“Yeşil Büyüme Politikası Oluşturmalıyız, Sürdürülebilir Olmalıyız”

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, 2. Yeşil Binalar Zirvesi’nde konuştu: “Geleneksel kalkınma modeli yerine, sürdürülebilir yeşil ekonomi ve yeşil politika kavramları ön plana çıkmaktadır. Yeşil büyüme politikası oluşturmalıyız, sürdürülebilir olmalıyız.” dedi.

ae_yesil_binalar_zirvesi_bayraktar2. Uluslararası Yeşil Binalar Zirvesi bugün Swissotel The Bosphorus’da başladı. Zirve’ye Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanı Ahmet Haluk Karabel, Çevre Dostu Yeşil Binalar Derneği Başkanı Haluk Sur, Ağaoğlu Şirketler Grubu Genel Müdürü Hasan Rahvalı ile yeşil bina konsepti üzerine faaliyet gösteren özel ve kamu sektör temsilcileri ile akademisyenler ve uzmanlar katıldı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, dünyanın genel yapısı ve dünya nüfusunun yarısı olan 3.5 milyar  insanın şehirlerde yaşamasının ekolojik sorunları da beraberinde getirdiğini ifade etti.
Türkiye’de kentleşme oranının yüzde 78 olduğuna dikkat çeken Bayraktar, Türkiye’nin iklim değişiklikleri konusunda uluslararası anlaşmalarla sorumlulukları bulunduğunu söyledi. Bakan Bayraktar, “Önümüzdeki en önemli hedef dönüşüm projesidir. 14 milyon binamızın gözden geçirilmesi gerekiyor. 6.5 milyon binamızın ise, yenilenecek şekilde program yapıyoruz. Şehirlerimizin ve yapı stokumuzun büyük bir kısmı iyi değildir, dayanıksızdır, sağlıksızdır, yalıtımı yetersizdir, enerjiden tasarruf edememektedir. Salaş binalar yerine, enerji yalıtımlı binalar kuracağız. Şehirler güzelleşecek. Şehirler daha yeşil yapısıyla yaşanılır bir yer olacak. İstihdam artacak” dedi.

“Ekolojik şehirler artacak”

Bakan Bayraktar, ekolojik şehirlerin sayılarını artıracaklarını ifade ederek, dönüşüm projesiyle yapılacak yeni binaların çoğunda, rüzgar enerjisi, güneş enerjisi ve yağmur suların kullanılması gibi şartlar getireceklerini belirtti. Bakan Bayraktar, dünyada 8 ile 12 metrekare olan kişi başına düşen yeşil alan miktarını yeni yerleşim yerlerinde aktif ve pasif  yeşil alanlar ile çatılardaki yeşillendirme ile 18 metrekareye çıkarmayı hedeflediklerini dile getirdi. Dönüşüm projesiyle, şehirleri, ekolojik şehirler, marka şehirler, enerjiyi israf etmeyen şehirler haline getireceklerini belirten Bakan Bayraktar, “Şehirlerde kalite artacak. Çok ciddi bir gayret içindeyiz. Yeni bitki türleri yetiştireceğiz ve hayvanları yaşatacak alanlar oluşturacağız. Geleneksel kalkınma modeli yerine, sürdürülebilir yeşil ekonomi ve yeşil politika kavramları ön plana çıkmaktadır. Yeşil büyüme politikası oluşturmalıyız, sürdürülebilir olmalıyız” şeklinde konuştu.

“6.5 milyon binanın çoğu yeşil bina olacak”

Bakan Bayraktar, toplum ve çevre duyarlılığı açısından tasarlanan yeşil binaların eko sisteme duyarlı kendi enerjisini kendi üreten binalar olduğunu söyledi. Yeşil binaların yüzde 30 ile 50 arasında tasarruf sağladığına dikkat çeken Bakan Bayraktar, yapılacak 6.5 milyon binanın büyük bölümünün yeşil bina olmasını sağlayacaklarını kaydetti. Bakan Bayraktar sözlerini, “evlerimizi ve şehirlerimizi geleceğe hazırlamalıyız. Ülkemizin geleceğine yatırım yaptığımız bir dönüşüm projesi hazırlıyoruz. Enerji Kimlik Belgesi almaya hak kazanan kuruluşlar öne çıkıyor. Yüklenicilerimizin yeşil binalar konusunda konsept oluşturmaları, akıllı binalar ve enerji tasarruflu binalara yönelmeliler. Vatandaşlar bunu önemsiyor” dedi.

Kentsel dönüşümle enerji tasarrufu sağlanacak

Bakan Bayraktar, Türkiye’nin cari açığının büyük oranda enerji ithalatına dayandığını belirterek, “Enerjiye verdiğimiz miktarı 48 milyar dolara indirdik ama kentsel dönüşümden sonra bu miktarın daha da azalacağını ifade etti.

Yeşil binalar yüzde 2 daha pahalı

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanı Ahmet Haluk Karabel’de Zirve’de yaptığı konuşmada, gerçekleştirdikleri mimari projelerde ae_ekobina_yesilbina_zirvesiekoloji ve iklim kaynaklarının özenli kullanımına dikkat ettiklerini söyledi. Karabel, çevreye uyumlu ve daha ekonomik yapılar inşa edeceklerini söyledi. Karabel, 2023 yılında sıfır karbonlu yapılara ulaşacak bir anlayışı sivil toplum kuruluşları ve üniversitelerle birlikte ortaya koyulduğunu ifade etti. Karabel, yeşil binalarla normal binalar arasındaki maliyet farkının yüzde 2 civarında olduğunu belirtti.

“İnsanlık tarihinin en büyük krizi”

Dünyaca ünlü deniz bilim adamı Kaptan Cousteau’nun torunu Philippe Cousteau JR., Kaptan Cousteau’nun dünyaya her zaman keşfedici gözle baktığını ama 1960’lı yıllarda Kızuıldeniz’e ikinci kez gittiğinde denizdeki kirlenmeyi görerek, dünyanın yok edici ilerleyişinde bir şeylerin korumanın önemini fark ettiğini söyledi. Son on yıllarda müthiş bir iklim değişikliği ve çevre kirliliği olduğuna değinen Cousteau Jr. “miras aldığımız dünyayla miras bırakacağımız dünya çok farklı” dedi. İnsanlık tarihinin yaşadığı en büyük krizle karşıya olduğunu kaydeden Cousteau Jr., 50 yıl sonra insan neslinin göreceği en zorlu dönem yaşanacak. Şu ana kadar dünyada türlerin değişmediği kadar değişimin olduğu bir dönemdeyiz. Şu anda insanoğlunun yeni bir arabaya ihtiyacı yok, su ve gıda, barınacak yer ve diğer insanlara ihtiyacı var. Şu ana kadar hiç yaşamadığımız su ve gıda kıtlığına sahibiz. Karbon salınımı da dünyayı değiştirebilecek bir gelişme. Karbon salınımında 2 derecelik bir değişim daha çok insanın aç kalması demektir” dedi.

“Türkiye liderlik yapabilir”

Çevre değişikliklerinin beklenmedik bir hızla meydana geldiğine işaret eden Cousteau Jr. Gelecek kuşakların hayatlarını korunması anlamında bir sorumluluk alınması gerektiğini ve Türkiye’nin bu konuda liderlik görevini üstlenebileceğini ifade etti. Cousteau Jr. Yeşil dönüşümün unsurlarını yeşil binaları kapsayan inovasyon, eğitim ve kadınların güçlendirilmesi gerektiğini söyledi.

2100’de 8 milyar insan

2050 yılında dünya nüfusunun 13 milyara ulaşmasının beklendiğine dikkat çeken Cousteau, bu durumun sürdürülebilir olmadığını, yeşil ekonomi ve yeşil politikalarla dünya nüfusunun 2100 yılında 8 milyar civarında tutularak, gerçekçi, sürdürülebilir ve ulaşılabilir bir dünyaya  sahip olunabileceğini kaydetti.

 

“Kentsel dönüşümde asıl olan niteliksel dönüşümdür”

Extensa İstanbul Genel Müdürü Özlem Gökçe,  Türkiye’de kentsel dönüşüme rant perspektifiyle bakma eğilimi olduğuna işaret ederek, “Asıl olan niceliksel değil, niteliksel dönüşümdür” dedi.

joe montgomery web 12. Uluslararası Yeşil Binalar Zirvesi’nde oturum başkanlığını Çevre Dostu Yeşil Binalar Derneği Yönetim Kurulu Baş Danışmanı Dr. Abdurrahman Arıman’ın yaptığı “Sürdürülebilir Kent Planlaması İçin İşbirliği”  konulu panel gerçekleştirildi.

Panelde konuşan Extensa İstanbul Genel Müdürü Özlem Gökçe,  Türkiye’de kentsel dönüşüme rant perspektifiyle bakma eğilimi olduğuna işaret ederek, “Asıl olan niceliksel değil, niteliksel dönüşümdür. Bunun topluma anlatılması gerekiyor. Kentsel dönüşüm projesi, Türkiye’nin yarısını ilgilendiren bir konudur” şeklinde konuştu.

“Kentsel dönüşümün, enerji, toplumsal, marka ve pazarlama değeri var”

Panelde söz alan DGV Group Kurucusu Ron de Gruyter de iklim değişiklikleri ve ekolojik sorunlar nedeniyle bir şeylerin değiştirilmesi gerektiğini ifade etti. Gruyter, “Ekolojik sorunlara neden çözüm bulunamıyor?  Çünkü, her şey maliyetle ilgili.  Gayrimenkul paradır. Değerlerin sürecini analiz etmek gerekiyor. Projenin getirisinin nasıl olacağına bakılmalı. Bu ideolojiyi ve düşünceyi iş modeli haline getirmeliyiz” dedi.

Sıfırdan başlayarak yeni, bir kent dönüşümü projelerden söz edildiğinin altını çizen Gruyter, “Enerji, toplumsal, marka ve pazarlama değeri olan bir projenin mali getiriye dönüştürülmesi gerekiyor. Bunun için de farkındalığın etkin bir iç görüye ihtiyacı var. Yeşil binalar, bu sürecin ve çevrenin önemli bir kısmını oluşturuyor. Toplumsal, ekolojik, yeni gelişim teknolojileri yeşil bina kopsentinde yer almalı” şeklinde konuştu.

Gruyter, gayrimenkul geliştiricilerinin sürdürülebilir çevrede daha etkin bir rol oynayacaklarının da altını çizdi. Gruyter, projede yer alan bütün paydaşların sürdürülebilir bir yaklaşım içinde olması gerektiğine de vurgu yaptı.

“İstanbul, sürdürülebilirliğin eşiğinde”

ULI Avrupa Başkanı Joe e Montgomery de panelde İstanbul’un sürdürülebilir bir gelişme olgusunun tam eşiğinde olmasından dolayı, sorunlu bir süreç yaşadığını belirtti. Montgomery, buna karşın, İstanbul’un kamu ve özel iş birliği konusunda önemli bir avantajı olduğunu dile getirdi. Mongomery, “İstanbul için çok büyük projeler var. Bu da sorunu beraberinde getiriyor. Sürdürülebilirlik konusuna tek bir bina değil, bir şehir düzleminde bakmalıyız. Şehir, özel mülkiyet veya devlet otoritesini bir araya getirecek işbirlikleri gerekiyor. Gelecekte gayri menkul alım satımlarında enerji performansı ve tasarrufu ön plana çıkacak” şeklinde konuştu. Montgomery, olimpiyatların kentsel dönüşüm sürecine çok büyük bir katkı yaptığını kaydederek sözlerini  “olimpiyatlar sizin için sürdürülebilirlik konusunda çok büyük bir hamle olabilir” şeklinde tamamladı.

Düşük karbonlu hayat tarzına doğru

Ecoyfs Danışmanı Jacop S. Halcomb’da konuşmasında düşük karbonlu hayat tarzının yeşil binalarla etkin hale getirilmesi gerektiğini ifade etti. Halcomp, kentsel dönüşüm sürecinde işbirlikleriyle ada inşa edilmediğini, şehrin ve çevrenin yeniden dizayn edildiğini söyledi. Bu sürecin sınırlılığı olduğunun altını çizen Halcomp, “yeşil Pazar büyüyor, yeşil bina sektörü ve raporu var artık” diyerek konuşmasını tamamladı.

“Sürdürülebilirlik, dayanıklılıkla ele alınmalı”

Thornton Tomasetti Avrupa ve Ortadoğu Bölümü Direktörü Emmanuel E. Velivasakis’de  sürdürülebilirlik olgusunun dayanıklılık olgusuyla birlikte alınması gerektiğini ifade ediyor. “Velivasakis, çok iyi yalıtılması, enerjiyi en az şekilde tüketmesi, güneşten en iyi şekilde yararlanması gibi sürdürülebilirlik unsurlarına büyük afetlere karşı dayanıklılık unsurları da eklenmeli. Hayat ve paranın kurtarılması gerekiyor. Çevresel faktörlerle baş etmemiz için dayanıklılık da önemlidir” şeklinde görüşlerini açıkladı.

Alternatif Enerji Özel Haberi

Haber: Hüseyin B. Ekmekçi

 

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER

Mehveş Evin: “Akıllı şehir olur muyuz?”

İstanbul, CITY SDK projesine dahil olarak, trafik ve ulaşıma dair bilgileri daha sofistike bir biçimde halka sunacak. Peki anlık verilere ulaşan sistemler, bir şehirde neleri değiştirebilir? Doğrusu İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin

HABERLER

Sanayide Enerji Verimliliği, Vestel’e Ödül Getirdi

Enerji Verimliliğinde “Sanayide Enerji Verimliliği Proje Yarışması’nın birincisi oldu. Sanayide enerji verimliliği uygulamaları, Türkiye’de artış gösterirken, kuruluşlar enerji verimliliğini artıracak projeler üzerine odaklanıyorlar. Her yıl yapılan araştırma, yarışma ve kampanyalarla

HABERLER

Artık Uçurtmadan da Elektrik Üretilebilecek

Alternatif enerji kaynakları için kafa yoran bilim adamları rüzgardan elektrikte alternatifler üzerinde çalışıyor. Alman ve Hollandalı bilim adamlarının öncelikli hedefi uçurtma ile elektrik üretmek. Yenilenebilir enerjide yenilikler bitmiyor. Rüzgar enerjisi