“Yerli Kaynak Kullanımını Arttıracak Projelere Ağırlık Vermemiz Gerekiyor”

“Yerli Kaynak Kullanımını Arttıracak Projelere Ağırlık Vermemiz Gerekiyor”

TÜREB Başkanı Mustafa Serdar Ataseseven: “Rüzgarda epeyce ilerlemeler kaydettik. Fakat görüldüğü gibi yeterli değil. Bugün hala yurtdışına bağımlıyız. Bizim biran önce yerli kaynak kullanımını arttıracak projelere ağırlık vermemiz gerekiyor.”

Son dönemde Rusya ile yaşanan gerginlik sonrası, Rusya’nın doğalgazı kesebileceği söylemleri enerjide dışa bağımlı bir ülke olduğumuzu bir kez daha hatırlattı. Doğalgaz ve petrolün neredeyse tamamını ithal ediyoruz. Doğalgazın yarısını Rusya’dan alıyoruz. Krizin derinleşmesi durumunda Rusya doğalgazı keser mi sorusunun cevabı ise merak konusu…
Konuyla ilgili yazılı açıklamada bulunan TÜREB Başkanı Mustafa Serdar Ataseseven, son on yıldır yenilenebilir enerjinin kullanılması ile ilgili büyük bir çabanın var olduğunu belirttti. Ataseven, 2006 yılında 51 MW olan rüzgar kurulu gücünün 2015 sonuna gelindiğinde neredeyse 4500 MW seviyesine çıktığını söyledi. Devletin rüzgar için verdiği desteklerin son dönemde yerli katkı ile birlikte iyice arttığının altını çizen Ataseven; “Rüzgarda epeyce ilerlemeler kaydettik. Fakat görüldüğü gibi yeterli değil. Bugün hala yurtdışına bağımlıyız. Bizim biran önce yerli kaynak kullanımını arttıracak projelere ağırlık vermemiz gerekiyor” dedi.
Ataseven, Türkiye’nin yerli ve yenilenebilir kaynaklarının zenginliğine dikkat çekerek, “Aslında yıllardan beri bahsettiğimiz tam da buydu. Bugüne kadarki açıklamalarımızda yer alan enerjide dışa bağımlılığımızı azaltmalıyız, yerli kaynaklarımıza hızla yönelmeliyiz söylemlerinin doğruluğunu bir kez daha görüyoruz.” şeklinde konuştu.

“Dünyada yatırımlar rüzgar enerjisine çevriliyor”

Dünyadaki birçok ülkenin yatırımlarını rüzgar enerjisine çevirdiğine vurgu yapan Ataseven, Çin’in sadece geçen yıl işletmeye aldığı rüzgar kurulu gücünün 23.351 MW, Almanya’nın ise 5.279 MW olduğuna değindi.
Danimarka’nın 1970’lerde yaşanan petrol krizi sonrasında rüzgara hızla geçiş yaptığını ve şu anda enerji tüketimlerinin yüzde 39’unu rüzgardan karşılar duruma geldiğini belirten Ataseven şunları söyledi : “Bazen krizler bulunduğunuz durumun farkına varmak ve bu durumdan kurtulmak için muhteşem çözümler ortaya koyabildiğiniz zamanlardır. Belki Rusya ile yaşanan bu kriz, bize bulunduğumuz durumu hatırlatan bir fırsat olur. Ülkemizin potansiyeli düşünüldüğünde, sanayicilerimizin tecrübesi göz önüne alındığında, rüzgarda daha hızlı bir ilerleyiş mümkün görülüyor. Bu noktada hem iklim değişikliği ile mücadelede, hem de dışa bağımlılığın azaltılmasında, baş rol oyuncusu olmayı hak eden rüzgar enerjisi için atağa geçmenin tam zamanı diye düşünüyoruz.”

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Çağlayan Adliyesi’nin Elektriği Çatıdan

Adalet Sarayı’nın çatısına kesintisiz elektrik üretiminin hedeflendiği rüzgar türbini ve güneş panelleri kurulacak. Çevreci proje ile binanın elektriğinin yüzde 90’ı karşılanacak. Çağlayan’da Avrupa’nın en büyük adliye binası olarak inşa edilen

HABERLER

Yeşil Bina Konseptinde Türkiye’nin En Yeni 10 Projesi

Çevre Dostu Yeşil Binalar Derneği tarafından gündemde tutulan Yeşil Binalar artık yenişehir projelerinin önemli bir parçası haline dönüştü. İlgili bakanlık bile enerji tasarruflu binaların inşasının zorunlu hale geleceği mesajını veriyor. Peki İstanbul’da

HABERLER 0 Comments

En Çevreci Markalar 2012

Denetim, Vergi, Danışmanlık, Kurumsal Finansman ve Kurumsal Risk alanlarında dünyanın en büyük profesyonel hizmet firmalarından biri olan Deloitte, Interbrand ile “En Çevreci Markalar” raporunu yayınladı. Rapor, şirketlerin kurumsal çevre uygulamaları

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply