“Yeşil Enerji Henüz Bir Google Çıkaramadı”

“Yeşil dünyaya ulaşmalıyız”     

Sürdürülebilirlik Akademisi tarafından düzenlenen “Sürdürülebilir İş Buluşması Yeşil İş 2012 ” konferansı, Swissotel The Bosphorus’da bugün başladı. Birçok farklı sektör temsilcisinin katıldığı konferansta bir konuşma yapan Solarcentury, SolarAid Başkanı ve aynı zamanda ABD İklim Enstitüsü Ödülü sahibi Jeremy Leggett, “Bizim yeşil alana geçmemiz gerekiyor. Yeşil teknoloji modellerinin uygulanması, yeşil dünyaya ulaşabilmemiz için şart. Tamamen yenilenebilir enerjinin kullanıldığı bir dünya kurabiliriz. Ve bu dünyaya ulaşabilmek için, 2030’da bizim teknolojiyi mobilize etmemiz gerekiyor” dedi.

Yenilenebilir enerjinin yaygınlaşmasında geleneksel enerji şirketleri ile bu şirketleri destekleyen hükümetlerin engel olduklarını ifade eden Legett, bankaların da içinde olduğu mali kuruluşların  tercih haklarını geleneksel enerji yönteminden yana kullandığını ve başta güneş olmak üzere, yeşil enerji şirketlerine kredi verilmediğini vurguladı.  Dünyada birçok yatırımcının yeşil enerji firmasına yatırım yaptığını ama para kazanamadıklarını ve iflas etmekle karşı karşıya kaldığını aktaran Legget, yeşil enerji alanının  bir Google çıkaramadığını kaydetti.

Birçok ülkede “yeşil atılım” olacak

Özellikle güneş enerjisinde fiyatların stabilize olmaya başladığını dile getirerek,  geleneksel enerjiyle kıyaslandığında maliyetlerinin çok daha düşük olduğunu belirten Leggett, Türkiye’nin de içinde bulunduğu birçok ülkede önümüzdeki dönemlerde ‘yeşil atılım’ olacağını söyledi.

Yeşil alana geçmenin dünyada yaşanan iklim değişiklikleriyle mücadele etmenin tek yöntemi olduğunu ifade eden Legget, “Biz hedefimize ulaşmak istiyoruz.  Biz bir yolculukta ilerliyoruz. Ama yeterince hızlı ilerlemiyoruz. Yeşil alanda etkinliğimiz var., ama bizi geri alanda tutmaya çalışıyorlar. Bu durum devam ederse, yapacaklarımızı dünyaya sunamayacağız” şeklinde konuştu.

Birçok yenilenebilir enerki kaynağı olduğuna değinen Leggett, dünya yenilenebilir enerji piyasasında önümüzdeki yıllarda Çin’in lider olacağını belirterek, bu ülkenin iç pazarlarını büyüttüklerini ve endüstrilerini sürdürülebilir kılmak istediğini belirtti.

Jeremy Legett, güneş Enerjisi alanında dünyanın en önemli girişimci ve liderinden olup, bu alanda yaptığı çalışmalar ile ABD İklim Enstitüsü Ödülü’nü aldı. Aynı zamanda  New Energy Awards’da yılın girişimcisi, CNN’de yaptığı programlar ile ABD’de güneş enerji çalışmalarına katkısı nedeni ve uluslararası liderliği için Hillary Laureate ödülünü almıştır.

Legett, İngiltere Sanayi “Peak Oil ve Enerji Güvenliği Görev Gücü”nün kurucusu ve The Carbon WarHalf Gone ve The Solar Century kitaplarının yazarıdır.

 

Haber: Hüseyin Bumin Ekmekçi

huseyin.ekmekci@alternatifenerji.com

About author

Senem Gençer
Senem Gençer 761 posts

Alternatifenerji.com’un kurucu ortaklarından biri ve CEO’su olan Gençer, 1971 yılında Diyarbakır’da doğdu. 1993 yılında ODTÜ İşletmeyi bitirdikten sonra, Johnson & Johnson Medical ve Yeni Zelanda Büyükelçiliği gibi farklı kurumlarda çalıştı. 2007 yılında güneş enerjisi ve LED aydınlatma konularında halen çalışmakta olan Ekogüneş’i ve Türkiye’nin ilk online solar ürün satış sitesi olan www.ekogunes.com’u kurdu. Gençer, aynı zamanda Güneş Enerjisi ve Sanayicileri Derneği GENSED’in kurucu üyelerindendir.

You might also like

HABERLER

“Yalıtımlı Binalarda, Soğutmada Yüzde 50’ye Varan Tasarruf Mümkün”

Betek Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Gülay Dindoruk, “Isı yalıtımının yazın yapılarda doğal klima etkisi oluşturduğunu belirterek, “Bu sayede soğutma giderleri için harcanan enerjiden de yüzde 50 oranında tasarrufun yanında serin ve

HABERLER

İsviçre’de Otomobil Karbondioksiti, Yosundan Biyoyakıta Dönüşecek

İsviçre’de  otomobillerden atık olarak atmosfere dağılan karbondioksit yosun imalatında kullanılıyor. Biyoyakıt olarak kullanılabilen kaynaklar her geçen gün dahada zenginleşiyor. Bu kapsamda, dünyada şaşırtıcı gelişmeler ortaya çıkıyor. yenilenebilirenerjikaynaklari.biz’de yayınlanan yazıya göre, İsviçre’de Culture

HABERLER

Yingli – Form Ortaklığı Antalya ve Dalaman Havalimanlarını Güneşlendirdi

Form Solar, İpekyüz Elektrik – Çetin İpekyüz ve Yingli Solar Türkiye,  firmaları işbirliği ile tamamlanan projede Dalaman Havalimanı ve Antalya Havalimanı’na kurulu gücü toplam 500 kWp olan zemine monte güneş enerjisi