Yerli Otomobil Elektrikli Araç Markalarına Rakip Olacak

Yerli Otomobil Elektrikli Araç Markalarına Rakip Olacak

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, TÜBİTAK’ın geliştirdiği menzil artırıcılı içten yanmalı motoru olan elektrikli araç projesiyle birlikte rakiplerin de değiştiğini, ‘Türk otomobili’nin geliştiriliş biçimiyle geleneksel otomobil üreticilerinden ziyade, pazara farklı fikirlerle giren ve başarılarını her geçen gün artıran Tesla, Google ve Apple gibi teknoloji şirketlerine rakip olacağını söyledi.

Türkiye’de yerli otomobil üretimiyle ilgili ilk girişimler 1960’lı yıllara dayanıyor. O dönemden günümüze dek Türkiye’de yerli otomobil tartışması ve bu yöndeki çalışmalar sürüyor. Yerli otomobil denildiğinde, tasarımı ve geliştirilmesi de Türkiye’de gerçekleştirilen otomobilleri anlamak gerekiyor.

Türk mühendisler tarafından tasarlanıp, geliştirilen ilk otomobilin üretimi 1961 yılında dönemin Cumhurbaşkanı Cemal Gürsel’in emriyle gerçekleştirilmişti. Devrim adı verilen otomobiller Eskişehir Devlet Demiryolları Fabrikası’nda 4 adet üretilmişti.

Yaklaşık 50 yıl sonra, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısıyla yerli otomobil konusu yeniden gündeme gelmiş ve yeni çalışmalar başlamıştı. Otomobilin elektrikli olacağı kamuoyuna duyurulmuştu.

Gelinen en son noktada ise, TÜBİTAK’ın geliştirdiği menzil artırıcılı içten yanmalı motoru olan elektrikli araç, pazara farklı fikirlerle giren Tesla, Google ve Apple gibi şirketlere rakip olarak tanımlanmaya başladı.

Bu doğrultuda, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık ‘Türk otomobili’nde yeni bir aşamaya geçildiğini belirterek TÜBİTAK’ın geliştirdiği menzil artırıcılı içten yanmalı motoru olan elektrikli aracın sadece yerli sermaye gruplarına değil, aynı zamanda uluslararası işbirliğine açıldığını, dünya otomotiv devi Fiat-Chrysler Grubu’yla da görüşme halinde olduğunu açıkladı.

Türkiye’de özellikle savunma sanayii çıkışlı pek çok teknolojinin geliştirildiğini, gerek otomotiv tedarik sanayiinin gerekse, devlet kurumu olan TÜBİTAK’ın pek çok teknoloji üzerinde çalıştığını, ancak geliştirilen teknolojilerin ticarileştirilmediği sürece anlamının olmadığını söyleyen Fikri Işık, bu projenin ülkede üretilen teknolojilerin vitrini olacağını dile getirdi. Silikon Vadisi’nin bile Kayserili işadamlarının düsturu olan ‘iyi mal satılan maldır’ ilkesiyle çalıştığını söyleyen Fikri Işık, Türkiye’de artık ticarileşen, yani ülkeye katma değer sağlayan üretim anlayışına geçilmesi gerektiğini vurguladı.

Gebze’deki TÜBİTAK MAM mühendislik merkezinde gazetecilerle bir araya gelen, ve geliştirilmesi devam eden Türk otomobili için yaptırılan iki yeni tasarımı da gazetecilere gösteren Fikri Işık, bu projeyle birlikte rakiplerin de değiştiğini, ‘Türk otomobili’nin geliştiriliş biçimiyle geleneksel otomobil üreticilerinden ziyade, pazara farklı fikirlerle giren ve başarılarını her geçen gün artıran Tesla, Google ve Apple gibi teknoloji şirketlerine rakip olacağını söyledi.

Haberin ayrıntıları için tıklayın

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

ENERJİ YÖNETİMİ 0 Comments

“İklim Değişikliği Bir Yatırım Sorunu Olarak Gündeme Oturdu”

BlackRock Avrupa, Orta Doğu ve Afrika Kurumsal Yönetim ve Sorumlu Yatırımlar Direktörü Amra Balic: “İklim değişikliği bir yatırım sorunu olarak gündeme oturdu. Yatırım portföylerinde iklim değişikliği risklerinin azaltılması çabası ivme

HABERLER

Yingli Green Enerji, Dünya Kupası Tarihindeki İlk “Nötr Karbon” Sponsoru Oldu

Yingli Green Enerji, 2014 FIFA Dünya Kupası’nın Brezilya’daki büyük tarihi misyonunu destekleme amacının bir parçası olarak, Brezilya’daki tanıtım çalışmalarının etkisiyle artan karbon emisyonlarını telafi etmeyi planlıyor. Yingli, FIFA Dünya Kupası

HABERLER

FormSolar’dan Kıbrıs’a Güneş Enerjisi Santrali

FormSolar, Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi Kampüsüne 1.5 milyon Euro’luk yatırımla Güneş Enerjisi Santrali kuruyor. Güneş enerjisinin yalnızca ekonomik açıdan değil toplumsal ve bilimsel yönden de önemi giderek artıyor. Güneş enerjisi santralleri,

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply