Yingli Solar ve Trina Solar Suntech’e Talip Oluyor

Yingli Solar ve Trina Solar Suntech’e Talip Oluyor

Geçtiğimiz hafta bugün ( 9 Ağustos 2013, Cuma) güneş sektöründe “Solar Cuma” olarak ilan edildi. Nedeni de uzun süredir güneş sektöründe yaşanan duraklamaların geride bırakılıp, önemli birleşmelerle güneş sektörünün eski parlak günlerine geri dönmesi olarak gösterildi.

ae_gunes_elektrik_yingli_trina_suntech_canadian_solarYingli Solar ve Trina Solar cephesinde görülen panel üretim alanındaki gelişmenin yanında yine dünyanın PV devi Canadian Solar’a ait açıklanan rakamlar da haftanın önemli haberleri arasında yer aldı. Çin medyasından gelen bir haberde ise iflasını ilan eden Çinli PV devi Suntech’i satın almak için Yingli Solar ve Trina Solar’ın atağa geçtiği bildirildi.

İflasını açıklayan Suntech’le ilgilenen 5 farklı girişim olduğu daha önce yine Çinli medya kuruluşları tarafından bildirilmekteydi. Yayınlanan son haberde ise bu firmalardan ikisinin Yingli ve Trina Solar olduğu bildirildi.  Suntech’le ilgilenen diğer firmaların henüz netleşmemiş olsa da Beijing Putian New Energy veÇin’in Xi’an bölgesinden ismi henüz bilinmeyen bir firma olduğu bildirildi. Fakat hazırlanan bir raporda 1,75 Milyar Dolar’lık ciddi bir borç altında olan Suntech’in durumunun satın alma için riskli olduğu söylenmekte. Suntech’in bu kritik miktardaki borcu nedeniyle Trina Solar’ın satın alma konusunda ikiye bölündüğü ve benzer olarak ilgili diğer şirketlerde de benzer belirsizliğin yaşanacağını bildirildi.

Satın alma kararlarında biraz da ilgili olan iki şirket olan Trina ve Yingli Solar’ın yıl içindeki mali durumlarının da etkili olacağı belirtilmekte. Yılın ikinci çeyreği için üretim tahminlerinin %20 ötesine geçen ve yine aynı şekilde tahminlerin ötesinde ilerleme kaydeden Yingli Solar’ın da sektörü olumlu yönde ilerletmekte.  2. Çeyrek için brüt marjların %11-12 artacağı tahmin ediliyor. Bu süreçte Trina Solar’ın hisse senetleri %9.4 değer kazanırken, Yingli Solar’ın hisseleri ise %6.3 değer kazandı.

Diğer tarafta ise hisselerinde düşüş yaşayan Canadian Solar’ın, yılın ilk çeyreğinde %8 değer kaybı ve 12.6 Milyar Dolar net zarar kaydettiği bildirildi. Firmanın yılın geri kalanı için ise iyimser olmadığından bahsedilmekte.

Güneş sektöründe daha önce yaşanan sıçramaların ardından son zamanlarda çeşitli duraksamalar ve geri çekilişler yaşansa da uzmanlar bu regulasyon ve yeniden konumlanmalarla günel sektörünün daha sağlıklı şekilde gelişeceğini bildirmekteler.

Kaynak: Alt Energy Stock

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

Ulaşım 0 Comments

Volkswagen’den Yeni Elektrikli Minibüs Konsepti; Budd-e

Volkswagen’in CES 2016’da tanıttığı Budd-e konsepti, pillerindeki enerjiyle bir evin jeneratörü olarak da kullanılabiliyor. Budd-e’nin Microbus ismiyle 2017 yılında yollara çıkması bekleniyor. Elektrikli araçlar şovu devam ediyor. Volkswagen’de elektrikli araç

HABERLER

Nestle’nin İçecekleri Artık Rüzgarla Şişelenecek

Nestle Waters North America Inc , Cabalon şişeleme tesislerinin kurulu enerjisini %30 oranında karşılayacak iki rüzgar tribününü devreye aldı. Yeni rüzgar tribünlerinin herbiri 1.6 megawatt enerji üretecek ve yıllık enerji

Tasarımlar

Akıllı Telefonlara Akıllı Direkler

Her geçen gün artan akıllı telefon kullanıcı sayısı ile ortaya çıkan şarj sorununa Kocaeli’de güneş enerjisi ile telefonları şarj etmek imkanı sunan “Akıllı direk” adlı çevreci bir çözüm getirildi. Yenilenebilir