İçme Suyu Sıkıntısına Güneş Enerjili Çözüm

İçme Suyu Sıkıntısına Güneş Enerjili Çözüm

Yozgat merkeze bağlı Tayyip köyünde yaşanan içme suyu sıkıntısı güneş enerjisi ile çözüme kavuştu.

Güneş enerjisinden elektrik üretimiyle tarımdan hayvancılığa, sanayiden ulaşıma kadar birçok alanda önemli kazanımlar elde edilebiliyor. Önemli olan üstlenilen projelerde güneş enerjisinden elektrik üretiminin ne amaçla ve nasıl faydalanılacağının doğru saptanması.

Bu paralelde Türkiye’de de güneş enerjisinin çok farklı kullanım alanlarının yavaş yavaş ortaya çıktığı görülüyor. Şebeke elektriğinin özellikle köy ve belde gibi yerleşim bölgelerinde görece yüksek maliyeti temel ihtiyaçların karşılanmasında yurttaşları farklı çözüm yöntemleri üretmeye yönlendiriyor.

Bu çözüm yöntemlerinden birisi de hiç şüphesiz güneş enerjisinden elektrik üretimi. Kurulum maliyeti dışında neredeyse hiçbir ek maliyet gerektirmeyen güneş enerjisinden elektrik üretiminin Türkiye’de önümüzdeki dönemde çok daha yaygınlaşacağı söylenebilir.

Bu doğrultuda, Yozgat’ta köylüler güneş enerjisinden yararlanarak içme suyunu daha ucuza mal ediyor. Yozgat merkeze bağlı Tayyip köyünde yaşanan içme suyu sıkıntısı güneş enerjisi ile çözüme kavuştu. Köyde yaşanan su sıkıntısına çare arayan köy muhtarı Ercan Kocamaz, Köylere Hizmet Götürme Birliğinin finansal katkısı ile köyüne güneş enerjisi panelleri kurdu.

Güneş panelinden gelen elektrik ile sonda marifeti ile yer altından çıkan su 3 kilometre uzaklıktaki köye ulaştırılıyor. Saniyede 2 günde ise 70 ton su, güneş enerjisi marifeti ile köy su deposuna pompalanarak köylünün içe suyu temin ediliyor.

Haberin ayrıntıları için tıklayın

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

Güneş EnerjisiB 0 Comments

Yenilenebilir Kaynaklı Enerji Tarife Garantileri, Çıkarımlar ve Gelecek Planları: AB Tecrübesi İsimli Konferans İstanbul’da Gerçekleştirilecek

Yenilenebilir Kaynaklı Enerji Tarife Garantileri, Çıkarımlar ve Gelecek Planları:AB Tecrübesi isimli konferans, 29 Nisan 2016 tarihinde Boğaziçi Üniversitesi, Vedat Yerlici Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek. Program: 14:00-14:30 Kayıt 14:30-16:00 AB Tecrübesi Başkan:

HABERLER

AKÇANSA Alternatif Yakıt Kullanımını Yüzde 30’a Çıkaracak

AKÇANSA Genel Müdürü Hakan Gürdal: “5 yıl önce yüzde 2 olan alternatif yakıt kullanım oranımızı, 2020 yılına kadar yüzde 30’a çıkarmayı hedefliyoruz.”  Yapı malzemeleri sektöründe faaliyet gösteren AKÇANSA yatırımlarını enerji ve

HABERLER

Çeşme’de RES’e Karşı CHP – AKP İşbirliği

İZMİR’in Çeşme İlçesi’nde kurulmak istenen Karadağ Rüzgar Enerji Santrali’ne karşı Belediye Meclisi’nde CHP VE AK Partili üyeler işbirliği yaptı. Belediye Meclisi, santrale karşı dava açmak üzere CHP’li Başkan Faik Tütüncüoğlu’na

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply