Yeşil ve Sürdürülebilir Şirketler için İnsan Kaynakları

Ekokariyer’i, Yeşil ve Sürdürülebilir Şirketlere yönelik bir insan kaynakları şirketi olarak kuruduğumuz 2011 yılında, Amerika ve Avrupa’da “green jobs/yeşil işler” daha çok yenilenebilir enerji, çevreci yenilikçi ürün üreten şirketler, büyük şirketlerdeki yeni ortaya çıkmaya başlayan sürdürülebilirlikle ilgili pozisyonlar gibi konuları kapsayacak şekilde tanımlanmaktaydı. Bu tarz bir yaklaşım ve tanımlama ile “yeşil yaka”nın sadece belli sektörleri ve belli özel pozisyonları kapsadığı durumda aslında gerçek olması gereken değerine ulaşamayacağını düşünmüştük çünkü “yeşil yaka” yeni yeşil ekonominin yaratacağı pozisyonları sadece bu yönde yeni yaratılacak sektör ve pozisyonlarla bir nevi sınırlamış ve bu dönüşümün hızını belli sektörlerin gelişim ve büyüme hızına endekslemişti.

Ekokariyer olarak biz ise her sektörde ve her pozisyon için “yeşil yaka”nın geliştirilebileceği inancındaydık çünkü her şirketin kendi vizyonunu, değerlerini ve politikalarını çevreci değerler paralelinde şekillendirebileceğine ve İnsan Kaynakları Politikaları’nı da benzer şekilde dönüştürebileceğine inanıyorduk.

Bu amaçla sadece Ekokariyer’e özel olan “Yeşil Yaka Felsefemiz”i sıfırdan tanımladık;

EKOKARİYER’İN YEŞİL YAKA FELSEFESİ

Türkiye’nin ilk ve tek “Yeşil Yaka” kariyer markası olan girişimimiz Ekokariyer, sürdürülebilir büyüme, kurumsal sosyal sorumluluk, yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı, enerji verimliliği ve çevre korumacılığını temel değerler olarak benimsemiş şimdinin ve geleceğin lider şirketleri ile bu tür şirketlerde iş arayan şirket kültürüne uygun yüksek kalitede insan kaynağını buluşturmayı hedefliyor. Yapılan iş veya pozisyondan bağımsız, bu değerleri yaşam ve iş felsefesinin merkezine koyan ve yürütmekte olduğu çalışmalarda bu tutum ve yaklaşımı ön planda tutan çalışanları “yeşil yakalılar” olarak tanımlıyoruz.

Ekokariyer günümüzün iki önemli sorununa bir arada bir çözüm sunmaktadır; çevresel sürdürülebilirlik ve istihdam. Şirketlerin sürdürülebilirlik vizyonlarının ve politikalarının tüm şirket çalışanları tarafından desteklenebilmesi için bu kavramların şirketin en önemli varlığı olan insan kaynakları tarafından bilinir ve benimsenmiş olması büyük önem taşıyor. Bu anlamda, konu ile ilgili farkındalık yaratabilmeyi ve bu bilince sahip bir topluluğun izlediği ve referans olarak kullandığı bir kaynak noktası olmayı da hedefliyoruz. Ayrıca, bu konularda bilinç seviyesine ulaşmış ve bu temel değerlere uygun kurumsal kültüre sahip şirketlerde çalışmak istediğinin farkındalığına ulaşmış iş arayanlar için istedikleri işe giden bir köprü oluşturuyoruz.

About author

Selen İnal / Ekokariyer
Selen İnal / Ekokariyer 3 posts

Türkiye'nin ilk ve tek Yeşil Yaka kariyer şirketi/markası Ekokariyer, Yeşil ve Sürdürülebilir şirketler için Butik bir İnsan Kaynakları şirketidir.

You might also like

Şirket İş İlanları

Tekno Ray Solar Eleman Arıyor

Kurulduğu 1986 yılından  bugüne, inşaat makinaları, altyapı  inşaat malzemeleri su ve atık su teknolojileri konularında dünyanın önde gelen firmalarının Türkiye’deki çözüm ortağı olarak faaliyetlerini sürdürmekte olan Tekno Şirketler Grubu’nun parçası olan

KARİYER

Altensis Yeni İş Arkadaşları Arıyor

Sürdürülebilirlik Yönetimi, kişi veya kurumların, işlevlerini kaliteden ödün vermeden, çevreye daha saygılı bir  biçimde yürütmeleri için gerekli stratejilerin belirlenmesi ve uygulanmasını içerir. Altensis Türkiye’nin bu kapsamda hizmet veren ilk sürdürülebilirlik yönetimi şirketidir.

KARİYER

Enerji Sektöründe Kariyer Kararı Vermeden Önce Bilmelisin ki… (Bölüm-1)

Enerji sektörü gerçekten sanıldığı kadar kariyer listelerinin ilk sıralarına yerleşmesi gereken bir piyasa mı acaba.. Elbette bu sorunun cevabının yönünü beklentiler tayin eder ama bu piyasanın en hazin gerçeği keyifli bir