Yeşil Bina Konseptinde Türkiye’nin En Yeni 10 Projesi

Çevre Dostu Yeşil Binalar Derneği tarafından gündemde tutulan Yeşil Binalar artık yenişehir projelerinin önemli bir parçası haline dönüştü. İlgili bakanlık bile enerji tasarruflu binaların inşasının zorunlu hale geleceği mesajını veriyor. Peki İstanbul’da yeşil bina deyince ilk akla gelen projeler hangisi ?
İşte cevabı:

42maslak13

42 MASLAK

42 Maslak, konumu, tasarımı ve iddialı mimari özellikleri ile 42 katlı iki kuleden oluşuyor. Proje, Artfull Living consepti ile İstanbul Avrupa yakasının en yüksek ikiz kulesi olacak.

Mimarisinin yanı sıra tüm İstanbul’un yakından takip edeceği bir çağdaş sanat merkezi olmaya hazırlanan 42 Maslak, ‘Yaşam başlı başına bir sanattır’ felsefesinden yola çıkıyor. Türkiye’nin ilk sanat konseptli projesi olma özelliğini taşıyan 42 Maslak projesi rezidans, otel, AVM ve ofis olmak üzere 4 farklı konsepten meydana geliyor. 42 katlı 2 bloktan oluşan projede toplam 442 adet balkonlu rezidans , 16 adet towerpenthouse bulunuyor. Proje ayrıca 20 bin metrekare alan üzerindeki 5 yıldızlı otel, 57 bin metrekare A++ ofis ve 32 bin metrekarelik alışveriş merkezinden meydana geliyor.

LEED sertifikasına aday proje 400 milyon dolar arsa değeri ve 250 milyon dolarlık yatırım bedeline sahip. Projenin Haziran 2014′te teslim edilmesi planlanıyor. Avrupa yakasının en büyük iki projesinden biri olacak olan ve yatay ofislerle birlikte sinemalar, restoranlar,fitness/spa imkanları ve bir business otelin yer aldığı 42 Maslak projesinde ofisler için oluşturulan olanaklar arasında ise multi fonksiyonel toplantı odaları, internet cafe, IT room, arşiv odası, businesslounge ve teras, çok amaçlı konferans salonu yer alıyor.

http://www.42maslak.com

istanbloom

İSTANBLOOM

Esin Yapı’nın Zincirlikuyu’da 14 bin 760 metrekare alan üzerinde inşa ettiği Istanbloom projesi 46 katlı tek bloktan meydana geliyor. 34 katı konut, 3 katı penthouse, 3 katı ofis, 2 katı teknik ve sosyal kat, 4 katı otopark olarak tasarlanan projede alanları 108 metrekare ile 306 metrekare arasında değişen konutlar 1+1, 2+1, 3+1, 4+1, 2+1 dubleks, 3+1 dubleks ve 4+1 dubleks olmak üzere 7 farklı seçeneğe sahip bulunurken 550 bin dolar ile 2 milyon 500 bin dolar arasındaki fiyatlarla satışa sunuluyor. Projede peşin ve banka kredili ödeme planları ile konut sahibi olunabiliyor.

Konutların Haziran 2013 tarihinde sahiplerine teslim edilmesinin planlandığı Istanbloom projesi LEED, doğa dostu proje sertifikasına sahip bulunuyor. Tüm ısıtma, klima, soğutma, aydınlatma sistemlerinde tasarruf sağlayan projenin sosyal donatıları arasında koşu ve yürüyüş parkurları, bisiklet yolu, reflekte havuzları, çocuk oyun alanları, kum havuzu, mini pazar yeri ve kafe alanları ve 5 bin 600 metrekarelik yeşil alan yer alıyor.

http://istanbloom.com/

Tekfen BOMONTİ Evleri

Kent merkezinde yer alan ve İstanbul”un ilk düzenli konut alanlarına da ev sahipliği yapan Bomonti semti, Bomonti Apartmanları ile yeniden canlanıyor.

Tekfen, Bomonti Apartmanları ile çevreden kopmadan modern mimarinin tüm gereklerini yerine getiren sıcak bir mahalle yaratıyor. Projede fiyatlar 305 bin dolardan başlıyor…

Tekfen Bomonti Evleri’nin Bauhaus anlayışına sahip olduğu görülüyor. 5″er katlı 3 ayrı bloktan oluşan ‘Tekfen Bomonti Apartmanları’nda blokların arasında ortak kullanım için tasarlanmış bir iç avlu ve geçişler bulunuyor.

83 üniteden oluşan Proje”de 1+1, 2+1 ve 3+1 olmak üzere 57 metrekare ile 178 metrekare arasında değişen çeşitli büyüklüklerde farklı mimari planlara sahip evler bulunuyor.

Projedeki satış değerleri ise 400 bin dolar ile 1 milyon dolar arasında değişiyor.

Tekfen Bomonti Apartmanları’nın tasarım ve inşaat sürecinde yeşil bina kriterleri uygulanmıştır. Bu kapsamda Amerikan Yeşil Binalar Konseyi tarafından verilen ve Türkiye’de “Yeni İnşaat” alanında “Konut” kullanımı olarak LEED (Leadership in Energy and Environmental Design) Altın sertifikasına sahip ilk projelerden biri olması hedeflenmektedir.

Bomonti, gelişen ulaşım imkanlarıyla birlikte yeniden keşfediliyor. “7 Tepe 7 Tünel” Projesi kapsamında inşa edilen Bomonti-Dolmabahçe ve Kağıthane-Piyalepaşa tünelleriyle Bomonti’ye ulaşım artık çok daha kolay… Bomonti’nin merkezinde Sıra Cevizler Caddesi’ne komşu olan “Tekfen Bomonti Apartmanları” metro ve otobüs duraklarına yürüme mesafesinde bulunuyor.

http://www.bomontiapartmanlari.com

SYMBOL İstanbul Residence

Symbol İstanbul projesi Beylikdüzü-Bahçeşehir TEM bağlantı yolu üzerinde hayata geçiriliyor. Karden İnşaat tarafından yapılan Symbol İstanbul, 3 blok halinde yükseliyor. Blokların ikisi rezidans, biri ise business olarak tasarlandı. LEED kriterlerine uygun olarak tasarlanan Sembol İstanbul’da sosyal tesis alanına 7 bin 500 metrekare ayrıldı.

Symbol Club adı verilen sosyal tesiste; kapalı yüzme havuzu, açık yüzme havuzu, fitness center, tenis kortu, basket sahası, plates salonu, squash, sauna, Türk hamamı, Fin hamamı, Spa, masaj salonu, cafe ve resturant, hobi odası, oyun odaları, kreş, cep sineması, seminer ve toplantı salonları, balo ve party lounge bulunuyor.

15 bin metrekarelik arsa alanı bulunan Symbol İstanbul projesinde 510 adet ofis, 1242 adet rezidans daire mevcut.
Symbol İstanbul’da teslimler 2014 yılının sonunda yapılacak.

http://www.symbolistanbul.com/

Varyap Meridian Business

VARYAP MERİDİAN

Amerikan Yeşil Binalar Konseyi (USGBC) tarafından hazırlanmış Enerji ve Çevresel Tasarımda Liderlik (Leadership in Energy and Environmetal Design-LEED) değerlendirme sistemine göre tasarlanmış Türkiye’nin ilk yeşil konut projesi olan Varyap Meridian, dünya ile boy ölçüşecek projeler arasında yer alıyor. Uluslararası birçok ödüle değer bulunan Varyap Meridian’ın başarısı bu ödüllerle sınırlı kalmadı. Proje, Herald Tribune, New York Times ve CNN International’ın ardından son olarak Fransa’nın en yüksek tirajlı ve dünyanın en itibarlı günlük gazetelerinden Le Monde’da haber konusu oldu. 5 rezidans kulesi, 1.500 konut, 5 yıldızlı otel, ofisler, konferans salonları ve iş merkezinden oluşan Varyap Meridian, Boğaziçi’nden, Prens Adaları’na, Marmara Denizi’ne kadar uzanan panoramik İstanbul manzarası ile öne çıkıyor.

Stüdyo, 1+1, 2+1, 3+1 ve 4+1 olmak üzere 5 farklı konut seçeneğinden meydana gelen projede 4 ile 65 metrekare arasında değişen 38 teras bulunuyor. Ayrıca projedeki konutların büyük bir çoğunluğunda da (yaklaşık yüzde 80′inde) 5 ile 24 metrekare arasında değişen büyüklükte kat bahçeleri yer alıyor.

Varyap Grand Tower’ın sosyal yaşam alanlarında kapalı yüzme havuzu, buhar odası, fitness salonu, sauna, kafeterya,soyunma odalarından bulunan sosyal tesis yer alıyor. Açık havuz ve doğrudan blok asansörleriyle bağlantılı olan kapalı otopark, bisiklet park alanlarının olması da projenin diğer özellikleri.

http://www.varyapmeridian.com/

AĞAOĞLU ANDROMEDA PLUS

Andromeda Plus projesi Ataşehir’de My Towerland projesinin hemen yanında yükseliyor. Ağaoğlu My Towerland projesinin A bloğu olan Andromeda Plus’ta ev sahiplerine bir çok rezidans hizmeti bir arada sunulacak. 2013 yılının ilk çeyreğinde konut teslimleri yapılacak olan Andromedaplus projesinde sunulacak hizmetler arasında restoran rezervasyonu, sinema bilgilendirme hizmeti, kültür ve sanat etkinleri hizmetleri, concierge hizmetleri, seyahat danışmanlığı, stil ve alışveriş danışmanlığı, veteriner danışmanlığı hizmetleri bulunuyor.

LEED Sertifikası adayı olan Ağaoğlu Andromeda Plus’ta 77,83 ila 81,67 metrekarelik 1+1 evler, 109,67 ila 126,09 metrekarelik, 158,17 ila 114,36 metrekarelik 2+1 evler ve 277,01 metrekarelik 3+1 dubleksler bulunuyor.

http://www.andromedaplus.com/

 

NİSPETİYE ON

Nispetiye’de ARB İnşaat ortaklığıyla 4 bin 700 metrekare alan üzerine inşa edilen Nispetiye On projesinde 1+1, 2+1 ve 3+1 tipinden oluşan 92 adet konut yer alıyor.

Projenin 2 yıl içerisinde yatırımcılara yüzde 50’lik kazanç sağlaması vaat edilmişti. 16 katlı proje olarak yükselen Nispetiye On’da 9 kat konut için, 4 kat ticari birimler için, 3 kat otopark olarak ayrıldı. Projede yüzme havuzu çatı katında bulunuyor.

Daire büyüklüğü 88-216 metrekare arasında değişen projede 1 oda 1 salon dairelerin fiyatları 816 bin dolardan başlıyor.

Nispetiye On projesinin sosyal olanakları arasında; yüzme havuzu, arebic salonu, plates salonu, hamam, buhar odası, spa, otopark ve güvenlik hizmeti bulunuyor.

Projenin 2013 sonbaharında tamamlanması bekleniyor.

http://www.arbinsaat.com

35 Sokak

35. SOKAK

Akşan Yapı’nın İzmir Ulukent’te inşa ettiği 35.Sokak projesi de büyük ilgi gören projeler arasında

35. Sokak 2. etap fiyatları 204 bin liradan başlıyor, 35. Sokak 2. etap kapsamında yer alan konutların anahtar teslimleri Haziran 2013′te planlanıyor.
35.Sokak projesinin sosyal donatıları arasında 1350 metrekarelik spor merkezi, 2 adet açık yarı olimpik yüzme havuzu, 1 adet yarı kapalı yarı olimpik havuz, spa, fitness salonu, vitamin bar, Türk hamamı, sauna,basketbol sahası, tenis kortu, yürüyüş ve bisiklet parkurları, restoran, sokak kahveleri, kütüphane, kreş, süper market ve marketler, organik sebze-meyve bahçe ve manavları yer alıyor.

35. Sokak’ın çevre dostu konutları için, iç mekan konfor koşullarını da artıran kaplama ve bitirme malzemeleri, “Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği” ve hafif çelik sisteminin öngördüğü şekilde seçiliyor. Maksimum seviyede uygulanan yalıtım sistemi ise müstakil konutlarda yaşamı keyfe dönüştürüyor. Bunun yanında, 35. Sokak’ta otoparkların tümü yer altına alınarak, sokak boyunca araç ve çevre kirliliğinin de önüne geçiliyor. Temiz su kaynaklarının yüzde 13’ünü binalar ve 4 kişilik bir aile normal şartlarda aylık 7 ton su tüketirken, 35.Sokak sakinleri su sarfiyatında yüzde 50 tasarruf edebilecekler. 35. Sokak, Türkiye’nin Breeam’a başvuran ilk sürdürülebilir konut projesi olma ünvanını da taşıyor.

http://www.otuzbesincisokak.com/

Mall of istanbul

MALL OF İSTANBUL

2013 yılının son aylarına doğru konut teslimlerinin yapılması planlanan Mall Of İstanbul, Torunlar Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı imzası taşıyor. Proje İkitelli’de Mahmutbey gişelerinin tam önünde yükseliyor.

Nisan 2011de inşaatına başlanan Mall Of İstanbul, 140 bin 680 metrekare arsa alanı üzerinde hayat buluyor. Toplam 550 dairenin yer aldığı projede stüdyo, 1 oda 1 salon, 2 oda 1 salon, 3 oda 1 salon ve 4 oda 1 salon daire tipleri mevcut.

Projede konut sahibi olmak isteyen alıcılar tutarın yüzde 25lik 3e bölerek peşinat olarak ödüyor. Kalan yüzde 75lik miktar için ise 120 aya kadar banka kredisi kullanılabiliyor. İkitelli projesi olan Mall Of İstanbulda 53 metrekarelik stüdyo konutların satışı tamamlandı. 1 oda 1 salon konutlar 83 ila 89 metrekare; 2 oda 1 salon konutlar 120 ila 129 metrekare; 3 oda 1 salon konutlar 169 ila 182 metrekare; 4 oda 1 salon konutlar ise 216 metrekare olarak tasarlandı.

Mall Of İstanbulda konut bloklarının sıra alanları 28 bin metrekare arazi alanı üzerinde yükselen bir de ofis bloğu yer alıyor. 115 ofisin yer aldığı blokta ilk etapta satışa yalnızca 75 ofis çıkarıldı. A, B, D ve F olmak üzere 4 ayrı tipte ofisin bulunduğu Mall Of İstanbulda ofislerin alanları, 116 metrekare, 195 metrekare, 311 metrekare ve 1.245 metrekare olarak tasarlandı. Proje bünyesinde ayrıca 300 odalı 5 yıldızlı otelde bulunacak.

http://www.mallofistanbul.com.tr/

TAHİNCİOĞLU NİDAKULE GÖZTEPE

Tahincioğlu Gayrimenkul’un A plus ofis projesi Nidakule Göztepe İş Merkezi, 25-30 Dolar arasında değişen metrekare kira fiyatları ile planlanan tarihten önce tamamlanarak kiracılarına teslim edildi.

Ticari gayrimenkul alanında gerçekleştirdiği yatırımlarla dikkat çeken Tahincioğlu Gayrimenkul, İstanbul Göztepe’de 120 milyon dolar yatırım değeriyle A plus ofis projesi Nidakule Göztepe’yi hayata geçirdi. Satışları tamamlanan projenin metrekare kira fiyatları 25-30 Dolar arasında belirlenmişti. Her katta 450 metrekare ve 900 metrekare kiralık alan alternatifleri olan projeye özellikle yerli ve yabancı kurumsal şirketler ilgi gösteriyor.

Yapımına 2010 yılında başlanan ve 35 kattan oluşan Nidakule Göztepe’de ayrıca, cafe, restoran, kafeterya, kuaför, lostra salonu, spor salonu, toplantı odaları, sauna, masaj salonu, kuru temizleme, fuaye alanı, bisiklet parkı gibi çeşitli sosyal kullanım alanları da yer alıyor.

Çevre dostu yapısıyla doğal kaynakları minimum derecede kullanan yeşil bina konseptine sahip proje için ayrıca LEED Gold sertifikası alındı.

Nidakule Göztepe Projesi içinde tasarlanan perakende ve sosyal kullanım alanları sayesinde de, ofis kullanıcıları çalışma saatleri içinde bina dışına çıkmadan günlük ihtiyaçlarını rahatlıkla karşılayabiliyor.

http://www.nidakulegoztepe.com/

Kaynak: Emlakguncel.com

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER 0 Comments

Tüketici Dernekleri’nden EPDK’ya Kaçak Elektrik Davası

TÜDEF, kaçak elektriği, dağıtım şirketleri üzerinden, tüketiciye fatura ettirdiği iddiasıyla, EPDK hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF), kaçak elektriği, dağıtım şirketleri üzerinden tüketiciye fatura ettirdiği

HABERLER 0 Comments

Skoda’nın Suv Modelleri Elektrikli Olacak

Suv segmentini yeni araçlar ile oluşturan ve güçlendiren Skoda şimdi de suv modellerini elektrikli hale getireceğini duyurdu. tr.wikipedia.org’dan aldığımız verilere göre, Škoda Auto, Çek otomobil üreticisi olarak, en eski otomobil

HABERLER 0 Comments

Ford Elektrikli Araç Sektörüne Giriyor

Elektrikli araç sektörüne agresif bir giriş yapmayı hedefleyen Amerikan otomotiv devi Ford piyasaya süreceği ilk elektrikli araç modellerini Model E adı altında üretecek. tr.wikipedia.org’dan aldığımız verilere göre, Ford Motor Company,