Yerli Elektrikli Oto Bekleniyor, Teşviği Hazır

Yerli Elektrikli Oto Bekleniyor, Teşviği Hazır

Sanayi Bakanı Ergün, EKK’ya otomobil sektör temsilcilerini davet edecek.

-2012-de-yerli-oto-icin-adim-atmaliyiz--2222386Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, elektrikli otomobiller için sektör temsilcilerini Ekonomik Koordinasyon Kurulu’na (EKK) davet edeceklerini belirterek, ”Otomotiv sektörü strateji belgesine son şeklini vereceğiz” dedi.

Bakan Ergün, 2011 yılının başından itibaren Türkiye’de üretilecek elektrikli otomobillere ilişkin AA muhabirine açıklamalarda bulundu.

Otomotiv sektöründe 2013 dönemine kadar hangi adımların atılmasına dair çalışmayı EKK’da netleştireceklerini bildiren Ergün, daha sonra oluşturulacak strateji belgesi ve eylem planını kamuoyuyla paylaşacaklarını belirtti.

Ergün, elektrikli otomobiller için sektör temsilcilerini EKK’ya davet edeceklerini dile getirerek,”Otomotiv Sektörü Strateji Belgesi’ne sektörle birlikte son şeklini vereceğiz. Elektrikli araçlara yönelik bazı teşvikler Strateji Belgesi’nde yer alacak. Vergi Teşvikleri gibi teşvikler, şarj istasyonun oluşturulması, teknolojinin geliştirilmesi için Ar-Ge teşvikleri, bu alanda çalışacak personelin istihdamı ile ilgili teşvikler de belgede yer alacak” diye konuştu.

Otomotiv Sektörü Strateji Belgesi’ni sektörle birlikte hazırladıklarını dile getiren Ergün, son şeklinin verileceği EKK’ya da sektör temsilcilerinin davet edileceğini, strateji belgesine son şeklini verirken, sektör temsilcilerinin de EKK’da bulunacaklarını anlattı.

”ELEKTRİKLİ OTOMOBİLLERİN TÜRKİYE’DE ÜRETİLMESİNİ ÖNEMSİYORUZ”

Nihat Ergün, elektrikli otomobillerin Türkiye’de üretilmesini çok önemsediklerini dile getirerek, şunları söyledi.

”Otomotiv sektörü Türkiye’de hepimizin önemsediği bir konu. Yani otomotiv sektörünü önemsiyoruz. Otomotiv sektörü ihracatta Türkiye’nin en önemli sektörlerinden. Bu konuyu ihmal edemeyiz. Şimdi yeni teknolojiler gelişirken, elektrikli araçlar teknolojisi gelişirken bu sefer Türkiye fırsatı kaçırmamalı. Çünkü kimse tam olarak büyük ilerleme kaydetmiş değil elektrikli araçlarda.

Herkes yolun başında, biz de yolun başındayız. Çok ciddi Ar-Ge çalışmaları da var. Elektrikli otomobil üzerinde çalışan firmalarımız var. Yan sanayi de bu konuda çalışıyor. Pil üretiminde motor üretimine kadar çalışılıyor. Elektrikli araçlarda araba üretmek Türkiye açısından bugün itibariyle sorun değil. Dünyanın en kusursuz araçları Türkiye’de üretiliyor. Mühendislerimiz, teknikerlerimiz, işçilerimiz çok iyi.”

Bakan Ergün, bundan sonra Türkiye’nin, Ar-Ge’ye tasarıma, markalaşmaya, Türkiye’ye özgü markaya önem vererek, otomobil sektöründe daha yüksek katma değerli, daha ileri teknolojide üretilen ürünlerin ortaya koyması gerektiğine değinerek, Türkiye’nin sadece dünyadaki diğer markaların burada montajını yapan ve pazarlayan konumdan, hemen yeni markalar oluşturan, yeni teknolojiler geliştiren, inovatif, tasarımcı bir konuma yükselmemiz gerektiğini kaydetti.

”VERGİ MODELİ İÇİN MALİYE BAKANLIĞI İLE ÇALIŞACAĞIZ”

Elektrikli araçların kullanımıyla ilgili yeni bir vergi modeli oluşturmak gerekeceğine değinen Ergün, bu vergi modelinin oluşturulmasında Maliye Bakanlığı ile birlikte çalışacaklarını dile getirdi.

Bakan Ergün, bu vergi modelinin elektrikli araç kullanımını destekleyecek bir model olması gerekeceğine değinerek, ”Bunların şarj edilmesiyle ilgili şarj istasyonları konusunda özellikle yerel yönetimlerimiz, belediyelerimiz belki yeni model çalışmalar gerçekleştirecekler. Zaten onunla ilgili de bazı çalışmalar var. Bazı kamu filolarının elektrikli araçlardan oluşturulması gibi çalışmalar olacaktır” dedi.

Ergün, bu konuda elektrikli araç teknolojisinde hem araçların üretimi hem pil teknolojisinin geliştirilmesi gibi çalışmalarda Türkiye’nin önemli bir merkez olabileceğini ifade etti.

”ELEKTRİKLİ OTOMOBİLLER BİZİM İÇİN FIRSAT…”

”Elektrikli otomobil Türkiye için bir fırsat. Bu fırsatı değerlendireceğiz” diyen Ergün, bunun için sektöre bazı teşvikler verilmesi gerektiğini, EKK’dan çıkacak Strateji Belgesi’nde de o tür teşviklerin yer alacağını anlattı.

Ergün, Türkiye’nin bu çalışma ile otomotiv sektöründe özellikle de elektrikli otomobil konusunda önemli mesafe kat etmiş olacağını bildirdi.

Sanayi Bakanlığı olarak EKK’ya Türkiye’nin sanayi stratejisini, kimya sektörünün sanayi strateji belgesini, otomotiv sektörünün strateji belgesini, demir-çelik sektörünün strateji belgelerini gönderdiklerini anımsatan Ergün, önümüzdeki günlerde EKK’daki en önemli gündem maddelerinin kendileri açısından strateji belgelerinin görüşülüp karara bağlanmasının olacağını belirtti.

Kaynak: Habertürk

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

Eğitimler

Çataklı Enerji’den Fotovoltaik ve Rüzgar Enerjisi Eğitimleri

Çataklı Enerji Eğitim Yayıncılık Danışmanlık Şirketi tarafından Fotovoltaik Uzmanlık Eğitimleri ve Rüzgar Enerjisi Santrali Eğitimi verilecek. Çataklı Enerji Eğitim Yayıncılık Danışmanlık Şirketi tarafından Fotovoltaik Uzmanlık Eğitimleri ve Rüzgar Enerjisi Santrali

HABERLER

“Belediyemiz Alternatif Enerji Kaynakları Kullanıyor”

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu: “Güneş, rüzgar, su ve biyogaz gibi alternatif enerji kaynakları belediyemizce kullanılmaktadır. Ayrıca elektrikli otomobil, doğalgazlı otobüs ve özellikle de tasarruf konusu belediyemizin enerji konusundaki

ENERJİ YÖNETİMİ

Biyogaz Üretilmesi İçin Düzenleme Tamamlandı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, hayvan gübresi, yemek yağları ve tarım sektöründen çıkan organik atıklardan biyogaz üretilmesi için tesislere önemli kriterler getiren düzenlemeyi tamamladı. Tesislerin biyogaz üretilmesi yönündeki çalışmalarıyla ilgili düzenleme