Yıldız:”Yenilenebilir Enerji ile Alakalı Çok Farklı Çalışmalar Yapıyoruz”

Yıldız:”Yenilenebilir Enerji ile Alakalı Çok Farklı Çalışmalar Yapıyoruz”

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkiye’nin kömürlerden, termik santrallerden ve atık ısılardan elde edilen bir enerji kaynağı olduğunu belirterek, “Bu gerek konutların gerekse seraların ısıtılmasında kullanılıyor. Hedefimiz; yıllık 1.8 milyar TL’lik bir tasarruf sağlamak. Yaklaşık 7 milyon metrekarelik de sera ısıtması hedefimiz var” dedi.

ae_verimlilik_taner-yildiz--3---HI-357699Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Uluslararası Yenilenebilr Enerji Ajansı (IRENA) Genel Sekreteri Adnan Amin’i makamında kabul etti. Yıldız, IRENA’nın Dünya’da yenilenebilir ve temiz enerjinin yaygınlaşmasındaki en önemli sivil toplum örgütü ve kuruluşu olduğunu belirterek, “Birleşmiş Milletler (BM)üyesi yaklaşık 160 ülkenin bir araya gelmesiyle oluşmuş çok geniş bir organizasyondur. Türkiye olarak özellikle bu çalışmanın içerisinde aktif olarak yer almayı düşünüyoruz” dedi. Yıldız, yenilenebilir enerji kaynaklarıyla alakalı Türkiye’nin büyümesini ve gelişmesini sağlayacak bütün yapıları sonuna kadar kullanmayı amaçladıklarını ifade etti.

IRENA Genel Sekreteri Amin ise, “Türkiye’yi aktif politikaları ve dinamik gelişmelerinden dolayı takdir ediyoruz. 2023 için yenilenebilir enerji kaynakları alanında konulan ‘yüzde 30 hedefi’ çok iddialı bir hedef ancak bu hedefin gerçekleşeceğine inanıyoruz” şeklinde konuştu.

Bakan Yıldız, kabul sonrası gazetecilerin sorularını cevapladı. Bir gazetecinin, ‘yenilenebilir enerji hedefleri noktasında Türkiye’nin yeni bir hedefinin olup olmadığını’ sorması üzerine Yıldız, “Yenilenebilir enerji kaynaklarıyla alakalı çok farklı çalışmalar yapıyoruz. Dünya’daki yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımından daha yüksek bir oranda ortalamamız var. Bildiğiniz gibi 2012 yılında ürettiğimiz elektriğin toplamının yüzde 25-26’lar civarını yenilenebilir enerji kaynaklarından elde etmiştik. Bu dünya ortalamasının çok üzerinde bir rakam ama bu bizim için yetmez. Yüzde 30’lar civarında bir hedefimiz var 2023 yılı için. Su kaynakları, rüzgar, güneş, jeotermal, biyokütle gibi kaynaklar…Farklı arayışlar içerisindeyiz, neler yapılabileceği konusunda” diye konuştu.

“DOĞALGAZIN ÜRETİMDEKİ PAYI YÜZDE 40’LARA ÇEKİLMİŞ DURUMDA”

Türkiye’nin kömürlerden, termik santrallerden ve atık ısılardan elde edilen bir enerji kaynağı olduğunu hatırlatan Yıldız, “Bu gerek konutların gerekse seraların ısıtılmasında kullanılıyor. Bizim buradaki hedefimiz yıllık 1.8 milyar TL’lik bir tasarruf sağlamak. Bunun uygulamalarına Bursa-Orhaneli’nde, Soma’da başladık ve yaklaşık 7 milyon metrekarelik de bir sera ısıtması hedefimiz var” dedi. Cari açığı tahrik eden unsurları atılmış olacağını söyleyen Yıldız, cari açığın azalmasında enerji kalemlerinin bir etkisini olduğunu ve bu etkinin zaman zaman büyük zaman zamansa az olabildiğini dile getirdi. Yıldız, (cari açık) ilk 2 aylık verilere bakıldığında doğalgazın üretimdeki payının yüzde 40’lara kadar çekilmiş durumda olduğunu ifade etti.

Yıldız, konuşmasını şöyle sürdürdü: “10 yıl önce yüzde 52’lerde başlamıştık. Geçen yıl yüzde 44’lerle kapatmıştık. Yazın suyun azlığına ve çokluğuna göre bununla alakalı bütün süreci takip edeceğiz, yüzde 44-45’lere yükselebilir. Şu anda bunu öngörmek mümkün değil ama bugünkü rakamlarla doğalgazı biraz daha azalttığımızı görüyoruz. Dolayısıyla ithal ettiğimiz doğalgazın azalması demek; Bizim daha çok yerli kaynaklarla bunu yapmamız anlamına geliyor. Gerek nükleer güç santralleriyle alakalı gerekse rüzgar, güneş projelerini yerli üretimin teşvik edildiğini gördük. Yerli üretimi teşvik etmenin özellikle kömür santrallerinde yerli kömür kullananların en az beşinci bölge gibi muamele göreceklerini söyledik.”

