“Yenilenebilirle İlgili, Tüm İzinlerin Alınıp Yatırımcıya Verileceği Yeni Bir Sürece Giriyoruz”

“Yenilenebilirle İlgili, Tüm İzinlerin Alınıp Yatırımcıya Verileceği Yeni Bir Sürece Giriyoruz”

EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, Hürriyet ile söyleşisinde enerji piyasalarına yönelik önemli mesajlar verdi. Yatırımcının proje yaparken bazen 70’i aşkın kurumdan izin alması gerektiğine işaret eden Yılmaz, “Yenilenebilir ve yerli kömürle ilgili, tüm izinlerin alınıp yatırımcıya verileceği yeni bir sürece giriyoruz” dedi. Yılmaz, cezalandıran bir kurumdan ziyade yatırımcının önünü açan bir kurum olmayı hedeflediklerini söylerken, “Yatırımcıyı üzmememiz lazım” ifadelerini kullandı.

Özellikle yenilenebilir enerji yatırımlarında izin süreçlerinin uzunluğu ve yoğunluğu yenilenebilir enerji yatırımcıları açısından önemli sıkıntılar oluşturuyor. Yenilenebilir enerji yatırımcıları bu sorunu hemen her koşulda dile getiriyor.

Yenilenebilir enerji yatırımlarında izin süreçlerinin daha kısa ve basit uygulamalara tabi olması yerli ve yabancı yenilenebilir enerji yatırımcıları için büyük önem taşıyor. Bu gerçekleşirse, yatırımların hızı ve sayısında artış görülebilir.

ENERJİ Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz, enerjide izin süreçlerinin sadeleştirileceğini söyledi. Özellikle yenilenebilir enerji yatırımlarında izin süreçlerinin çok uzun olduğunu ve şirketlerin bazen 70’i aşkın kurumdan izin almak zorunda kaldığını anlatan Yılmaz, “Orada şimdi yeni bir bakış açısı geliştiriliyor. Yenilenebilir ve yerli kömürle ilgili, tüm izinlerin alınıp yatırımcıya verileceği yeni bir sürece giriyoruz. Olması gereken de bu. Yatırımcıya lisansı veriyoruz. Ondan sonra yetiştiremiyor. Enerjide bunu yaptığımız takdirde bu diğerlerine de örnek olur” şeklinde konuştu.

EPDK Başkanı Yılmaz, kurum olarak her zaman yatırımcının yanında olduklarını vurguladı. Yılmaz, şunu söyledi: “Yatırımcı eğer kendi imkânları ölçüsünde ufak da olsa bir şekilde bir yatırım yapmışsa, ben hiçbir zaman o yatırımı görmemezlikten gelemiyorum. Her zaman onu görüyorum ve mümkün olduğunca o yatırımı koruyorum. Çünkü o yatırımları korudukça, yatırımcıları daha büyük yatırıma teşvik ve ikna edebiliyorum. İptal eden, cezalandıran bir kurumdan öte, insanların önünü açan bir kurum olmayı hedefliyoruz. Bunda da ciddi mesafe aldığımızı görüyoruz. Yatırımcıyı üzmememiz lazım. Biz yatırımcıyı üzdüğümüz takdirde, onun da müşterisi var. O da onu üzecektir. Örneğin yatırım yapmak için birtakım teknik teçhizat sözleşmesi yapmış olabilir. Senin onunla ilgili bir haftalık, bir aylık veya bir yıllık geciktirmen, onun sipariş etmiş olduğu diğer bir ürünün üretimini engelleyecek, onun üretimini engellediğiniz takdirde o zincirleme toplumun diğer bir parçasını etkileyecek. Yani öyle bir şey ki hepsi birbiri ile zincir gibi.”

Haberin ayrıntısı için tıklayın

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Borusan – EnBW ve Vestas 207 MW Kurulu Güç İçin Anlaştı

Yenilenebilir enerjide Türkiye’nin lider şirketlerinden biri olan Borusan EnBW Enerji, önemli rüzgar türbini üreticilerinden Vestas ile anlaşma imzaladı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Sefa Sadık Aytekin, Baden Württemberg

HABERLER

“Emisyon Artışları Türkiye’yi Zor Durumda Bırakabilir”

Uluslararası Enerji Ekonomisi Birliği (IAEE) Seçilmiş Başkanı Kumbaroğlu, elektrik enerjisi üretimi amacıyla 2023 yılına kadar değerlendirilmesi planlanan linyit ve taş kömürü kaynaklarının neden olabileceği emisyon artışlarının, Türkiye’yi zor durumda bırakabileceğinin de

HABERLER 0 Comments

TÜREB Yönetim Kurulu Başkanı Yeniden Mustafa Serdar Ataseven Oldu

Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği’nin (TÜREB) 11. Olağan Genel Kurul toplantısında belirlenen yönetim kurulu üyeleri tarafından Mustafa Serdar Ataseven yeniden Yönetim Kurulu Başkanı seçildi. Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği’nin (TÜREB) 11. Olağan

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply