“Yenilenebilir Enerjiye Net Kapasitenin Yarısından Daha Fazla Ek Yatırım Yapıldı

“Yenilenebilir Enerjiye Net Kapasitenin Yarısından Daha Fazla Ek Yatırım Yapıldı

Financial Times’a konuşan Uluslararası Enerji Ajansı direktörü Adnan Amin, “Geçtiğimiz son iki yılda, yenilenebilir enerjiye net kapasitenin yarısından daha fazla ek yatırım yapıldı” dedi.

“Güneş paneli fiyatları, 2009 yılından bu yana yaklaşık yüzde 80 oranında düşüş gösterdi. Bu durum daha ucuza daha fazla panel kurulmasını sağladı” diyen Amin ayrıca rüzgarın, elektrik üretiminde rekabetin en yüksek olduğu alan olduğunu belirtti.

Yaşanan fiyat düşüşleri, güneş enerjisi gibi niş piyasaları, hızla kitlesel üretim yapan endüstrilere dönüştürüyor. Gelişmiş ülkelerde yaşanan durgunluktan kaynaklı, enerji talebindeki düşüş ve fazla kapasitenin ortaya çıkışı, yenilenebilir enerjide yatırımcıların rotayı gelişmekte olan ülkelere çevirmesine neden oluyor. Örneğin, geçtiğimiz yıl yenilenebilir enerjide en fazla yatırım çeken sekiz lokasyon, Hindistan ile birlikte gelişmekte olan ülkeler Şili, Mısır, Myanmar ve Güney Amerika’da yer aldı.
FED’in parasal genişlemeyi sonlandırması ile likidite musluğu kesilen gelişmekte olan ülkeler için, yenilenebilir enerji yatırımlarında yaşanan patlama ‘yeni bir soluk’ olabilir. Ancak analistlere göre, bu durum pek de uzun soluklu olmayacak. “Yenilenebilir enerji sektöründeki büyümeye karşın bu durum gelişmekte olan ülkeler için bir ayrıcalık sayılmaz” sözleriyle Amin önemli bir noktaya dikkat çekti: “Halen ABD güneş enerjisi pazarını domine ederken, İngltere’de rüzgar enerjisi konusundaki iddiasını koruyor. Öte yandan gelişmekte olan ülkelerin makro ekonomik sorunları, riskleri ve teknolojik altyapı yetersizlikleri, bu yatırımların avantaja dönüşmesi önündeki önemli engellerden”.

Haberin devamı için tıklayın

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

IKEA`dan Güneş ve Rüzgar Enerjisine Yatırım

İsveçli IKEA, kendi mağazalarının çatısına kurulacak GES`ler için 100 milyon Euro’luk yatırım yapacak. Şirket, rüzgar tesislerine de 500 milyon Euro harcayacak. Dünyaca ünlü kuruluşlar güneş ve rüzgar enerjisinden elektrik üretimi

Ulaşım

“İnsana ve Doğaya Saygı Duyan Anlayışımızı Sürdürüyoruz”

İTÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca: İnsana ve doğaya saygı duyan bu anlayışı bilimsel altyapımız, teknolojik olanaklarımız ve güçlü akademik kadromuz ile sürdürüyoruz ve ilk’leri gerçekleştirmeye devam ediyoruz. İTÜ Güneş

Jeotermal enerji 0 Comments

Kipaş Holding’e Jeotermal Santrali İçin Önlisans

Kipaş Holding, Aydın Germencik’te kuracağı 19,9 MW kapasiteli Mehmethan Jeotermal Enerji Santrali için ön lisans aldı. Jeotermal enerji yatırımlarında özel sektörün önemli bir yeri var. Jeotermal enerji uzun vadede gelişmeye

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply