Yılın İlk Yarısında 100 Yeni Santral, 5 Milyar Dolar

Yılın İlk Yarısında 100 Yeni Santral, 5 Milyar Dolar

Enerji yatırımlarının hız kesmediği Türkiye’de, yılın ilk yarısında 3 bin 61,07 megavat kapasiteli 100 yeni santral yaklaşık 5 milyar dolar yatırımla devreye girdi.
ae_hidro_finans_yatirim_ruzgarEnerji yatırımlarının hız kesmediği Türkiye’de, yılın ilk yarısında 100 yenisantral devreye girdi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı verilerine göre, ekonomideki büyümeye paralel olarak artan enerjiihtiyacını karşılamak için bu alanda yapılan yatırımlara yılın ilk yarısında yenileri eklendi.

Bu yılın ocak ayında 184,05 megavat kapasiteli 11, şubat ayında 206,76 megavat kapasiteye sahip 23, 345,13 megavat kapasiteye sahip 18, nisan ayında 248,17 megavat kapasiteye sahip 14, mayıs ayında 279,76 megavat kapasiteye sahip 21 ve haziran ayında 1797,2 megavat kapasiteye sahip 13 santraldevreye alındı.

Böylece yılın ilk yarısında Türkiye’nin enerjideki kurulu gücüne 3 bin 61,07 megavat kapasiteli 100 santraldahil oldu.

Yeni santrallerin yarısı HES’lerden oluşuyor. Ayrıca 22 rüzgar enerji santrali, 19 doğal gaz santrali, 4 çöp gazı santrali elektrik üretimine başladı.

Doğal gaz santralleri sisteme 1894,3 megavatlık katkı verecek. Bunun yanında devreye alının HES’ler 827,7, rüzgar enerji santralleri 244,35 megavatlık kapasiteleriyle kurulu güce katkıda bulunacak.

“2013’te hedeflediğimiz seviyede gidiyoruz” 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, yılın ilk yarısında devreye girenenerji yatırımlarına ilişkin AA muhabirine değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye’nin enerji ihtiyacının sürekli arttığını vurgulayan Bakan Yıldız, ülkenin bugün, 10 yıl önceye göre neredeyse 2 kat fazla elektrik tükettiğine dikkati çekti.

Bundan 10 yıl sonra da bugüne kıyasla 2 kat elektrik tüketileceğine işaret eden Yıldız, bu ihtiyacı karşılamak için her yıl en az 10 milyar dolarlık enerji yatırımı yapılması gerektiğini belirtti.

Enerji yatırımları açısından 2013 yılında hedeflenen seviyede gidildiğini ifade eden Bakan Yıldız, şöyle tamamladı:

“Yılın ilk 6 ayında 3 bin 61 megavat kurulu gücünde 100 yeni enerji üretim santralini devreye aldık. Yaklaşık 1200 megavatının hidroelektrik, rüzgar ve çöp gibi yenilenebilir kaynaklardan olması ayrıca memnuniyet vericidir. Bu santraller yaklaşık 5 milyar dolar yatırımla devreye girdi. Görülen odur ki, enerjiyatırımlarında Türkiye’ye duyulan güven sürmekte, Türkiye istikrarlı bir şekilde yoluna devam etmektedir”

Kaynak: AA

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

Elektrik Üretimi

Denizli Güneş Enerjisine Hazırlanıyor

Denizli Büyükşehir Belediye Meclisi Eylül ayı 2. bileşiminde “Denizli Büyükşehir Belediyesi Gücünü Güneşten Alıyor Projesi” görüşüldü. Türkiye’nin kentleri güneş enerjisiyle donanıyor. http://www.emlakgundemi.com.tr’nin haberine göre, Denizli Büyükşehir Belediye Meclisi Eylül ayı

Projeler

Türkiye’nin İlk Yüzen Güneş Santrali İzin Bekliyor !

Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, yüzen güneş santrali kuracaklarını açıkladı. Türkiye’de ilk kez uygulanacak sistemle su yüzeyinde dubaların üstünde panel kullanılarak elektrik üretilecek. Projesi hazır olan sistemin devreye girmesi için

HABERLER

Jeotermal, Biyokütle ve Güneş Enerjisi İçin ORC Üretimi Semineri

4 Ekim tarihinde İstanbul çok önemli bir seminere daha ev sahipliği yapacak. Turboden firması tarafından sunulacak olan Yenilenebilir Enerji Kaynakları (jeotermal, biyokütle ve güneş enerjisi) Kullanılarak Elektrik Üretiminde Organik Rankine