“Yeşil Büyüme, Yeni İş Olanakları Sağlıyor”

“Yeşil Büyüme, Yeni İş Olanakları Sağlıyor”

Enerji İK Genel Müdürü Banu Akdoğan, “Rüzgar enerjisinin sağladığı “Yeşil büyüme” ile yeni iş olanakları sağlamak ve mümkün olan en düşük karbon maliyetleri ile elektrik üretilebilir” dedi.

IMG_8926TÜREK/TWEC 2013 Konferansı’nın ikinci gününde düzenlenen “Türkiye’de RES’lerin İnsan Kaynakları ve İstihdam Açısından Önemi” isimli oturumda konuşan Enerji İK Genel Müdürü Banu Akdoğan, “The Global Wind Energy Council’ın 2012 raporuna göre; rüzgar enerjisinin sağladığı “Yeşil büyüme” ile yeni iş olanakları sağlamak ve mümkün olan en düşük karbon maliyetleri ile elektrik üretilebilir. Rüzgar enerjisinin geleceğini belirleyen 3 büyük piyasanın Avrupa, Amerika ve Çin olduğu görülüyor. Özellikle, 2012 yılı verileri ile Çin’in rüzgar enerjisinden elektrik üretim kapasitesi nükleer ve kömürden elde edilen elektrikten kat ve kat fazla” dedi.
Akdoğan, ABD Enerji Enformasyon İdaresi’nin 2013 Enerji Görünümü Raporu’na göre; rüzgar enerjisinin tüm dünyada 2040 yılına kadar yüzde 44 oranında büyüyeceğini belirterek, Avrupa’da Almanya ve İspanya önderliğinde ilerleyen sektörün Türkiye açısından da umut verici bir şekilde geliştiğini aktardı.

Akdoğan, bürokratik engellerin aşılması ve lisanssız elektrik üretim sürecinin gelişimini sürdürmesi ile Türkiye rüzgar enerjisi sektörünün büyümeye devam edeceğini belirterek, bu durumun istihdama olumlu yönde etki edeceğini söyledi. Akdoğan, mevcut hızlı ekonomik büyümeye paralel olarak, Türkiye’nin enerji ihtiyacı da aynı oranda hızlı bir şekilde artış gösterdiğine işaret ederek, ”2020 yılına kadar ülkemizde 55 bin megawatt ilave kurulum yapılması öngörülüyor. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) verilerine göre sadece elektrik alanında 2030 yılına kadar yapılacak yatırım 300 milyar doları aşacaktır. Buna paralel olarak, sektör geliştikçe ve büyüdükçe daha rekabetçi ve şeffaf bir piyasa yapısına hızla ulaşılması ihtiyacı doğmakta ve yatırımların istihdama dönüşü de çok daha hızlı gerçekleşmektedir” şeklinde görüşlerin, açıkladı.

Akdoğan, yenilenebilir enerji kaynaklarının istihdam yaratma konusunda çok geniş bir potansiyele sahip olduğunu belirterek, sahadaki istihdamın 2004 ve 2009 yılları arasında ikiye katlandığını kaydetti. Akdoğan, The World Wind Energy Association’ın verilerine gore, dünyada yatırımlara bağlı olarak rüzgar enerjisinde 2.1 milyon, güneş enerjisinde 6.3 milyon ve biyoyakıt alanında 12 milyon olmak üzere toplam 20 milyon ek istihdam sağlanacağını aktardı.

“12 bin kişilik istihdam sağlanacak”

Akdoğan, “Türkiye’de ise, Güney Marmara Kalkınma Ajansı verilerine göre; ülkemizde 2020 yılına kadar 400-450 Rüzgar santrali kurulması planlanıyor. Bir santralde büyüklüğüne göre değişmekle birlikte yaklaşık 12 kişi çalışıyor. Yani açılacak santrallerde yaklaşık 5 bin 500 – 6 bin kişilik kalıcı istihdam sağlanacak. Ancak istihdam rakamı bununla sınırlı değil. Tribünlerin inşası sırasında da yaklaşık 6 bin 500 kişilik geçici istihdam yaratılacak. Yani toplamda 12 bin kişilik bir istihdam rakamından bahsedebiliriz” şeklinde konuştu.
Akdoğan, yenilenebilir enerji ile birlikte anılmaya yatkın görülen yeşil iş kavramının tarımdan inşaata, hukuktan eğitime kadar pek çok alanda kendini gösterdiğini ifade ederek, “Ülkemizde, bu alanda eğitim veren kurumların sayısı da gün geçtikçe artıyor. Katıldığımız organizasyonlarda, üniversitelerdeki yenilenebilir enerji konulu yüksek lisans programlarının büyük bir ilgi gördüğünü ve özellikle mühendislik fakültesi öğrencileri tarafından artan bir taleple karşılandığını gözlemliyoruz” şeklinde konuştu.
Akdoğan, merkezi ABD’de bulunan Green Jobs şirketinin araştırmasına göre, dünya genelinde yenilenebilir enerji sektöründe çalışanların sayısı yaklaşık 2,5 milyon olduğunu belirterek, en çok yeşil yakalıların sırasıyla Çin, ABD, Brezilya ve Almanya’da çalıştığını belirtti.

Akdoğan, Energy Revolution 2012 raporuna göre; rüzgar enerjisi 2030 yılına kadar 1,7 milyon kişiye iş verecek. 2020 yılına kadar, 520.000 ‘den fazla kişi rüzgar enerjisi tarafından istihdam edilecek. 2030 yılından itibaren de off-shore rüzgar santrali işlerinde yüzde 62 oranında artış ile toplam 794.079 istihdam sağlanacak. www.globalwindday.org’tan alınan güncel bilgilere göre, geçtiğimiz yıl küresel rüzgar piyasasında doğrudan ve dolaylı olarak toplan 670.000 insan işe alındı. Rüzgar enerjisindeki işler, imalat hizmetleri ve iş geliştirme alanında şekillenmektedir ve küresel anlamda rüzgar alanında kalifiye işçi ve mühendis sıkıntısı bulunmamaktadır” şeklinde ifade etti.

“Enerji sistem mühendisleri önemli rol üstlenecek”

Oturumda konuşan Bahçeşehir Üniversitesi Enerji Sistemleri Mühendislik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Emin Tacer’de günümüzde global köy adı verilen ekonomik, sosyal, siyasal, teknolojik ve ekolojik olarak bütünleşmiş bir dünyada yaşadığımızı söyledi. Prof. Dr. Tacer, sürecin devamlılığında ve oluşmasında, enerji sektörünün çok önemli bir rol oynadığını, günümüzde savaşların ve barışların nedeninin enerji olduğunu ifade etti.

Prof. Dr. Tacer, Türkiye’nin ekonomi, sanayi, nüfus yoğunluğu ve jeopolitik konum açısından öneminin arttığını belirterek, “Canlanan bir iç piyasa var. Buna bağlı olarak artan ve gelişen bir enerji ihtiyacı var ve bunun karşılanması gerekiyor. Ayrıca, enerji zengini Ortadoğu ülkeleri ile enerji sıkıntısı çeken AB ülkeleri arasında köprü oluşturması gerekiyor. Bu doğrultuda, Türkiye için enerji çok önemli” şeklinde konuştu.

İnsanların sürekliliği için enerji ihtiyaç duyulduğunu ifade eden Prof. Dr. Tacer, “Enerjinin yeterli, kaliteli, düşük maliyetli, sürekli ve çevre dostu olması gerekiyor. Tüm bunların yerine getirilmesinde enerji sistem mühendisleri rol oynayacak” dedi.

“Türkiye’de rüzgar endüstrisi büyüyecek”

Nordex Enerji A.Ş. İnsan Kaynakları Müdürü Oya Yersel’de konferansta yaptığı konuşmada, ILO’nun 2011 verilerine göre, dünyada rüzgar enerji endüstrisinde istihdam edilen kişi sayısının 740 bin olduğunu belirterek, bu miktarın yüzde 74’ünü rüzgar endüstrisinde lider konumda olan Almanya, Danimarka ve İspanya’nın sağladığını kaydetti. Yersel, Türkiye’nin rüzgar endüstrisinde çok büyük bir potansiyel içerdiğini, gelecekte rüzgar endüstrisindeki konumunu değerlendirebilmek için bu ülkelere bakılması gerektiğini ifade etti.

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

Şirket Haberleri

Karpay’dan Şanlıurfa’ya Güneş Enerji Santrali

Karpay Enerji, Şanlıurfa`da 3 MW`lık Güneş Enerji Santrali kuracak. Türkiye’de güneş enerji santralleri kurulmaya devam ediliyor. Bununla birlikte, kentleri kapsayan çok daha geniş kapsamlı bir projeye ihtiyaç duyuluyor. enerjigunlugu.net2in haberine

YATIRIMCI

Yeni Acrich Teknolojisi İle Özdisan ve 30 Yeni Ürünüyle Assan LED Fuarında

DMY Elektronik Yatırımlar (www.dmyelektronik.com)  grup şirketlerinden Özdisan ve Assan Elektronik, Perşembe günü başlayacak LED Lighting Fuarında ziyaretçilerini ağırlayacak ; Türkiye’nin lider elektronik komponent tedarikçisi Özdisan , 35. yılını kutladığı bu

İNOVASYON

BMW 10 Yıl İçinde Tüm Modellerini Elektrikliye Çevirecek

Alman otomotiv devi BMW önümüdeki 10 yıl içinde bütün modellerini elektrikli araçlara dönüştüreceğini açıkladı. BMW’nun en çok satan 3 serisi spor sedanlarını da kapsayan plan, modellerin hibrid‘e çevrilmesini ön görüyor.