YTÜ’den Alternatif Enerjili Araç Yarışlarında Derece

YTÜ’den Alternatif Enerjili Araç Yarışlarında Derece

TÜBİTAK Alternatif Enerjili Araç Yarışları’nda YTÜ Alternatif
Enerjili Sistemler Kulübüne ait Hydr-S isimli araç en verimli 2. Araç seçilirken, Electra isimli araç yaşadığı teknik arizalara rağmen yarışı en verimli 3. Araç olarak tamamladı.

TÜBİTAK Alternatif Enerjili Araç Yarışları 2015 yılında İzmit Körfez Yarış Pisti’nde 3-9 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirildi.

2015 yılında hidromobil kategorisinde teknik kontrolleri geçerek yarışmaya 9 takım hak kazandı. Yarış sonucunda, YTÜ Alternatif Enerjili Sistemler Kulübüne ait Hydr-S isimli araç en verimli 2. Araç seçildi. Yarışlarda sıralama araçların verilen 45 dakikada atması istenen 10 turda ne kadar enerji harcadıkları esas alındı. Yarışma sonucunda, hidromobil takım kaptanı ekip adına kupayı Kocaeli Üniversitesi Rektorü’nden aldı.

Elektromobil kategorisinde ise, teknik kontrolleri geçerek 37 takım yarışmaya hak kazandı. Yarış sonucunda YTÜ Alternatif Enerjili Sistemler Kulübüne ait Electra isimli araç yaşadığı teknik arizalara rağmen yarışı en verimli 3. Araç olarak tamamladı. Yarışlar araçların verilen 65 dakikada atması istenen 30 turda ne kadar enerji harcadıklarına bakılarak yapıldı. Electra isimli araç 1 TL’lik yakıtla 205 kilometrelik yol kat edebiliyor. Elektromobil takim kaptani ekip adina kupayi Kocaeli Valisinden aldi.

AESK Kulüp Başkanı Abdullah Kızıl yaptığı açıklamada, ”Yıldız Teknik Üniversitesi Alternatif Enerjili Sistemler Kulübü olarak 2005 yılından bu yana bu alanda çalışma göstermekteyiz. Yarışlara mekanik,elektrik-elektronik ve kompozit ekiplerinden oluşan 18 kişilik bir kadroyla bir senelik bir sürede hazırlandık. Kulübümüzün sahip olduğu teknik alt yapı ve bilgi birikimi sayesinde ortaya alternatif enerjiyi kullanarak geleceğe yön verecek iki araç ortaya çıkardık. Yarışlarda aynı kadroyla iki ayrı kategoride iki ayrı araç yapan tek ekip olmamız ve bu iki aracın da dereceye girerek kupa alması bizi sevindirdi. AESK olarak okulumuza son 3 yılda 5 kupa kazandırdık. Artık bu bilgi ve tecrübemizle okulumuzu uluslararası platformda en iyi şekilde temsil etmek istiyoruz” dedi.

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Güneş Enerjisiyle Dünyanın Çevresini Dolaşacak Uçak Yapılacak

Dassault Systemes, kendini güneş enerjisiyle dünyanın çevresini dolaşarak rekor kıracak olan uçak projesine adayacak. Güneş enerjisine yönelik ilginç ama aynı oranda değerli projeler birbiri ardına kamuoyuna duyuruluyor. Henüz belli kurumlar

HABERLER

Çin – AB Güneş Savaşlarında Ateşkes İmzalanıyor

Çin ve AB arasında aylardır devam eden güneş ışığını elektrik enerjisine dönüştürebilen teknoloji ürünlerine “anti-damping vergisi” uygulanmasıyla ilgili sorun çözüldü. Çin Uluslararası Radyosu’nun haberine göre, tarafların konuyla ilgili anlaşmazlıkta fiyat taahhüdü kararı aldığı belirtildi.

HABERLER 0 Comments

“Jeotermal Enerjide Yerlilik Konusu Daha Çok Gündeme Geliyor”

Exergy Türkiye A.Ş. Genel Müdürü Celal Tuğcu, jeotermal enerji alanında yerlilik konusunun 2015 yılında daha çok gündeme geldiğini ifade etti. Exergy Türkiye A.Ş. Genel Müdürü Celal Tuğcu, jeotermal enerji alanında