TERMİK SANTRAL ATIK ISILARINI FAYDAYA DÖNÜŞTÜRME PROJESİ
Proje; Bakanlığa bağlı Elektrik Üretim A.Ş. (EÜAŞ), TÜBİTAK ve Yıldız Teknik Üniversitesi işbirliğinde Termik Santral Atık Isılarını Faydaya Dönüştürme Projesi (TSAD) yürütülüyor. Proje, Enerji verimliliğini artırmak üzere kuruldu. Isı iletimi ısı yalıtımlı kanallar aracılığıyla yapılacak. Isı kanalları ve bu kanallara bağlı aktarma istasyonları ve pompa sistemlerinin dışında maliyet gerektirmemesi nedeniyle konut ve tesisler çok daha ucuz bir şekilde ısınabilecek. Sistem maliyeti ise belediyeler tarafından ısı kullanımı oranında tüketicilere 10 ya da 20 yıllık vadelerle yansıtılacak. Bu maliyetler dışında başka bir bedel ödenmesi gerekmediğinden çok daha düşük fiyata ısınma sağlanacak.

PROJE, 21.3 MİLYON MEGAVAT/YIL ISI İHTİYACINI KARŞILAYACAK

Projede termik santral atık ısılarıyla 620 bin konut ile 7 milyon metrekare sera ve endüstri tesisinin toplam 21,3 milyon megavat/yıl ısı ihtiyacının karşılanması planlanıyor. Bu da ülkemizin yıllık 1,8 milyar TL’lik enerji ithalinden kurtulması anlamına geliyor. Isınma ihtiyacının fosil yakıtlar yerine atık ısıdan karşılanması nedeniyle önemli miktarda çevre kirliliği de önlenmiş olacak. TSAD projesi ile Karbondioksit (CO2) emisyonunda yılda 2 milyon 400 bin ton ve Kükürt dioksit (SO2) emisyonunda yılda 7 bin 600 ton azalma sağlanacak.

İLK UYGULAMA ORHANELİ’DE BAŞLADI
Proje kapsamında ilk uygulama Bursa Orhaneli Termik Santralinde gerçekleşti. Santral ile Karıncalı Belediyesi arasında yapılan Isı Sözleşmesi doğrultusunda evlere ısı verilmeye başlandı. Öte yandan yıl sonuna kadar Soma Belediyesi’ne bağlı 8 bin 100 eve Soma Termik Santrali tarafından ısı verilecek. 3 yıl içerisinde bu sayı 22 bine çıkacak. TSAD projesi önümüzdeki yıllarda EÜAŞ’a bağlı diğer Termik Santrallerde de uygulanması durumunda atık ısıdan faydalanacak konut sayısı 620 bine ulaşacak. Atık Isı Sistemi Almanya, İtalya ve Fransa başta olmak üzere pek çok Avrupa ülkesinde yaygın olarak kullanılıyor.

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER

Aydınlık Bir Gelecek İçin Okullarda Enerji Verimliliği

Türkiye Kurumsal Sosyal Sorumluluk Derneği (TKSSD) tarafından düzenlenen ‘KSS Çözümleri Pazaryeri’ etkinliğine VİKO damga vurdu. Elektrik anahtar ve priz sektörünün önde gelen kuruluşlarından VİKO, ‘Aydınlık Bir Gelecek İçin Okullarda Enerji

HABERLER

Danimarka’da Atıktan Enerji Sektörüne Odaklı Heyet Ziyareti

Danimarka Başkonsolosluğu ve Danimarka hükümeti  destekli PPP statüsündeki State of Green’ in ortaklaşa hazırladığı atıktan enerji sektörüne odaklanan heyet ziyareti gerçekleşti.  Danimarka Başkonsolosluğu ve Danimarka hükümeti  destekli PPP statüsündeki State

YATIRIMCI

IFC’den Finans Leasing’e KOBİ’ler İçin Enerji Verimliliği Kredisi

IFC,  Finans Leasing’e enerji verimliliği için 60 milyon dolar tutarında finansman sağlıyor. Dünya Bankası Grubu kuruluşu IFC, Türkiye’nin önde gelen leasing şirketlerinden Finans Leasing’e enerji verimliliği için 60 milyon dolar tutarında