İçme Suyu Sıkıntısına Güneş Enerjili Çözüm

İçme Suyu Sıkıntısına Güneş Enerjili Çözüm

Yozgat merkeze bağlı Tayyip köyünde yaşanan içme suyu sıkıntısı güneş enerjisi ile çözüme kavuştu.

Güneş enerjisinden elektrik üretimiyle tarımdan hayvancılığa, sanayiden ulaşıma kadar birçok alanda önemli kazanımlar elde edilebiliyor. Önemli olan üstlenilen projelerde güneş enerjisinden elektrik üretiminin ne amaçla ve nasıl faydalanılacağının doğru saptanması.

Bu paralelde Türkiye’de de güneş enerjisinin çok farklı kullanım alanlarının yavaş yavaş ortaya çıktığı görülüyor. Şebeke elektriğinin özellikle köy ve belde gibi yerleşim bölgelerinde görece yüksek maliyeti temel ihtiyaçların karşılanmasında yurttaşları farklı çözüm yöntemleri üretmeye yönlendiriyor.

Bu çözüm yöntemlerinden birisi de hiç şüphesiz güneş enerjisinden elektrik üretimi. Kurulum maliyeti dışında neredeyse hiçbir ek maliyet gerektirmeyen güneş enerjisinden elektrik üretiminin Türkiye’de önümüzdeki dönemde çok daha yaygınlaşacağı söylenebilir.

Bu doğrultuda, Yozgat’ta köylüler güneş enerjisinden yararlanarak içme suyunu daha ucuza mal ediyor. Yozgat merkeze bağlı Tayyip köyünde yaşanan içme suyu sıkıntısı güneş enerjisi ile çözüme kavuştu. Köyde yaşanan su sıkıntısına çare arayan köy muhtarı Ercan Kocamaz, Köylere Hizmet Götürme Birliğinin finansal katkısı ile köyüne güneş enerjisi panelleri kurdu.

Güneş panelinden gelen elektrik ile sonda marifeti ile yer altından çıkan su 3 kilometre uzaklıktaki köye ulaştırılıyor. Saniyede 2 günde ise 70 ton su, güneş enerjisi marifeti ile köy su deposuna pompalanarak köylünün içe suyu temin ediliyor.

Haberin ayrıntıları için tıklayın

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER 0 Comments

Malezya’da Elektrikli Araçlara Yöneliyor

Malezya hükümet yetkilileri 2020 yılına kadar sokaklarda 100.000 elektrikli araç görmeyi hedeflediklerini açıkladı. tr.wikipedia.org’dan aldığımız verilere göre, Malezya ya da resmî adıyla Malezya Devleti, Güneydoğu Asya’da yer alan, doğu ve

HABERLER 0 Comments

Zorlu Enerji Kredi Alma Hazırlığında

Zorlu Enerji Ceo’su Sinan Ak refinansman ve yatırım için bankalarla toplamda 800 milyon kredi görüşmesi yaptıklarını açıkladı. Yenilenebilir enerji sektöründe kredi konusu gündenmdeki yerini koruyor. Zorlu Enerji Ceo’su Sinan Ak

HABERLER

Enerjide Çevreci Dönüşüm Tartışmaları Almanya’yı İkiye Bölebilir

Almanya Çevre Bakanı Peter Altmaier, yenilenebilir enerjiye geçişin kendilerine önümüzdeki yirmi yılda 1 trilyon Euro’ya mal olabileceğini söyledi. Almanya, Eylül ayında genel seçime gidiyor. Kabinenin Başbakan Angela Merkel’e en yakın

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply