“Yerli Üretici Desteklenmeli”

“Yerli Üretici Desteklenmeli”

Uluslararası Güneş Enerjisi Topluluğu Türkiye Bölümü (GÜNDER) ve yerli fotovoltaik panel üreticileri, Enerji Bakanlığı’na güneş enerjisi sektörünün öncelikli olarak niteliksiz ithalata karşı koruma beklediklerine yönelik taleplerini ileterek, “Kamu alımları da dahil olmak üzere, yerli üreticinin desteklenmesi gerekiyor” mesajını verdi.

6a00d8341c563953ef0134846d010d970c-800wi

Uluslararası Güneş Enerjisi Topluluğu Türkiye Bölümü (GÜNDER) ve yerli fotovoltaik panel üreticileri sektörün gelişimine yönelik sorun ve önerileri sunmak üzere Enerji Bakanlığı’nı ziyaret etti. GÜNDER üyeleri Bakanlığa ilettikleri taleplerinde; güneş enerjisi sektörünün öncelikli olarak niteliksiz ithalata karşı koruma beklediğini belirterek, “Kamu alımları da dahil olmak üzere, yerli üreticinin desteklenmesi gerekiyor” dedi.

Uluslararası Güneş Enerjisi Topluluğu Türkiye Bölümü (GÜNDER) ve güneşten elektrik üreten yerli Fotovoltaik panel üreticileri sektörün gelişimine yönelik sorun ve önerileri sunmak üzere Enerji Bakanlığı yetkilileri ile bir araya geldi.

Ankara’da Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nda gerçekleşen toplantıya Bakan Yardımcısı Doç. Dr. Hasan Murat Mertcan, Bakanlık Müşteşar Yardımcısı Dr. Selahattin Çimen, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Yenilenebilir Enerji Genel Müdürü Yusuf Yazar, YEK Daire Başkanı Sabahattin ÖZ, GÜNDER Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Kemal Gani Bayraktar, Başkan Yardımcısı Osman Özberk ve yönetim kurulu üyeleri ile yerli fotovoltaik panel üreticileri katıldı.

Toplantıda GÜNDER heyeti, sektör olarak beklentilerini yazılı olarak Bakanlığa sundu. Sektör olarak öncelikle yerli üretimin sağlıklı gelişimi ve korunması konusunda destek beklediklerini belirten GÜNDER üyeleri, sorunların çözümünde gözden kaçırılmaması gereken en önemli hususun önce koruma önlemlerinin alınması, ardından iç pazarın geliştirilmesi yönünde çalışmaların yürütülmesi olduğunu belirttiler. Bakanlığa sunulan bildiride şu konulara değinildi:

“İspanya ve İtalya örneklerinde görüldüğü üzere; iç pazarın geliştirilmesi ardından pazar koruma önlemlerinin alınmış olması, birkaç yıl içerisinde yerli üretimi dış tehditlerle baş edemez duruma getirmiştir. Bu konuda koruyucu önlemlerin uygulamaya geç başlanmasından dolayı, rekabet edemeyen ulusal güneş enerjisi sektörü tüm paydaşları ile zarar görmüştür. İthalata karşı koruma önlemleri ve anti damping tedbirlerinin uygulamaya başlama süresi 9-15 ay arasında değişmektedir. Bu da günümüz koşullarında uzun bir süre olup, pazar dengeleri her an değişebilmektedir.”

“Kamu alımlarında yerli ürün tercih edilmelidir”

Kamu alımlarında yerli fotovoltaik panel üreticilerinin ürünlerinin alınması sağlanması gerektiğine dikkat çekilen bildiride, diğer maddeler ise şöyle sıralandı:

“1. Başta Kalkınma Ajansları olmak üzere kamu tarafından finansal desteklenen projelerde yerli Fotovoltaik panel üreticilerinin ürünlerinin alınması şartı getirilmelidir.

2. Örnek şartnamaler hazırlanarak kamu alımlarında bunların kullanılması sağlanmalıdır. Sistemin etkinliğinin artırılması için Lisanssız Üretim ile ilgili tüm sürecin hızlandırılması sağlanmalıdır. Yaklaşık 6-9 ay süren başvurular vardır. Başvuru esasları, Bakanlıklar arası oluştulacak bir Komisyon tarafından belirlenip, tüm başvurular için aynı prosedür uygulanmalıdır.

3. 1 MW ile 1KW başvuru süreç ve maliyetleri aynıdır. Sürecin kısaltılması bireysel tüketimi ve yatırımını teşvik edecektir. Küçük güçteki kurulumlara yönelik tip proje uygulaması geliştirilebilir.

4. Lisanssız üretim ile çatı uygulamaları ayrılmalıdır. Çatı uygulamalarında süreç yalınlaştırılarak, sorumluluk dağıtım şirketlerine devredilebilir.

5. Çatı kiralama mevzuatı oluşturularak bina ile çatı sahipliği ayrılabilir, böylelikle atıl çatılar enerji üretimine yönelik kullanıma açılabilir.

6. GES tesisleri için yeni bir finansman modeli kurulmalıdır. Bu konu ile ilgili olarak bankalar, finans kurumları ve Bakanlık arasında bir çalışma yapılabilir.

7. Proje onayı ve/veya kabulü için taşra teşkilatı olan 3. taraflara bu yetki devredilerek zaman kayıpları önüne geçilebilir.

8. Tarımsal sulamada uygulamayı yaygınlaştırmak adına tarım alanına kurulabilecek sulama tesislerinin ihtiyacı için panel yerleştirilmesine izin verilmeli ve sulama kooperatiflerine özel uygulamalar yapılmalıdır.

9. ORKÖY benzeri bir proje Enerji Bakanlığı tarafından FV konusunda yürütülebilir.

10. Lisanslı başvuruların bir an önce sonuçlanması sağlanmalıdır.

11. Gelecekte yabancı yatırımcılara tanınabilecek teşvik veya lisans hakkı gibi destekler, halen FV panel üretimi yapan yerli üreticilere veya bunların birliğine de sağlanmalıdır. “

 

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Arıcı ve Göçerlere Güneş Enerjisi Dağıtıldı

Adana’da Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, gezici arıcılara ve göçerlere, elektrik üreten taşınabilir güneş enerji sistemi dağıttı. Güneş enerjisiyle cep telefonları şarj edilebilecek, çadırlar gece boyu aydınlatılacak ve birkaç saat

İNOVASYON

AB Çevre Ödülleri Verildi

AB Çevre Ödülleri inovatif şirketleri ödüllendirdi. Çevreyle ilgili duyarlılık günden güne artarken, Çevre Ödülleri de arka arkaya düzenleniyor. Avrupa Birliği Çevre Ödülleri Türkiye 2015 Programı birincileri ve finalistleri, Bölgesel Çevre

HABERLER

Eltemtek ve Meram A.Ş. Arasında, İç Anadolu’da Hizmet Kalitesini Arttıracak Sözleşme

Eltemtek, Konya, Aksaray, Niğde, Kırşehir, Nevşehir ve Karaman illerinde, Şehir Elektrik Dağıtım Şebekesi, Enerji Nakil Hattı ve Aydınlatma yatırımlarının uygulama projelerinin hazırlanması ve kullanıcı projelerinin ön kontrol işlerini yapacak. TEİAŞ’ın