Yingli Solar’dan Dünyada Bir İlk; “Performans Garanti Sigortası”

Yingli Solar’dan Dünyada Bir İlk; “Performans Garanti Sigortası”

ae_guneselektrik_yingli_article_photo1.jpg_full_600Yingli Solar’dan dünyada bir ilk, güneş paneline performans garantisi sigortası

Dünyada, 2012 yılını pazar lideri olarak kapatan, güneş paneli üreticisi Yingli Solar dünyada bir ilk’e imza atarak güneş panellerini ve güneş enerjisi projelerini garanti altına aldı.  

Yingli Solar, dünyanın en büyük reasürans şirketlerinden Munich RE ile yapılan anlaşmayla, proje finansmanı sağlanması konusunda karşılaşılan zorlukları azaltma, solar projelerin maliyetlerini düşürmeye yönelik çözümler üretmeyi amaçlıyor.

Dünyada 20 bölgesel ülke ofisinde, 16 binden fazla çalışanı, 25 yıllık tecrübesi, 4.5 GW’tan fazla kurulu parkı ve 3.25 GW üretim kapasitesiyle faaliyet gösteren, dünyanın en büyük Fotovoltaik (PV) üreticilerinden Yingli Solar, dünyada daha önce hiçbir PV üreticisinin uygulanmaya cesaret edemediği bir projeye imza attı. Yingli Solar, dünyanın en büyük reasürans şirketi Munich RE ile yaptığı anlaşma ile Yingli Solar panellerinin performansını ve güneş enerjisi projelerini garanti kapsamına aldı.

 

Yatırımcıların riski azalacak

Yingli Solar Türkiye Genel Müdürü Uğur Kılıç, “Solar PV projelerinin maliyet ve güvenilirliği, büyümenin devam etmesi bakımından solar enerji için temel başarı faktörlerindendir. Yatırım maliyeti önemli bir unsur olup, banka ve yatırımcılar açısından bakıldığında mevcut ve öngörülen bazı riskleri taşımaktadır. Munich RE ile birlikte sunduğumuz Performans Garanti Sigortası’nın bu risklerin en aza indirgenmesinde ve yatırımcıların üstündeki maliyet yükünün hafifletilmesinde önemli bir katkısı olacaktır” dedi.

 

GES’lere “Performans Garanti Sigortası”

Yingli Solar dünyada ilk defa hayata geçirilen uygulamayla birlikte özellikle ticari ölçekli ve şebekeye bağlı solar projelere fayda sağlamak ve yatırım maliyetinin azaltılmasını desteklemek amacıyla, sigorta sektöründe dünyanın öncü şirketlerinden biri olan Munich RE ile işbirliği yaparak “Performans Garanti Sigorta Poliçesi” teminatı vermeye başladı. Poliçe, 1 Ekim 2012 ile 30 Eylül 2013 tarihleri arasında satılacak multi – kristalin ürünlerini kapsıyor.

 

Solar projelerde maliyetler azalıyor, güvence artıyorSONY DSC

Performans Garanti Sigortası’nın proje sahiplerine sunduğu faydaların başında yatırım maliyetlerini azaltması geliyor. Bu sayede yatırımcılar, derecelendirme kuruluşları ve borç verenler açısından mevcut ve öngörülen riskler de azalıyor. Sigortanın sağladığı bir katma değer ise Yingli Solar’ın müşterilerine hali hazırda bulunan projelerinin dönüşüm oranlarını artırmaları için fırsat sağlaması. Ayrıca ürünlerde seri üretim hatası görülmesi halinde müşterinin maliyeti Munich RE’nin teminatı altına alınıyor. Aynı şekilde verimlilikte beklenmeyen bir kayıp olduğu takdirde, poliçe sahiplerine ilave ekonomik güvence de sağlanıyor.

 

Yingli panellerinin kalitesi garantide

Munich RE ile yapılan işbirliği Yingli Solar için aynı zamanda ürünlerinin güven ve kalitesinin göstergesidir. Munich RE’nin poliçe onayından önce yapacağı ve yılda iki kez tekrarlayacağı durum tespitleri, teknoloji ve uzun vadeli finansman açısından Yingli Solar’ın üretim kalitesinin değerlendirilmesinde önemli bir kıstas olacaktır.

Panda Modülü, TÜV Rheinland 2011 Enerji Verimi Testi’nde Performansı ile Büyük Başarı Elde Etti

Avrupa, Kuzey Amerika ve Asya’daki 11 farklı firma tarafından üretilen 14 modülün verimliliği “uzun dönemli dış etkenlere maruz kalma testi” ile ölçülmüş ve firmamızın PANDA modülü ikinci sırada yer almıştır. PANDA modülün enerji verimi, birinci sıradaki modülden sadece %0.5 aşağıdadır. Bu sonuç ise Yingli Solar ürünlerinin kalitesinin ve yüksek performansının bir göstergesi oldu.

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER

EPDK: “600MW Dışında Teşviksiz Lisanslı Güneş Santrali Kurabilirsiniz”

TBMM Genel Kurulu’ndan geçen Elektrik Piyasası Kanunu ardından EPDK Elektrik Piyasası Dairesi Başkanı Ahmet Ocak Gas& Power’a özel açıklamalarda bulundu. Ocak, sektörün gelişiminden yenilenebilir enerjiye bir çok konu hakkında sorularımızı yanıtladı.

HABERLER

Güney Afrika’nın En Çevreci Modern Oteli

Güney Afrika’nın ilk çevreci oteli açıldı. Cape Town’un yeni havalimanı oteli çevre dostu olduğu kadar enerji tasarrufu da yapıyor. Yeşil Otel ismini taşıyan işletme şehir merkezine yalnızca 22 kilometre mesafede

HABERLER

EPDK Yenilenebilir Enerjiye Yeni Destekler Verecek Mi?

Elektrik piyasasında tüketici fiyatlarını doğrudan etkileyebilecek üç önemli gelişme yaşandı: BOTAŞ, elektrik üretimi yapan doğalgaz çevrim santrallerine sattığı doğalgazın fiyatına yüzde 38 zam yaptı. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) ,