Yeşil İçin GREAT Britain Otobüsü Ankara’da

Yeşil İçin GREAT Britain Otobüsü Ankara’da

Birleşik Krallık ve Türkiye arasındaki ticari ilişkileri geliştirmek ve yeni işbirlikleri yaratmak amacıyla başlatılan “GREAT Türkiye” kampanyası, Anadolu turuna başkent Ankara ile devam ediyor. Londra şehir hatlarında kullanılan ve Birleşik Krallık’ın simgelerinden olan iki katlı Wrightbus marka, Routemaster otobüs, 9-10 ve 12-13 Kasım tarihlerinde şehirde olacak. Atakule, Kocatepe Camii ve Kızılay Meydanı gibi şehrin çeşitli noktalarında ziyaretçileriyle buluşacak olan otobüste, GREAT yetkilileri, ziyaretçilere İngiltere’de ticaret, yatırım, vize ve eğitim gibi birçok konuda bilgilendirme yapacak.

bursa-busANKARA VE ESKİŞEHİR’DE ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİYLE BULUŞACAK

GREAT Türkiye kampanyasının en önemli ayaklarından biri olan “Knowledge is GREAT” ve “Education is GREAT” kapsamında çift katlı otobüs, Ankara’nın en önemli eğitim kuruluşlarından TED ve Bilkent’te de gençlerle buluşacak.

Otobüs, 11 Kasım tarihinde ise Eskişehir Üniversitesi’ne gidecek. Eğitimde dünyada yedinci sırada yer alan Birleşik Krallık ayrıca; dört büyük üniversitesi ile de dünyanın en iyi 10 üniversitesi sıralamasında ciddi bir yere sahip. Dünyanın en iyi 200 üniversitesinin 30’undan fazlasına ev sahipliği yapan Birleşik Krallık’taki eğitim fırsatları Ankaralı ve Eskişehirli öğrencilere aktarılırken, öğrencilerin İngiltere’de eğitim olanaklarıyla ilgili soruları da British Council yetkilileri tarafından yanıtlanacak.

GREAT kampanyası kapsamında Ankara’da 12 Kasım Salı TEPAV (Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı) ve Birleşik Krallık Ankara Büyükelçiliği, “Yeşil için GREAT Britain: Rüzgar, güneş ve temiz kömür teknolojisi konusunda Birleşik Krallık – Türkiye işbirliği diyaloğu” etkinliğine imza atacak. Birleşik Krallık’ın yeşil teknoloji alanında hayata geçirdiği en yeni gelişmelerin görüşüleceği bu etkinlik sırasında, Birleşik Krallık Ankara Büyükelçiliği Müsteşarı Janet Douglas, saat 9.30’da yapacağı açılış konuşmasının ardından saat 10.45’te TEPAV park alanında bulunan otobüste, GREAT kampanyası ile ilgili bilgi vermek üzere medya mensupları ile buluşacak.

INSTAGRAM’A KOY; SÜRPRİZ HEDİYELER KAZAN

Otobüsün Anadolu turu çerçevesinde hayata geçirilen Instagram ödüllü fotoğraf yarışması kapsamında da otobüsün resmini çekip #GREATyollarda hashtagi ile paylaşan ve en çok beğeniyi alan ilk üç fotoğrafın sahibi, kampanya sonunda GREAT Türkiye için özel olarak hazırlanan hediyelerin sahibi olacak.

Kampanya ortaklarından British Council ise GREAT Türkiye turu kapsamında Facebook üzerinden bir yarışmayı hayata geçirdi. 26 Ekim’de başlayan ve bir ay sürecek yarışmayı kazanmak için, yanıtların gizli olduğu www.educationuk.org/turkeyadresini ziyaret etmek yeterli. Beş katılımcıyı Birleşik Krallık’ta tam burslu eğitim programları kazanma fırsatının beklediği yarışmada kazananların uçak, konaklama ve vize işlemleri dâhil tüm masrafları ödül veren eğitim kurumları; University of Westminster, Edinburgh College, De Montfort University, University of East Anglia, Live Language Glasgow tarafından karşılanacak. Ayrıca yarışmaya katılan beş kişi, ücreti British Council tarafından karşılanacak olan IELTS sınavına katılım hakkı kazanacak.

ÇEVRE DOSTU OTOBÜS, 1 AY BOYUNCA TÜRKİYE’DE

Ünlü İngiliz tasarımcı Thomas Heatherwick’ın tasarımını yaptığı otobüs, aynı zamanda çevre dostu hibrid teknolojisiyle dikkat çekiyor. En son teknoloji ile üretilen çevre dostu hibrid araç, dizel ve elektrik kullanarak eski nesil otobüslerin neredeyse yarısı kadar karbondioksit üretiyor. Yaklaşık bir ay boyunca Türkiye’nin farklı şehirlerini ziyaret edecek olan otobüs, Ankara’nın ardından Eskişehir, Kapadokya, Kayseri ve Adana gibi Türkiye’nin ekonomide parlayan diğer şehirlerini de ziyaret ediyor olacak. GREAT Bus Türkiye Turu; İngiliz Ticaret Odası (BCCT), British Council, Shell, MINI ve Akfen desteği ile gerçekleştiriliyor.

Otobüsle ilgili bilgilendirme ve paylaşımlar @UKinTurkey ve facebook.com/UKinTurkeyresmi elçilik hesaplarından #GREATyollarda hashtagi ile yapılacak.

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER

Güneş Enerjili Sistemle Mezrada Şebeke Suyu Akışı

Elazığ’da, İl Özel İdaresi ve Köylere Hizmet Götürme Birliğince yürütülen çalışma kapsamında, merkeze bağlı Gözebaşı köyü Yeşilyurt mezrasındaki 15 ev ve 3 ahırın su ihtiyacı, güneş enerjili sistemle karşılanıyor. İl

HABERLER

Gazete Kağıdını Biyoyakıta Dönüştüren Bakteriler

Bilim adamları, clostridium grubundan bir bakterinin, gazete kağıdını biyoyakıta dönüştürebildiğini keşfetti New Orleans’daki Tulane Üniversitesi bilim adamları, David Mullin başkanlığında yürüttükleri araştırmada, doğal TU-103 bakterisinin selülozu butanole çevirebildiğini gördü. Bilim

Güneş Enerjili Sulama Sistemi Kurulması Yatırımları Desteklenecek

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Bireysel Sulama Sistemlerinin Desteklenmesi Hakkında Tebliği’nce güneş enerjili sulama sistemi kurulması yatırımları desteklenecek. Güneş enerji sistemlerinin tarımda kullanılmasına yönelik düzenlemeler önem