKT

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply