Yenişehir’de Güneş Enerjisiyle Tarım Dönemi

Yenişehir’de Güneş Enerjisiyle Tarım Dönemi

Bursa’ın Yenişehir ilçesinde tarım artık güneş enerjisiyle yapılacak.

yenisehir gunes ernerjili tarimTürkiye’de tarım alanında güneş enerjisi kullanılması da yaygınlaşmaya başladı. Tarımda en büyük maliyetlerden biri olan enerjinin güneş enerjisinden sağlanması, çok önemli avantajlar oluşturuyor.

www.haberler.com’un haberine göre, Bursa’nın Yenişehir  ilçesinde tarım artık güneş enerjisiyle yapılacak. Güneş enerjisi santralinden elde edilecek elektrik hem sulamada, hem tarım ürünü işleyen fabrikalarda kullanılacak.

Bursa’nın tarım ambarı Yenişehir’e yenilenebilir enerji santrali kurulacak. Enerji Verimliliği Derneği (ENVERDER) ve BEBKA iş birliğiyle hazırlanan proje Almira Hotel’de yapılan toplantıda basın mensuplarına tanıtıldı. ENVERDER Bursa Şubesi Başkanı Dr. Müh.Mustafa Uysal, Yenişehir’in yenilenebilir güneş enerjisi santraline çok elverişli olduğunu söyledi.Yenişehir’de su kaynaklarının elektrik üretmek için yeterli olmadığını, rüzgar enerjisi için de gerekli esinti olmadığının altını çizen Uysal, “Yenişehir, günde 6 saat 16 dakika güneş alan bir ilçemiz. Türkiye ortalaması ise 7 saat 12 dakika. Türkiye’nin ortalama 1311 kilowatt/saat/metrekare güneş kapasitesi olmasına karşılık, Yenişehir’in 1400 kilowatt/saat/metrekare güneş aldığını görüyoruz” dedi.

Haberin devamı için tıklayın 

 

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

PAGÇEV’den Boğaz temizliği

PAGEV’in geçtiğimiz yıl başlattığı “Mutlu Balıklar” projesine PAGÇEV ile devam ediliyor.  Beşiktaş Belediyesi ile işbirliğinde ağlar; 7 Ağustos 2014 Perşembe günü başta plastik olmak üzere denizlerdeki atıkları toplamak için atılacak. 

HABERLER

Hindistan 20 Milyon Cadde Aydınlatmasını LEDle Değiştiriyor

Hindistan hükümeti Milli Verimli Aydınlatma Programını (DELP) açıkladığı zaman hayli iddialı hedefler koymuştu. Bu programa göre 20 milyon cadde aydınlatması lambası 2 sene sonuna kadar LED ile değiştirilecek. Hedeflenen değişim sayesinde

HABERLER

Fas’ta Afrika’nın En Büyük Rüzgar Santrali Kuruldu

Fas`ın Atlantik kıyılarında bulunan Afrika`nın en büyük rüzgar santrali elektrik üretimine başladı.  Afrika’nın başta rüzgar enerjisi olmak üzere, yenilenebilir enerji potansiyeli tüm enerji dünyasının dile getirdiği bir gerçek. Afrika’nın rüzgar