Yine bir facia, yine ölümler

Yine bir facia, yine ölümler

[space height=”HEIGHT”]
Sanayileşme hamlesi sonuçta iş gücü, sermaye ve kaynak üçgeninin sahip olduğu kapasitenin zorlanmasıyla iş kazalarının sayısının her yıl giderek daha çok can yakmasına ve toplumsal bir yara halini almasına yol açıyor.

limak-tan-alkumru-baraji-aciklamasi-4708883Türkiye’nin gündemini oluşturan en önemli konulardan biri, son yıllarda giderek yaygınlaşan, yaygınlaştıkça da kanıksanmaya başlanan iş kazaları. Türkiye’de son 15 yılda giderek ağırlığını hissettiren ve toplumsal zeminde önemli bir kabul gören neo-liberal politikalar, yeterli denetim ve önlem mekanizmaları oluşturulmadığı için iş kazalarına yol açıyor gibi görünüyor.

İlk bakışta haklı gerekçe olarak görülebilecek, sanayileşme hamlesi sonuçta iş gücü, sermaye ve kaynak üçgeninin sahip olduğu kapasitenin zorlanmasıyla iş kazalarının sayısının her yıl giderek daha çok can yakmasına ve toplumsal bir yara halini almasına yol açıyor.  Türkiye iş kazalarında kaybedilen insan sayısı bakımından dünyada 3. Avrupa’da ise 1. Sırada yer alıyor. Hak-İş Konfederasyonu’nun verilerine göre, ayda yaklaşık 7 bin iş kazası yaşanırken, ortalama günde 4 işçi yaşamını kaybediyor. İç acıtıcı bu tabloda daha da iç acıtıcı başka bir veri de bu kazaların yüzde 98’inin önlenebilir nitelikte olması. Sonuç olarak, alınacak önlem ve tedbirlerle bu kazaların çoğunluğu rahatlıkla önlenebilir, 3.5 ay önce gerçekleşen ve bütün ülkeyi yasa boğam Soma Maden Faciası, geçen hafta içerinde olan Siirt’teki baraj faciası gibi toplumsal felaketlere son verilebilir.

 3’ü çocuk 6 kişi öldü 

Siirt’ten geçen Botan Çayı üzerinde Limak Holding’e ait Alkumru Barajı’nın kapaklarının açılması sonucunda geçen hafta meydana gelen faciada 6 kişi öldü. 6,8 ve 10 yaşındaki üç kardeş ile bir baba iki yurttaş daha yalnızca piknik yaparken öldüler. Soma faciasının acısı dinmemişken, bu facia yeni bir yaraya çoktan yol açmış durumda.

Limak Şirketler Grubundan yapılan açıklamada, santrallerde olay günü, TEİAŞ’tan gelen talimat doğrultusunda olağan günlük çalışma prosedürü içerisinde üretime geçildiği ve uyarı sisteminin suyun ilgili noktaya gelmesinden 15 dakika öncesinden çalıştırıldığı ve ilgili noktada uyarının hem ışıklı hem de sesli (siren) olarak yapıldığı belirtiliyor. Açıklamada, bölgede nehir yatağına girmenin tehlikeli ve yasak olduğuna ilişkin birçok uyarı levhası da bulunduğuna dikkat çekiliyor.

“Neden, aşırı kar hırsı”  

Taraf Gazetesi’ndeki bir haber ise, olaya ait farklı bir bakış açısını göz önüne seriyor. Haberde, baraj faciası sonrası bölgede inceleme yapan Diyarbakır Elektrik Mühendisleri Odası’nın ölümlerin ana nedeninin ‘aşırı kar hırsı’ olarak açıkladığı belirtiliyor. Oda Başkanı Turan Kapan, “Maksimum düzeyde enerji üretimi yapılırken, gerekli tedbirler alınmadığını düşünüyoruz” diyor.

Olayın nasıl gerçekleştiği ve kimlerin suçlu olduğu elbette ki yargı sisteminin vereceği bir karar. Ancak çok açık bir gerçek var ki, Türkiye’de iş kazalarının nitelik değiştirdiği ve toplu ölümlere yol açmaya başladığı. Yalnızca üretim tesisi içerisinde değil, tesis çevresinin de üretimden nasıl etkilendiği çevre, toplum ve ekonomi bilimlerinin üzerinde tartışıldığı ve çözüm aradığı merkez konulardan biri olurken, Türkiye’de de üretim alanının bu çok boyutlu yapısının temel önemde olması gerekiyor. Ölenlere Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyoruz.

Haber: Hüseyin Bumin Ekmekçi

Fotoğraf: Milliyet.com.tr

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER 0 Comments

Vestas’a Çin’den Sipariş

Vestas, Çin’de kurulacak 48 MW`lık RES için Çinli Longyuan Power Group Corporation şirketine rüzgar türbini sağlayacak. blog.radikal.com.tr’den alınan verilere göre, Çin rüzgar enerjisinde dünya liderliğini sürdürüyor. 2015 yılı sonu itibari

HABERLER

“Almanya Gibi Bir Ülke Apar Topar Esir Alınamaz”

Almanya Bakanlar Kurulu, uzun süredir tartışılan yenilenebilir enerji (EEG) reformunu Nisan ayında kabul etmişti. Enerji Bakanı Sigmar Gabriel’in hazırladığı ve elektrik fiyatlarındaki hızlı artışı önlemeyi hedefleyen yenilenebilir enerji (EEG) yasası reform

HABERLER

“Paris İklim Zirvesi’ni Çok İyi Bir Şekilde Anlamalıyız”

Konferansta konuşan Boğaziçi Üniversitesi’nden Vesile Kulaçoğlu, Paris İklim Zirvesi’nin bu alandaki 2. Büyük uluslararası anlaşma olacağını belirterek, “Türkiye tarihi olarak bu anlaşmaya katılıyor. Birey, firma ve ülke olarak bu anlaşmaya