Yozgat’ta Jeotermal Kaynak Yatırımı

Yozgat’ta Jeotermal Kaynak Yatırımı

Yozgat’ın Boğazlayan ilçesinde yıllardır boş akan 33 ile 62 arasında değişen sıcaklıkta saniyede 330 litre boşa akan debideki jeotermal kaynaktan yararlanılarak kurulması planlanan tarım, sağlık, turizm sektörlerine yönelik projelerle ilgili çalışmalara başlandı. 

images (3)

Bölgede gerçekleştirilecek yatırımlarla, boşa akan jeotermal kaynağın ekonomiye kazandırılacağı kaydedildi.

Boğazlıyan ilçesi Bahariye Köyü yakınlarındaki Cavlak bölgesindeki jeotermal kaynak yakınındaki yüzme havuzu tesisleri, kaymakamlık tarafından iyileştirme yapılıp, hizmete yeniden açıldı. Kaymakam Ahmet Dilsiz, Boğazlıyan için çok önemli bir kaynak ve turizm değeri olan termal özellikli suyun sağlık başta olmak üzere turizme kazandırılması çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

Termal suyun özellikle romatizma ve cilt hastalıkları başta olmak üzere birçok hastalığa iyi geldiğini kaydeden Kaymakam Dilsiz, bölgede iç turizme yönelik hazırladıkları dinlenme alanları, dış mekan spor aletleri ve çocuk oyun gruplarından oluşan projenin hayata geçebilmesi için Orta Anadolu Kalkınma Ajansı’nın da mali kaynak sağlayacağını bildirdi.

Sera tesisleri

Boğazlıyan ilçesi Bahariye köyü yakınlarındaki 350 dönümlük alanda da sera tesisleri kurulmasına yönelik çalışmalar devam ediyor. Daha önce Nevşehir’in Kozaklı ilçesinde 65 dönümlük alan üzerinde sera tesisi kuran Başyazıcı Grubu, Boğazlıyan ilçesinde 350 dönüm arazi üzerinde kurmayı planladığı tarımsal üretim yatırımına yönelik çalışmalarını sürdürüyor. Isıtma sistemi Jeotermal kaynaktan yararlanılarak sera tesislerinin ilk etabı 65 dönümlük alanda tesis edilecek. Sera tesislerinde yapılacak organik tarım ile domates üretimi elde edilip, iç ve dış pazarın talebi karşılanacak.

Termal sağlık yatırımı

Yozgat Valisi Abdülkadir Yazıcı, Boğazlıyan ilçesinde Türkiye’nin en kapsamlı sağlık yaşam kentinin kurulmasının planlandığını söyledi. Vali Yazıcı, yatırımın gerçekleştirileceği alandaki inceleme sonrasında yaptığı açıklamada, Yozgat’ın jeotermal açıdan oldukça zengin olduğunu, ülke genelindeki yatırımcıların ilin termal zenginliğini keşfettiğini kaydetti. Boğazlıyan ilçesine yapılacak Suudhan Sağlık Yaşam Kenti Projesi’nin Yozgat için önemli bir yatırım olduğunu vurgulayan Vali Yazıcı, 203 bin metrekarelik alanda kurulacak Sağlık Yaşam Kenti’nin Türk turizmi açısından önemli bir yatırım olduğunu, tarih, kültür, doğa ve inanç turizminde dünyanın gözde merkezlerinden Kapadokya’ya 70 kilometre Yozgat il merkezine 90 kilometre mesafede bulunmasının ise önemli bir avantaj olduğuna dikkat çekti.

Sağlık Yaşam Kenti’nde toplam bin 150 devremülk ile birlikte 5 yıldızlı otel, 2 butik otel, fizik tedavi ve SPA merkezi, kongre merkezi, günübirlik termal tesis, alışveriş merkezi, açık ve kapalı yüzme havuzları, çok amaçlı spor salonu, aquapark, koru park, hayvanat bahçesi, parklar gibi yatırımların da olacağını belirten Vali Yazıcı, 251 odalı otelin 502 yatak, apart ünitelerinin ise 876 yatak kapasitesiyle hizmet vereceğini kaydetti.

www.kanakhaber.com

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

500 Bin Şarj İstasyonu Avrupa Birliği Yollarında

AB’nin temiz ulaşım stratejisinin merkezinde elektrikli araç kullanımının arttırılması var. Avrupa Birliği çevre kirliliğini ve birliğin fosil yakıt ithaline olan bağımlılığını azaltma amacı ile ulaşımda temiz yakıt kullanımını sağlamaya yönelik

HABERLER

Yenilenebilir Enerji Depolama Sistemlerinde Yeni Gelişme

Avustralyalı bilim adamları, batarya kadar uzun ömürlü, küçültülmüş boyutlarda süper kapasitör (kondansatör) üretmenin önünü açacak önemli bir mühendislik başarısına imza attı. Profesör Dan Li başkanlığındaki Monash Üniversitesi’nden bilim adamlarının geliştirdiği

HABERLER

İtalya’da “Güneş Rüzgarı”

Rüzgar tribünü köprüsü, İtalyan viyadüğünü kamusal alana dönüştürüyor.  İtalya’da yalnızca köprü görevi gören değil aynı zamanda enerji üreten şık görünümlü bir köprü tasarlandı. Kullanılmayan bir viyadük yıkılmayarak, dolayısıyla maliyetten tasarruf