Yerli Kaynak Jeotermalden 1 Milyar Dolar Kazanç Bekleniyor

Yerli Kaynak Jeotermalden 1 Milyar Dolar Kazanç Bekleniyor

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, MTA’nın 90’a yakın jeotermal sahasının ihalesinin yapıldığını belirtip, bunların işletmeye geçmesi halinde ekonomiye yaklaşık 1 milyar dolarlık yerli kaynak kazancı sağlayacağını söyledi.

ae_jeotermal_taner_yildiz_zorlu_enerjiZorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nazif Zorlu’nun helikopteriyle Denizli’ye gelen Bakan Taner Yıldız, Sarayköy İlçesi yakınlarındaki Kızıldere Jeotermal Sahası’ndaki elektrik üretim tesislerini gezdi. Zorlu Grubu’na ait tesislerdeki incelemeleri sırasında Bakan Yıldız’a, Denizli Valisi Abdükadir Demir, Manisa Valisi Abdurrahman Savaş, Ak Partili Denizli Belediye Başkanı Osman Zolan da eşlik etti. Bakan Yıldız, santral hakında yetkililerden bilgi aldı.

“TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK JEOTERMAL SANTRALİ”

Bakan Yıldız, konuşmasına ramazan ayının başta Türkiye olmak üzere Mısır ve Suriye gibi ülkelere de hayırlı olması dileğinde bulunarak başladı. Zorlu Enerji tarafından Kızıldere’ye kurulan santralin Türkiye’nin en büyük jeotermal santrali olduğunu belirten Bakan Yıldız, “Jeotermalden 600 megawatlık elektrik edinimi ile ilgili enerji politikaları ve stratejilerimiz var. Avrupa’nın en büyük jeotermal kaynağına sahip bir ülkeyiz. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın MTA’nın çıkardığı sahalarla ilgili çalışmaları sürüyor. Bugün yalnızca MTA’dan 90’a yakın sahanın ihalesi yapıldı. Bunların işletmeye geçmesi halinde ki bunların arasında inşaatları devam eden de var, Türkiye ekonomisinin yaklaşık 1 milyar dolar civarında enerji sektöründe yerli kaynak olarak kazancı olacak. Bugün Denizli’de özel sektöre ait olan bu işletme, Türkiye’nin en büyük jeotermal santralidir. 80 megawatlık bir santral kuruluyor ve bitme aşamasında. Bu rakamı küçümsememek lazım. Yılda yaklaşık 8 bin saatlik elektrik enerjisi, sonsuz bir kaynak olan jeotermalden üretilecek. Yer altındaki buhar enerjiye dönüşmüş olacak” dedi.

“SERA BÖLGESİ OLUŞTURULACAK”

Bakan Yıldız, zengin jeotermal kaynaklarına sahip Denizli’de Türkiye’ye örnek olacak organize sera bölgesi oluşturulacağını da söyledi. Yıldız, “Burada ilk çıkılan ihaleden yatırımcılarımızın pek haberi olmadı. İlgili arkadaşlarla görüşeceğim. Kızıldere’den çıkan suyun buharının bir bölümü organize sera bölgesinde kullanılacak. İşletmesinin daha kolay olduğu bir seracılık faaliyeti yürütülecek. Çevreye karşı değil, çevreyle beraber hareket ediyoruz. Bu bölge tarım sektörünün oldukça desteklendiği bir bölge olacak. Bu projeden çok keyif aldım. Bu projelerin sayısının artması için herkes elinden geleni yapmalı” diye konuştu.

Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nazif Zorlu ise Kızıldere Zorlu Jeotermal Elektrik Üretim Tesisleri’nin Türkiye’nin ilk jeotermal elektrik üretim tesisi olduğunu söyledi. Zorlu, “Tesisi genişleteceğiz. Burası için 100 megawatlık yeni bir lisans müracaatı yaptık” dedi.

Bakan Yıldız, daha sonra helikopterle Manisa’nın Soma İlçesi’ne hareket etti.

Kaynak: DHA

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER

Bitlis’te Jeotermal Enerjiyle 10 Bin Konut Isıtılacak

Bitlis’te valilik tarafından Zorlu Holding enerji firmasıyla yürütülen jeotermal enerji projesi sayesinde Bitlis ve ilçelerinde 10 bin konutun ısıtılması hedefleniyor. Bitlis’te valilik tarafından Zorlu Holding enerji firmasıyla yürütülen jeotermal enerji

ENERJİ YÖNETİMİ

İnce Film Güneş Panellerinde Verimlilik Artışı

İnce film güneş panellerinde yüzde 16’lık verimlilik artışı sağlandı. İnce film güneş panellerinde yüzde 16’lık verimlilik artışı sağlandı. CIGS teknolojisinin verimliliğinin kristalin solar hücrelerine kıyasla daha yüksek olduğu ortaya konuldu.

HABERLER 0 Comments

İTÜ Enerji Enstitüsü-Yenilenebilir Enerji Teknolojileri Sertifika Programı Başlıyor

Business Management Institute tarafından İTÜ Enerji Enstitüsü & İTÜ Sürekli Eğitim Merkezi’nin katkısıyla düzenlenen İTÜ Enerji Enstitüsü-Yenilenebilir Enerji Teknolojileri Sertifika Programı 25 Mart 2016 tarihinde İstanbul İTÜ Maslak Kampüsü’nde başlayacak.