Yine bir facia, yine ölümler

Yine bir facia, yine ölümler

[space height=”HEIGHT”]
Sanayileşme hamlesi sonuçta iş gücü, sermaye ve kaynak üçgeninin sahip olduğu kapasitenin zorlanmasıyla iş kazalarının sayısının her yıl giderek daha çok can yakmasına ve toplumsal bir yara halini almasına yol açıyor.

limak-tan-alkumru-baraji-aciklamasi-4708883Türkiye’nin gündemini oluşturan en önemli konulardan biri, son yıllarda giderek yaygınlaşan, yaygınlaştıkça da kanıksanmaya başlanan iş kazaları. Türkiye’de son 15 yılda giderek ağırlığını hissettiren ve toplumsal zeminde önemli bir kabul gören neo-liberal politikalar, yeterli denetim ve önlem mekanizmaları oluşturulmadığı için iş kazalarına yol açıyor gibi görünüyor.

İlk bakışta haklı gerekçe olarak görülebilecek, sanayileşme hamlesi sonuçta iş gücü, sermaye ve kaynak üçgeninin sahip olduğu kapasitenin zorlanmasıyla iş kazalarının sayısının her yıl giderek daha çok can yakmasına ve toplumsal bir yara halini almasına yol açıyor.  Türkiye iş kazalarında kaybedilen insan sayısı bakımından dünyada 3. Avrupa’da ise 1. Sırada yer alıyor. Hak-İş Konfederasyonu’nun verilerine göre, ayda yaklaşık 7 bin iş kazası yaşanırken, ortalama günde 4 işçi yaşamını kaybediyor. İç acıtıcı bu tabloda daha da iç acıtıcı başka bir veri de bu kazaların yüzde 98’inin önlenebilir nitelikte olması. Sonuç olarak, alınacak önlem ve tedbirlerle bu kazaların çoğunluğu rahatlıkla önlenebilir, 3.5 ay önce gerçekleşen ve bütün ülkeyi yasa boğam Soma Maden Faciası, geçen hafta içerinde olan Siirt’teki baraj faciası gibi toplumsal felaketlere son verilebilir.

 3’ü çocuk 6 kişi öldü 

Siirt’ten geçen Botan Çayı üzerinde Limak Holding’e ait Alkumru Barajı’nın kapaklarının açılması sonucunda geçen hafta meydana gelen faciada 6 kişi öldü. 6,8 ve 10 yaşındaki üç kardeş ile bir baba iki yurttaş daha yalnızca piknik yaparken öldüler. Soma faciasının acısı dinmemişken, bu facia yeni bir yaraya çoktan yol açmış durumda.

Limak Şirketler Grubundan yapılan açıklamada, santrallerde olay günü, TEİAŞ’tan gelen talimat doğrultusunda olağan günlük çalışma prosedürü içerisinde üretime geçildiği ve uyarı sisteminin suyun ilgili noktaya gelmesinden 15 dakika öncesinden çalıştırıldığı ve ilgili noktada uyarının hem ışıklı hem de sesli (siren) olarak yapıldığı belirtiliyor. Açıklamada, bölgede nehir yatağına girmenin tehlikeli ve yasak olduğuna ilişkin birçok uyarı levhası da bulunduğuna dikkat çekiliyor.

“Neden, aşırı kar hırsı”  

Taraf Gazetesi’ndeki bir haber ise, olaya ait farklı bir bakış açısını göz önüne seriyor. Haberde, baraj faciası sonrası bölgede inceleme yapan Diyarbakır Elektrik Mühendisleri Odası’nın ölümlerin ana nedeninin ‘aşırı kar hırsı’ olarak açıkladığı belirtiliyor. Oda Başkanı Turan Kapan, “Maksimum düzeyde enerji üretimi yapılırken, gerekli tedbirler alınmadığını düşünüyoruz” diyor.

Olayın nasıl gerçekleştiği ve kimlerin suçlu olduğu elbette ki yargı sisteminin vereceği bir karar. Ancak çok açık bir gerçek var ki, Türkiye’de iş kazalarının nitelik değiştirdiği ve toplu ölümlere yol açmaya başladığı. Yalnızca üretim tesisi içerisinde değil, tesis çevresinin de üretimden nasıl etkilendiği çevre, toplum ve ekonomi bilimlerinin üzerinde tartışıldığı ve çözüm aradığı merkez konulardan biri olurken, Türkiye’de de üretim alanının bu çok boyutlu yapısının temel önemde olması gerekiyor. Ölenlere Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyoruz.

Haber: Hüseyin Bumin Ekmekçi

Fotoğraf: Milliyet.com.tr

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

Rüzgar enerjisi 0 Comments

“Türkiye Avrupa’da En Fazla Rüzgar Enerjisi Potansiyeline Sahip Ülke”

Almanya’nın liman kenti Hamburg’da, “Hamburg Rüzgar Enerjisi ve Teknolojileri Fuarı ve Avrupa Rüzgar Konferansı” Almanya Ekonomi Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Sigmar Gabriel’in de katılımıyla gerçekleştirildi. Fuara katılan AK Parti Konya

Elektrik Üretimi

Rüzgar Enerjisi Santralleri İçin Acele Kamulaştırma Kararı

Sivas, İzmir ve Uşak illerinde tesis edilecek rüzgâr enerjisi santrallerinin yapımı ile ilgili acele kamulaştırma yapılacak. Rüzgar enerjisi santrallerinin kurulumu için yapılan acele kamulaştırmalar sürüyor. Bazı enerji projeleri ile ilgili

HABERLER

Isı Yalıtımı Kentsel Dönüşümün Gizli Finans Kaynağı Olabilir

Enerji Verimliliği ve Binalarda Isı Yalıtımı Tüketici Algı Araştırması” Sonuçları Açıklandı! Yalıtım sektörünün lideri Filli Boya Yalıtım’ın desteği ile Sürdürülebilirlik Akademisi tarafından gerçekleştirilen “Enerji Verimliliği ve Binalarda Isı Yalıtımı Tüketici