Yırca’ya Güneş Doğdu

Yırca’ya Güneş Doğdu

MERVE ERDİL

Merve Erdil- Hürriyet gazetesi

9 Ekim 2015

Manisa Soma’da termik santral yapımı için kesilen 6 bin zeytin ağacı Türkiye’nin gündemine oturmuştu. Köylüler en önemli geçim kaynaklarından biri olan zeytin ağaçlarının kesilmemesi için eylemler düzenlemiş, gözyaşları dökmüştü. Bugün ise Soma’nın Yırca köyünde farklı bir hava var. Greenpeace’in Yırca’da köylülerle birlikte cami, okul gibi ortak kullanım alanlarını güneş enerjisi ile aydınlatmak için hazırladığı projede sona gelindi. Yırca’da zeytin ağaçları kesilirken ağladığı görüntülerle hafızalara kazınan Yırca Muhtarı Mustafa Akın projeyle ilgili olarak, “Güneş enerjisi bizim için alternatif bir enerji oldu, kömüre direnmenin küçük bir örneği” diye konuştu.

13 MAYIS 2014’te maden faciası ile sarsılan Manisa Soma, faciadan 6 ay gibi bir süre sonra Yırca köyündeki zeytin mücadelesi ile Türkiye’nin gündemindeydi. Yırca köyünde kömürlü termik santral kurmaya hazırlanan Kolin Grubu, köylülerin direnişine rağmen 6 bin zeytin ağacını 1.5 saat gibi bir sürede kesti. Tepkiyle karşılanan bu kesim sonrası, termik santral yapılması için Bakanlar Kurulu’nun aldığı acele kamulaştırma kararı Danıştay tarafından esastan iptal edildi ve Kolin Grubu termik santral projesini başka bir adrese taşıdı.

Uluslararası çevre örgütü Greenpeace, bu sürecin ardından Yırca’nın kömürlü termik santralden elde edilen enerjiyle değil, güneş enerjisiyle aydınlanması için köylülerle birlikte bir kampanya başlattı. “Eski Köye Yeni Enerji” adı verilen kampanya kapsamında 45 gün gibi kısa bir sürede 60 bin liralık destek toplanarak, ilk etapta köyün camii ve ilkokuluna güneş panelleri kuruldu. Bugün düzenlenecek “Güneş Şenliği” ile panellerin açılışı kutlanacak. Açılıştan önce bir araya geldiğimiz Yırcalılar, ileride güneş enerjisinden evlerinde de faydalanmak istediğini anlatıyor.

BÜYÜK BİR HEYECAN VAR

Greenpeace’in davetlisi olarak geldiğimiz Soma’nın Yırca köyünde büyük bir heyecan var. Zeytinliklerini termik santral yapımına karşı korumak için verdikleri mücadele Türkiye genelinde destek bulan Yırca’da bu defa gündem güneş enerjisi. Köyün ilkokulu ve camiine güneş panelleri kuruluyor. Böylece kendi elektriklerini üretecek ve artık elektrik faturası ödemeyecekler. Greenpeace’in “Eski Köye Yeni Enerji” kampanyasında toplanan 60 bin liralık destek ile kurulan güneş panellerinin, ileride köydeki tüm evlerin çatılarına yayılması ümit ediliyor. Ve yıllardır kömürle iç içe yaşayan Yırcalılar, artık elektriği temiz bir kaynak olan güneşten sağlamak istediklerini söylüyor.

merve erdil yirca

Köy kahvesinde sohbet etme imkânı bulduğumuz Yırca köyünün muhtarı Mustafa Akın, “Güneş enerjisi bizim için alternatif bir enerji oldu, kömüre direnmenin küçük bir örneği. Yırca yılın 9 ayı net güneş ışığı alan bir yer. 40 yıldır termik santral çilesi çekiyoruz. Güneş ve rüzgâr gibi alternatif enerji kaynakları varken, termik santrallere gerek yok. Kömüre karşı değilim. Fakat güneşle ısınabiliyorsan, aydınlanabiliyorsan, kömürü çıkarmaya gerek var mı? Kömür belki ileride başka bir amaçla bize lazım olacak, dursun orada, yerin altında” diyor. Akın, köydeki 130 evin tamamına panel kurmak istediklerini de ekliyor.

‘ANTİ’ İMAJINA DA KARŞI

Greenpeace İklim ve Enerji Kampanyaları Sorumlusu Reşit Elçin ise projenin ortaya çıkışını şöyle anlatıyor: “Geçen yıl şuradaki meydandaydık. Kaymakam, köylüleri termik santral yapımına ikna etmeye çalışıyordu. Köylülerden biri ‘Temiz enerji istiyoruz’ diye itiraz ediyordu. Ve neticede Kaymakam kimseyi ikna edemedi. Diğer yandan, Greenpeace’in bir ‘anti’ imajı var. Yani anti nükleer, anti kömür, bazı şeyleri de desteklediğimizi bu kampanya ile gösterelim istedik. Yırca kömüre karşı yeni bir zafer kazanmıştı, bir nevi ikisini bir araya getirdik. Onların temiz enerji isteğini gerçekleştirmek için kolları sıvadık.”

Yazının devamı için tıklayınız

About author

Senem Gençer
Senem Gençer 761 posts

Alternatifenerji.com’un kurucu ortaklarından biri ve CEO’su olan Gençer, 1971 yılında Diyarbakır’da doğdu. 1993 yılında ODTÜ İşletmeyi bitirdikten sonra, Johnson & Johnson Medical ve Yeni Zelanda Büyükelçiliği gibi farklı kurumlarda çalıştı. 2007 yılında güneş enerjisi ve LED aydınlatma konularında halen çalışmakta olan Ekogüneş’i ve Türkiye’nin ilk online solar ürün satış sitesi olan www.ekogunes.com’u kurdu. Gençer, aynı zamanda Güneş Enerjisi ve Sanayicileri Derneği GENSED’in kurucu üyelerindendir.

You might also like

YATIRIMCI

“Türkiye’nin Büyümesini Uluslararası Sermaye İle Tamamlıyoruz”

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı ve Boğaziçi Enerji Kulübü Onursal Başkanı Taner Yıldız: “Türkiye, 12 yıl kadar önce özelleşen bir yapıyı tercih etti. Arz güvenliği ile ilgili bir problem yaşamadığı

HABERLER 0 Comments

Türkiye’den Jeotermal Enerji Kredisi Başvurusu

Türkiye, jeotermalde 2023’e kadar bin megawatt kurulu güç hedefine ulaşmak için Dünya Bankasından kredi talebinde bulundu. Türkiye yenilenebilir enerjide 2023 yılı için belirlediği hedeflere ulaşmak için çalışmalarını sürdürüyor. Bu hedefler

Köşe Yazıları 0 Comments

Modern Ütopya Kasabası-Auroville

   Modern hayatın koşuşturmacası, yaşattığı stress ve hep birşeyleri yetiştirme telaşı içinde biz modern dünyanın insanları çoğu zaman sevdiğimiz işlere, kendimize vakit ayırmakta zorlanıyoruz. Bu koşuşturmaca içersinde ise şöyle güzel,