Yerel Ortaklarla Büyüyen Upsolar İlk Projesini Devreye Aldı

Yerel Ortaklarla Büyüyen Upsolar İlk Projesini Devreye Aldı

Upsolar İzmirUpsolar önde gelen solar fotovoltaik modül tedarikçilerinden biri olarak, Türkiye’deki ilk güneş enerjisine dayalı elektrik sisteminin tamamlandığını bugün duyurdu.  Şirket ülkenin büyüyen güneş enerjisi potansiyelinden yararlanmak için yerel EPC partnerleri ile iş ortaklığı yapıyor. Bu  bağlamda  partnerlerinden Güvenli enerji ile birlikte geliştirilen, İzmir’deki 51,5 kW yere monte fotovoltaik sistem Kalkınma Ajansı’nın kısa bir süre önce açtığı ihalenin bir parçasıydı.

Proje, Upsolar Türkiye kurulduktan sadece kısa bir süre sonra Haziran 2014 gibi tamamlandı. İzmir Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen proje, İzmirUrla’daki bir organik zeytinyağı fabrikası olan Turla Tarım için elektrik üretecek.

“Bu projenin hizmete alınması Upsolar’ın Türkiye pazarında büyümesi bakımından önemli bir dönüm noktasıdır,” diyen Upsolar Group’un Türkiye ve Ortadoğu Direktörü Ioannis Markatatos sözlerini şöyle sürdürdü. “Türkiye’nin enerji talebi hızla artarken ülkenin eşsiz güneş enerjisi pazarı daha yeni canlanmaya başladı. Bölgede muazzam bir potansiyel görüyoruz ve güneş enerjisinin yaygın olarak benimsenmesine katkıda bulunmak için iş ortaklığı ağımızı genişletmeyi umuyoruz.”

Upsolar önümüzdeki yıllarda Türkiye genelinde toplam 29 MW büyüklüğündeki yeni projelerini uygulamaya koymayı hedeflemekte. Bu proje, şirketin bu hedefe ulaşmasının ilk adımını temsil ediyor.

 

 

About author

Senem Gençer
Senem Gençer 761 posts

Alternatifenerji.com’un kurucu ortaklarından biri ve CEO’su olan Gençer, 1971 yılında Diyarbakır’da doğdu. 1993 yılında ODTÜ İşletmeyi bitirdikten sonra, Johnson & Johnson Medical ve Yeni Zelanda Büyükelçiliği gibi farklı kurumlarda çalıştı. 2007 yılında güneş enerjisi ve LED aydınlatma konularında halen çalışmakta olan Ekogüneş’i ve Türkiye’nin ilk online solar ürün satış sitesi olan www.ekogunes.com’u kurdu. Gençer, aynı zamanda Güneş Enerjisi ve Sanayicileri Derneği GENSED’in kurucu üyelerindendir.

You might also like

HABERLER

Bitlis’in 600 MW’lık Jeotermal Hedefi

Valiliğinin geliştirdiği projeyle, Nemrut Dağı’ndaki krater göllerinin bulunduğu alandan elde edilecek jeotermal enerjiyle, kent merkezi ve bağlı 2 ilçenin ısınma sorunu çözülüyor. Jeotermal enerji için çalışma yürütecek Zorlu Enerji Genel

Finansman

Dünya Bankası’ndan Jeotermal Enerjiye 356 Milyon Dolarlık Destek

Dünya Bankası, Türkiye’deki jeotermal enerji için yürütülen sondaj çalışmalarına 356 milyon dolarlık destek veriyor. Türkiye’deki jeotermal enerji kaynaklarının zenginliği sürekli gündemde. Bu doğrultuda, jeotermal enerji kaynaklarının kullanılması yönünde teşvik ve

HABERLER

Enerji Oscarları Sahiplerine Kavuştu

ICCI Enerji Oscar Ödülleri kapsamında “yenilenebilir enerji santralleri” ve “termik santraller” kategorilerinde ödüle layık firmalar belirlendi. Uluslararası Enerji ve Çevre Fuarı ve Konferansı (ICCI) kapsamında verilen ICCI Enerji Oscar Ödülleri