“Yenilenebilirle İlgili, Tüm İzinlerin Alınıp Yatırımcıya Verileceği Yeni Bir Sürece Giriyoruz”

“Yenilenebilirle İlgili, Tüm İzinlerin Alınıp Yatırımcıya Verileceği Yeni Bir Sürece Giriyoruz”

EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, Hürriyet ile söyleşisinde enerji piyasalarına yönelik önemli mesajlar verdi. Yatırımcının proje yaparken bazen 70’i aşkın kurumdan izin alması gerektiğine işaret eden Yılmaz, “Yenilenebilir ve yerli kömürle ilgili, tüm izinlerin alınıp yatırımcıya verileceği yeni bir sürece giriyoruz” dedi. Yılmaz, cezalandıran bir kurumdan ziyade yatırımcının önünü açan bir kurum olmayı hedeflediklerini söylerken, “Yatırımcıyı üzmememiz lazım” ifadelerini kullandı.

Özellikle yenilenebilir enerji yatırımlarında izin süreçlerinin uzunluğu ve yoğunluğu yenilenebilir enerji yatırımcıları açısından önemli sıkıntılar oluşturuyor. Yenilenebilir enerji yatırımcıları bu sorunu hemen her koşulda dile getiriyor.

Yenilenebilir enerji yatırımlarında izin süreçlerinin daha kısa ve basit uygulamalara tabi olması yerli ve yabancı yenilenebilir enerji yatırımcıları için büyük önem taşıyor. Bu gerçekleşirse, yatırımların hızı ve sayısında artış görülebilir.

ENERJİ Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz, enerjide izin süreçlerinin sadeleştirileceğini söyledi. Özellikle yenilenebilir enerji yatırımlarında izin süreçlerinin çok uzun olduğunu ve şirketlerin bazen 70’i aşkın kurumdan izin almak zorunda kaldığını anlatan Yılmaz, “Orada şimdi yeni bir bakış açısı geliştiriliyor. Yenilenebilir ve yerli kömürle ilgili, tüm izinlerin alınıp yatırımcıya verileceği yeni bir sürece giriyoruz. Olması gereken de bu. Yatırımcıya lisansı veriyoruz. Ondan sonra yetiştiremiyor. Enerjide bunu yaptığımız takdirde bu diğerlerine de örnek olur” şeklinde konuştu.

EPDK Başkanı Yılmaz, kurum olarak her zaman yatırımcının yanında olduklarını vurguladı. Yılmaz, şunu söyledi: “Yatırımcı eğer kendi imkânları ölçüsünde ufak da olsa bir şekilde bir yatırım yapmışsa, ben hiçbir zaman o yatırımı görmemezlikten gelemiyorum. Her zaman onu görüyorum ve mümkün olduğunca o yatırımı koruyorum. Çünkü o yatırımları korudukça, yatırımcıları daha büyük yatırıma teşvik ve ikna edebiliyorum. İptal eden, cezalandıran bir kurumdan öte, insanların önünü açan bir kurum olmayı hedefliyoruz. Bunda da ciddi mesafe aldığımızı görüyoruz. Yatırımcıyı üzmememiz lazım. Biz yatırımcıyı üzdüğümüz takdirde, onun da müşterisi var. O da onu üzecektir. Örneğin yatırım yapmak için birtakım teknik teçhizat sözleşmesi yapmış olabilir. Senin onunla ilgili bir haftalık, bir aylık veya bir yıllık geciktirmen, onun sipariş etmiş olduğu diğer bir ürünün üretimini engelleyecek, onun üretimini engellediğiniz takdirde o zincirleme toplumun diğer bir parçasını etkileyecek. Yani öyle bir şey ki hepsi birbiri ile zincir gibi.”

Haberin ayrıntısı için tıklayın

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

YATIRIMCI

Güneş Enerjili Kırsal Kalkınma Destekleri İçerikli Tebliğ Yayınlandı

Solarbaba Platformu’nda çıkan ilgili haberin detaylarını aşağıda görebilirsiniz: — Sevgili Güneş Enerjisi Dostları, ​Hem güneş enerjisi şirketlerini hem de GES yatırımı yapmak isteyenleri yakından ilgilendiren bir tebliğ yayınlandı. ​ 2014

HABERLER 0 Comments

Şehircilik Bakanlığının Hedefi 2 İlde Hayvansal Atıklardan Elektrik Elde Etmek

ANKARA – Hayvansal atıklardan elektrik üretimi gerçekleştirilecek projelere hız veren Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın desteğiyle Kırşehir Çiçekdağ ve Balıkesir Gönen’de kurulacak biyogaz tesislerinin 2014 yılına kadar tamamlanıp elektrik üretimine başlaması

YATIRIMCI 0 Comments

GE Türkiye’de Personel Arayışı

General Electric`in, Türkiye`de 16 açık iş pozisyonda personel açığı bulunuyor. Amerikan enerji şirketi General Electric`in (GE) Türkiye çalışmalarında 16 açık pozisyonu iş arayanlar için bir fırsat sunuyor. GE`nin Türkiye çalışmalarında

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply