Yeşil Sanayi Zirvesi Gerçekleştirildi

Yeşil Sanayi Zirvesi Gerçekleştirildi

Türkiye’nin 2023 hedeflerine ulaşmasında çok önemli bir kilometre taşı olan ‘enerji verimliliği’ Bursalı sanayici ve iş adamlarınca masaya yatırıldı. Bu yıl ilk kez gerçekleştirilen Yeşil Sanayi Zirvesi’ne Enervis’in Bursa Organize Sanayi Bölgesi’nde gerçekleştirdiği sanayide enerji verimliliği projesi damga vurdu.

Yeşil_Sanayi_Zirve_FrankQuanteBursa Ticaret ve Sanayi Odası tarafından Yeşil Sanayi adıyla bu yıl ilk kez düzenlenen ve Bursagaz’ın da sponsor olarak destek verdiği Zirve, Merinos Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Ana teması ‘Yeşil Büyüme’ olan Zirve’de, sürdürülebilir, nitelikli ve katma değeri yüksek üretimin ancak enerji verimliliği ile mümkün olabileceği vurgulandı. Enerji verimliliği alanında fark yaratan bilgi ve tecrübelerin paylaşıldığı Zirve’ye Enervis’in Bursa Organize Sanayi Bölgesi’nde 17 firma ile gerçekleştirdiği ‘Sanayide Enerji Verimliliği’ projesi damga vurdu.

Enervis Etüt Proje Müdürü Ömer Altınok, geçtiğimiz ay tamamlanan projenin çarpıcı sonuçlarını, Zirve’ye katılan sanayici ve iş adamlarıyla paylaştı.

“17 firma için yaklaşık 35 milyon Euro’luk Güneş Enerjisi Santral yatırımı gerekiyor”

Altınok, enerji ithal eden bir ülke olan Türkiye’nin enerji verimliliği potansiyelinin sanayide yüzde 25, konutlarda ise yüzde 30 olduğuna dikkat çekerek, Bursa Organize Sanayi Bölgesi’nde 17 firma ile gerçekleştirilen enerji verimliliği etüt çalışmasında ortaya çıkan enerji kayıplarının yüzde 45’lere ulaştığının altını çizdi. Altınok yaptığı sunumda, “17 firmanın kaybettiği enerjiyi üretebilmek için yaklaşık 35 milyon Euro’luk Güneş Enerjisi Santral yatırımı yapılması gerektiğini” vurguladı.

EWE Turkey Holding Genel Müdürü ve Enervis Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Frank Quante, Zirve’de yaptığı sunumda eğitime dikkat çekti. Quante, Almanya’da enerji verimliliği konusunun eğitimle desteklendiğini, gençlerin bu bilinçle yetiştirildiğini sözlerine ekledi. Halkın yüzde 46’sının enerji verimli elektronik ürünleri tercih ettiğini belirten Quante, Almanya’da binalarda enerji verimliliği konusundaki ilk yasanın 1979’da çıktığını ve yasadan 7 yıl sonra binalarda tüketilen enerjinin yüzde 50 azaldığını duyurdu.

 

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

EPDK: “600MW Dışında Teşviksiz Lisanslı Güneş Santrali Kurabilirsiniz”

TBMM Genel Kurulu’ndan geçen Elektrik Piyasası Kanunu ardından EPDK Elektrik Piyasası Dairesi Başkanı Ahmet Ocak Gas& Power’a özel açıklamalarda bulundu. Ocak, sektörün gelişiminden yenilenebilir enerjiye bir çok konu hakkında sorularımızı yanıtladı.

Elektrik Üretimi 0 Comments

Teksas’ta Ücretsiz Enerji Kullanımı Uygulaması

Teksas Rüzgar çiftlikleri o kadar çok enerji üretiyor ki, bir kısmını “hediye ediyor”.  ABD’nin Teksas eyaleti elektrik dağıtım şirketi olan TXU Enerji’nin Dallas’taki binlerce müşterisi akşam 9 ila sabah 6

HABERLER 0 Comments

“Enerji Tasarrufu Ülke Ekonomisi İçin Büyük Önem Taşıyor”

Eryap Grup CEO’su Emrullah Eruslu: “Enerji tasarrufu sadece aile bütçesi için değil, ülke ekonomisi için de çok büyük önem taşıyor” Enerji Tasarrufu Haftası başladı. Enerji tasarrufu Türkiye’nin enerji konusundaki en