“Yenilenebilirle İlgili, Tüm İzinlerin Alınıp Yatırımcıya Verileceği Yeni Bir Sürece Giriyoruz”

“Yenilenebilirle İlgili, Tüm İzinlerin Alınıp Yatırımcıya Verileceği Yeni Bir Sürece Giriyoruz”

EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, Hürriyet ile söyleşisinde enerji piyasalarına yönelik önemli mesajlar verdi. Yatırımcının proje yaparken bazen 70’i aşkın kurumdan izin alması gerektiğine işaret eden Yılmaz, “Yenilenebilir ve yerli kömürle ilgili, tüm izinlerin alınıp yatırımcıya verileceği yeni bir sürece giriyoruz” dedi. Yılmaz, cezalandıran bir kurumdan ziyade yatırımcının önünü açan bir kurum olmayı hedeflediklerini söylerken, “Yatırımcıyı üzmememiz lazım” ifadelerini kullandı.

Özellikle yenilenebilir enerji yatırımlarında izin süreçlerinin uzunluğu ve yoğunluğu yenilenebilir enerji yatırımcıları açısından önemli sıkıntılar oluşturuyor. Yenilenebilir enerji yatırımcıları bu sorunu hemen her koşulda dile getiriyor.

Yenilenebilir enerji yatırımlarında izin süreçlerinin daha kısa ve basit uygulamalara tabi olması yerli ve yabancı yenilenebilir enerji yatırımcıları için büyük önem taşıyor. Bu gerçekleşirse, yatırımların hızı ve sayısında artış görülebilir.

ENERJİ Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz, enerjide izin süreçlerinin sadeleştirileceğini söyledi. Özellikle yenilenebilir enerji yatırımlarında izin süreçlerinin çok uzun olduğunu ve şirketlerin bazen 70’i aşkın kurumdan izin almak zorunda kaldığını anlatan Yılmaz, “Orada şimdi yeni bir bakış açısı geliştiriliyor. Yenilenebilir ve yerli kömürle ilgili, tüm izinlerin alınıp yatırımcıya verileceği yeni bir sürece giriyoruz. Olması gereken de bu. Yatırımcıya lisansı veriyoruz. Ondan sonra yetiştiremiyor. Enerjide bunu yaptığımız takdirde bu diğerlerine de örnek olur” şeklinde konuştu.

EPDK Başkanı Yılmaz, kurum olarak her zaman yatırımcının yanında olduklarını vurguladı. Yılmaz, şunu söyledi: “Yatırımcı eğer kendi imkânları ölçüsünde ufak da olsa bir şekilde bir yatırım yapmışsa, ben hiçbir zaman o yatırımı görmemezlikten gelemiyorum. Her zaman onu görüyorum ve mümkün olduğunca o yatırımı koruyorum. Çünkü o yatırımları korudukça, yatırımcıları daha büyük yatırıma teşvik ve ikna edebiliyorum. İptal eden, cezalandıran bir kurumdan öte, insanların önünü açan bir kurum olmayı hedefliyoruz. Bunda da ciddi mesafe aldığımızı görüyoruz. Yatırımcıyı üzmememiz lazım. Biz yatırımcıyı üzdüğümüz takdirde, onun da müşterisi var. O da onu üzecektir. Örneğin yatırım yapmak için birtakım teknik teçhizat sözleşmesi yapmış olabilir. Senin onunla ilgili bir haftalık, bir aylık veya bir yıllık geciktirmen, onun sipariş etmiş olduğu diğer bir ürünün üretimini engelleyecek, onun üretimini engellediğiniz takdirde o zincirleme toplumun diğer bir parçasını etkileyecek. Yani öyle bir şey ki hepsi birbiri ile zincir gibi.”

Haberin ayrıntısı için tıklayın

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Elektrikli Araçta General Motors ve LG İşbirliği

General Motors ve Güney Koreli teknoloji devi LG, Chevy Volt sonrası yeni bir elektrikli otomobil projesi için işbirliği yapıyor. Elektrikli araç konusunda uluslararası kuruluşların işbirlikleri sürüyor. General Motors ve Güney

Elektrikli araçlar 0 Comments

Volvo’dan Elektrikli Araçlar İçin Büyük Hedef

Otomotiv sektörü dünya ekonomisinin itici güçlerinden biri. Otomotiv sektöründe yalnızca markalaşma değil, otomasyon ve dizayn ikilisi çok önemli bir rol oynuyor. Bu ikiliyi başarıyla yerine getiren kuruluşlar ön planda yer

HABERLER 0 Comments

MTA 19 Ruhsatlı Jeotermal Alanının İhalesini Yapacak

ANKARA – Maden Tetkik ve Arama (MTA) Genel Müdürlüğü, 19 ruhsatlı jeotermal alanın ihalesini yapacak. İhale edilecek alanlar için belirlenen geçici teminat tutarları ise 15 bin dolar ile 40 bin

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply