“Yerli Kaynak Kullanımını Arttıracak Projelere Ağırlık Vermemiz Gerekiyor”

“Yerli Kaynak Kullanımını Arttıracak Projelere Ağırlık Vermemiz Gerekiyor”

TÜREB Başkanı Mustafa Serdar Ataseseven: “Rüzgarda epeyce ilerlemeler kaydettik. Fakat görüldüğü gibi yeterli değil. Bugün hala yurtdışına bağımlıyız. Bizim biran önce yerli kaynak kullanımını arttıracak projelere ağırlık vermemiz gerekiyor.”

Son dönemde Rusya ile yaşanan gerginlik sonrası, Rusya’nın doğalgazı kesebileceği söylemleri enerjide dışa bağımlı bir ülke olduğumuzu bir kez daha hatırlattı. Doğalgaz ve petrolün neredeyse tamamını ithal ediyoruz. Doğalgazın yarısını Rusya’dan alıyoruz. Krizin derinleşmesi durumunda Rusya doğalgazı keser mi sorusunun cevabı ise merak konusu…
Konuyla ilgili yazılı açıklamada bulunan TÜREB Başkanı Mustafa Serdar Ataseseven, son on yıldır yenilenebilir enerjinin kullanılması ile ilgili büyük bir çabanın var olduğunu belirttti. Ataseven, 2006 yılında 51 MW olan rüzgar kurulu gücünün 2015 sonuna gelindiğinde neredeyse 4500 MW seviyesine çıktığını söyledi. Devletin rüzgar için verdiği desteklerin son dönemde yerli katkı ile birlikte iyice arttığının altını çizen Ataseven; “Rüzgarda epeyce ilerlemeler kaydettik. Fakat görüldüğü gibi yeterli değil. Bugün hala yurtdışına bağımlıyız. Bizim biran önce yerli kaynak kullanımını arttıracak projelere ağırlık vermemiz gerekiyor” dedi.
Ataseven, Türkiye’nin yerli ve yenilenebilir kaynaklarının zenginliğine dikkat çekerek, “Aslında yıllardan beri bahsettiğimiz tam da buydu. Bugüne kadarki açıklamalarımızda yer alan enerjide dışa bağımlılığımızı azaltmalıyız, yerli kaynaklarımıza hızla yönelmeliyiz söylemlerinin doğruluğunu bir kez daha görüyoruz.” şeklinde konuştu.

“Dünyada yatırımlar rüzgar enerjisine çevriliyor”

Dünyadaki birçok ülkenin yatırımlarını rüzgar enerjisine çevirdiğine vurgu yapan Ataseven, Çin’in sadece geçen yıl işletmeye aldığı rüzgar kurulu gücünün 23.351 MW, Almanya’nın ise 5.279 MW olduğuna değindi.
Danimarka’nın 1970’lerde yaşanan petrol krizi sonrasında rüzgara hızla geçiş yaptığını ve şu anda enerji tüketimlerinin yüzde 39’unu rüzgardan karşılar duruma geldiğini belirten Ataseven şunları söyledi : “Bazen krizler bulunduğunuz durumun farkına varmak ve bu durumdan kurtulmak için muhteşem çözümler ortaya koyabildiğiniz zamanlardır. Belki Rusya ile yaşanan bu kriz, bize bulunduğumuz durumu hatırlatan bir fırsat olur. Ülkemizin potansiyeli düşünüldüğünde, sanayicilerimizin tecrübesi göz önüne alındığında, rüzgarda daha hızlı bir ilerleyiş mümkün görülüyor. Bu noktada hem iklim değişikliği ile mücadelede, hem de dışa bağımlılığın azaltılmasında, baş rol oyuncusu olmayı hak eden rüzgar enerjisi için atağa geçmenin tam zamanı diye düşünüyoruz.”

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Sivas’ta Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Kullanımı Yaygınlaşacak

Sivas İl Özel İdaresince kentteki yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımının yaygınlaştırılması hedefleniyor.  Yenilenebilir enerjiden yararlanmak isteyen ve bu konuda proje üreten kentler her geçen gün artıyor. Şu rahatlıkla söylenebilir ki, yakın bir zamanda

HABERLER

Kılıç: Avrupa’da Güneş Panellerinin Maliyeti %12 Arttı

Dünya çapında 2012 yılında en fazla güneş paneli satarak lider konuma gelen YingliSolar’ın Türkiye Ülke Müdürü Uğur Kılıç,4. Türkiye Enerji Zirvesi’nde düzenlenen “Güneş Enerjisi Lisans Başvurularının Yol Haritası” oturumuna katıldı. Yingli

HABERLER

Atıklardan Hidrojen Enerjisi Elde Edilebilir mi?

Türkiye 21 Mart’ta çeşitli üniversitelerden bilim adamlarının katılacağı toplantı ile atıklardan hidrojen enerjisi üretiminde atılacak adımları tartışacak. Enerji Bakanlığı’nın yanı sıra Ekonomi ile Sanayi Bilişim ve Teknoloji Bakanlığı’nın da desteklediği

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply