Yozgat’ta Jeotermal Kaynaklardan Domates Üretimi Artıyor

Yozgat’ta Jeotermal Kaynaklardan Domates Üretimi Artıyor

Yozgat’ta, jeotermal kaynaklardan yararlanılarak Sorgun ve Sarıkaya ilçelerinde kurulan tesislerde organik domates üretimini artıyor.

Türkiye’de jeotermal kaynaklarıyla meyve sebze üretimi artıyor.

www.trthaber.com’un haberine göre, Domates üretiminde önemli mesafeler katederek, pazarda pay sahibi olma yolunda ilerleyen Yozgat’ta, tarım alanlarında mevsimlik olarak yetiştirilen domatesler, tarla başlarında kurulan kazanlarda kaynatılıp, salça haline getiriliyor.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ziyaattin Özdemir, yaptığı açıklamada, kentte, tarımsal üretimde ürün çeşitliliğinin her geçen gün arttığını söyledi.

Organik olarak üretilen domatesin çiftçi tarafından tarla başlarında kaynatılıp salça yapıldığını anlatan Özdemir, il genelinde yaklaşık 2 bin 927 dekarda domates tarımı yapıldığını, yıllık üretimin 7 bin 765 ton civarında gerçekleştiğini belirtti.

Özdemir, 2013 yılında üründe çeşitliliği artırmaya yönelik çalışmalar kapsamında “Sırık Domates Üretimini Geliştirme Projesi”nin devreye sokulduğunu anımsattı.

HAberin devamı için tıklayın

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Rüzgar Enerjisinde Sınır Yok: Fas Çölleri’nde Rüzgar Tarlaları

Fas 300 MW Rüzgar Enerjisi Yatırımı İçin Tarfaya Çölünü Seçti Güneş enerjisi ve rüzgar enerjisindeki potansiyeli sınır tanımayan Kuzey Afrika ülkesi Fransız GDF Suez ile 20 yıllık anlaşma imzaladı. 2020

Ulaşım 0 Comments

Jant İçi Elektrik Motoruyla Yüzde 20 Yakıt Tasarrufu Sağlanacak

Gediz Üniversitesi’nden Doç.Dr. Selim Solmaz ve Yrd.Doç.Dr. Durmuş Uygun, TÜBİTAK ile KOSGEB desteğiyle jant içi elektrik motoru üretti. Türkiye’de bilim insanları elektrikli ve hibrid otomobiller konusunda çığır açacak gelişmelere imza

Elektrik Üretimi 0 Comments

Hidrometeorolojik Afetler Giderek Artıyor

Ekonomi Gazetecileri Derneği (EGD) tarafından bu yıl 7’ncisi düzenlenen Küresel Isınma Kurultayı sonuç bildirgesine göre, 2015 yılı yaz aylarındaki sıcaklıklar rekor seviyelere ulaştı. Sıcak hava dalgaları nedeniyle Hindistan’da 2 bin