Yerli Otomobil Elektrikli Araç Markalarına Rakip Olacak

Yerli Otomobil Elektrikli Araç Markalarına Rakip Olacak

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, TÜBİTAK’ın geliştirdiği menzil artırıcılı içten yanmalı motoru olan elektrikli araç projesiyle birlikte rakiplerin de değiştiğini, ‘Türk otomobili’nin geliştiriliş biçimiyle geleneksel otomobil üreticilerinden ziyade, pazara farklı fikirlerle giren ve başarılarını her geçen gün artıran Tesla, Google ve Apple gibi teknoloji şirketlerine rakip olacağını söyledi.

Türkiye’de yerli otomobil üretimiyle ilgili ilk girişimler 1960’lı yıllara dayanıyor. O dönemden günümüze dek Türkiye’de yerli otomobil tartışması ve bu yöndeki çalışmalar sürüyor. Yerli otomobil denildiğinde, tasarımı ve geliştirilmesi de Türkiye’de gerçekleştirilen otomobilleri anlamak gerekiyor.

Türk mühendisler tarafından tasarlanıp, geliştirilen ilk otomobilin üretimi 1961 yılında dönemin Cumhurbaşkanı Cemal Gürsel’in emriyle gerçekleştirilmişti. Devrim adı verilen otomobiller Eskişehir Devlet Demiryolları Fabrikası’nda 4 adet üretilmişti.

Yaklaşık 50 yıl sonra, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısıyla yerli otomobil konusu yeniden gündeme gelmiş ve yeni çalışmalar başlamıştı. Otomobilin elektrikli olacağı kamuoyuna duyurulmuştu.

Gelinen en son noktada ise, TÜBİTAK’ın geliştirdiği menzil artırıcılı içten yanmalı motoru olan elektrikli araç, pazara farklı fikirlerle giren Tesla, Google ve Apple gibi şirketlere rakip olarak tanımlanmaya başladı.

Bu doğrultuda, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık ‘Türk otomobili’nde yeni bir aşamaya geçildiğini belirterek TÜBİTAK’ın geliştirdiği menzil artırıcılı içten yanmalı motoru olan elektrikli aracın sadece yerli sermaye gruplarına değil, aynı zamanda uluslararası işbirliğine açıldığını, dünya otomotiv devi Fiat-Chrysler Grubu’yla da görüşme halinde olduğunu açıkladı.

Türkiye’de özellikle savunma sanayii çıkışlı pek çok teknolojinin geliştirildiğini, gerek otomotiv tedarik sanayiinin gerekse, devlet kurumu olan TÜBİTAK’ın pek çok teknoloji üzerinde çalıştığını, ancak geliştirilen teknolojilerin ticarileştirilmediği sürece anlamının olmadığını söyleyen Fikri Işık, bu projenin ülkede üretilen teknolojilerin vitrini olacağını dile getirdi. Silikon Vadisi’nin bile Kayserili işadamlarının düsturu olan ‘iyi mal satılan maldır’ ilkesiyle çalıştığını söyleyen Fikri Işık, Türkiye’de artık ticarileşen, yani ülkeye katma değer sağlayan üretim anlayışına geçilmesi gerektiğini vurguladı.

Gebze’deki TÜBİTAK MAM mühendislik merkezinde gazetecilerle bir araya gelen, ve geliştirilmesi devam eden Türk otomobili için yaptırılan iki yeni tasarımı da gazetecilere gösteren Fikri Işık, bu projeyle birlikte rakiplerin de değiştiğini, ‘Türk otomobili’nin geliştiriliş biçimiyle geleneksel otomobil üreticilerinden ziyade, pazara farklı fikirlerle giren ve başarılarını her geçen gün artıran Tesla, Google ve Apple gibi teknoloji şirketlerine rakip olacağını söyledi.

Haberin ayrıntıları için tıklayın

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER 0 Comments

Erzincan Güneş Enerjisine Hazırlanıyor

Erzincan Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Mehmet Erkan Hatipoğlu hedeflerinin kendi kendine enerjisi yeten bir Erzincan oluşturmak olduğunun altını çizdi. Türkiye’de kamu ve özel kuruluşların güneş enerjisi sistemleri kurma

HABERLER

Upsolar ve JMB Solar İşbirliği Yaptı

Upsolar, JMB Solar ile Fransa Pouzol-Minervois’de 4.9 megawatt arazi kurulumu solar sistem için anlaştı.  Yenilenebilir enerji alanında dünyada önemli projeler hız kesmeden sürüyor. Bu kapsamda, Upsolar, JMB Solar ile Fransa Pouzol-Minervois’de 4.9 megawatt arazi

HABERLER

Türkiye, Sera Gazı Salınımı Artışında Birinci

Türkiye’nin 1990 yılında toplam 188,5 milyon ton karbondioksit eşdeğeri olan sera gazı salımının 2012 yılında 439,9 milyon tona çıktığına dikkat çekildi.  Yüzde 133’lük bu artışla Türkiye, bu dönemde sera gazı salımlarını en fazla

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply