İçme Suyu Sıkıntısına Güneş Enerjili Çözüm

İçme Suyu Sıkıntısına Güneş Enerjili Çözüm

Yozgat merkeze bağlı Tayyip köyünde yaşanan içme suyu sıkıntısı güneş enerjisi ile çözüme kavuştu.

Güneş enerjisinden elektrik üretimiyle tarımdan hayvancılığa, sanayiden ulaşıma kadar birçok alanda önemli kazanımlar elde edilebiliyor. Önemli olan üstlenilen projelerde güneş enerjisinden elektrik üretiminin ne amaçla ve nasıl faydalanılacağının doğru saptanması.

Bu paralelde Türkiye’de de güneş enerjisinin çok farklı kullanım alanlarının yavaş yavaş ortaya çıktığı görülüyor. Şebeke elektriğinin özellikle köy ve belde gibi yerleşim bölgelerinde görece yüksek maliyeti temel ihtiyaçların karşılanmasında yurttaşları farklı çözüm yöntemleri üretmeye yönlendiriyor.

Bu çözüm yöntemlerinden birisi de hiç şüphesiz güneş enerjisinden elektrik üretimi. Kurulum maliyeti dışında neredeyse hiçbir ek maliyet gerektirmeyen güneş enerjisinden elektrik üretiminin Türkiye’de önümüzdeki dönemde çok daha yaygınlaşacağı söylenebilir.

Bu doğrultuda, Yozgat’ta köylüler güneş enerjisinden yararlanarak içme suyunu daha ucuza mal ediyor. Yozgat merkeze bağlı Tayyip köyünde yaşanan içme suyu sıkıntısı güneş enerjisi ile çözüme kavuştu. Köyde yaşanan su sıkıntısına çare arayan köy muhtarı Ercan Kocamaz, Köylere Hizmet Götürme Birliğinin finansal katkısı ile köyüne güneş enerjisi panelleri kurdu.

Güneş panelinden gelen elektrik ile sonda marifeti ile yer altından çıkan su 3 kilometre uzaklıktaki köye ulaştırılıyor. Saniyede 2 günde ise 70 ton su, güneş enerjisi marifeti ile köy su deposuna pompalanarak köylünün içe suyu temin ediliyor.

Haberin ayrıntıları için tıklayın

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Türkiye’nin İlk Şebekeye ‘0′ Enjeksiyon Sistemleri Devreye Alındı

[divider scroll_text=”SCROLL_TEXT”] Asunim tarafından geçtiğimiz haftalarda devreye alınan ve Türkiye’de bir ilk olma özelliğini taşıyan Solar Eşitlik isimli proje, köylere içme suyu tedarik eden su pompalarının temiz enerji ile çalışmasını

HABERLER

Türkiye’nin İlk Jeotermal Kaynaklı Tarım OSB Seraları Satışta

Türkiye’nin ilk jeotermal kaynaklı Tarım OSB’sinde 11 sera alanı ihaleyle satılacak Denizli’nin Sarayköy ilçesinde kurulan Türkiye’nin ilk Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nde 11 sera parseli açık artırma usulü ihaleyle

HABERLER

Nazilli Jeotermal Enerji ile Tanışmaya Hazır

Jeotermal Kaynaklı Belediyeler Birliği Meclis Toplantısı Erzurum’da yapıldı. Olağan meclis toplantısına Nazilli Belediye Başkanı Haluk Alıcık’ta katıldı. Aziziye Belediyesinin ev sahipliğinde gerçekleştirilen Jeotermal Kaynaklı Belediyeler Birliği toplantısı Palandöken Kayak Merkezi’ndeki

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply