Yeşil Sanayi Zirvesi Gerçekleştirildi

Yeşil Sanayi Zirvesi Gerçekleştirildi

Türkiye’nin 2023 hedeflerine ulaşmasında çok önemli bir kilometre taşı olan ‘enerji verimliliği’ Bursalı sanayici ve iş adamlarınca masaya yatırıldı. Bu yıl ilk kez gerçekleştirilen Yeşil Sanayi Zirvesi’ne Enervis’in Bursa Organize Sanayi Bölgesi’nde gerçekleştirdiği sanayide enerji verimliliği projesi damga vurdu.

Yeşil_Sanayi_Zirve_FrankQuanteBursa Ticaret ve Sanayi Odası tarafından Yeşil Sanayi adıyla bu yıl ilk kez düzenlenen ve Bursagaz’ın da sponsor olarak destek verdiği Zirve, Merinos Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Ana teması ‘Yeşil Büyüme’ olan Zirve’de, sürdürülebilir, nitelikli ve katma değeri yüksek üretimin ancak enerji verimliliği ile mümkün olabileceği vurgulandı. Enerji verimliliği alanında fark yaratan bilgi ve tecrübelerin paylaşıldığı Zirve’ye Enervis’in Bursa Organize Sanayi Bölgesi’nde 17 firma ile gerçekleştirdiği ‘Sanayide Enerji Verimliliği’ projesi damga vurdu.

Enervis Etüt Proje Müdürü Ömer Altınok, geçtiğimiz ay tamamlanan projenin çarpıcı sonuçlarını, Zirve’ye katılan sanayici ve iş adamlarıyla paylaştı.

“17 firma için yaklaşık 35 milyon Euro’luk Güneş Enerjisi Santral yatırımı gerekiyor”

Altınok, enerji ithal eden bir ülke olan Türkiye’nin enerji verimliliği potansiyelinin sanayide yüzde 25, konutlarda ise yüzde 30 olduğuna dikkat çekerek, Bursa Organize Sanayi Bölgesi’nde 17 firma ile gerçekleştirilen enerji verimliliği etüt çalışmasında ortaya çıkan enerji kayıplarının yüzde 45’lere ulaştığının altını çizdi. Altınok yaptığı sunumda, “17 firmanın kaybettiği enerjiyi üretebilmek için yaklaşık 35 milyon Euro’luk Güneş Enerjisi Santral yatırımı yapılması gerektiğini” vurguladı.

EWE Turkey Holding Genel Müdürü ve Enervis Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Frank Quante, Zirve’de yaptığı sunumda eğitime dikkat çekti. Quante, Almanya’da enerji verimliliği konusunun eğitimle desteklendiğini, gençlerin bu bilinçle yetiştirildiğini sözlerine ekledi. Halkın yüzde 46’sının enerji verimli elektronik ürünleri tercih ettiğini belirten Quante, Almanya’da binalarda enerji verimliliği konusundaki ilk yasanın 1979’da çıktığını ve yasadan 7 yıl sonra binalarda tüketilen enerjinin yüzde 50 azaldığını duyurdu.

 

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Merak Edilen Soru: Karadeniz ve Hidrojen Enerjisi

Elektrikport’un hazırladığı bu güzel araştırma yazısını biz de değerli Alternatifenerji.com okuyucuları ile paylaşmak istedik. Merak edilen sorunun cevaplarını görmek için: Fosil yakıtların tükenmeye yüz tutması, yenilenebilir enerjinin yüksek maliyetli oluşu

İNOVASYON

Designnobis’ten Ödüllü “Solar Taxi” Projesi ve Daha Niceleri…

ODTÜ Öğretim Üyesi Dr. Hakan Gürsu, AA muhabirine, ABD’nin Los Angeles kentinde düzenlenen yarışmanın, dünyanın en prestijli endüstriyel tasarım ödülleri arasında yer aldığı ifade etti. Designnobis ekibinin 7 ödül birden kazandığını bildiren Gürsu, tasarımlar arasında

HABERLER

Bakanlık Verimlilik Finansmanı İçin Bankalarla Görüşüyor

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, eski binalarda enerji tasarrufuna gidilmesi için bankalarla görüştüklerini söyledi. Yıldız, yeni binalarda ısı yalıtımı olmayanların ruhsat verilmeyeceğine işaret ederek, eski binalarda enerji tasarrufunun