“Yenilenebilir Enerjiye Net Kapasitenin Yarısından Daha Fazla Ek Yatırım Yapıldı

“Yenilenebilir Enerjiye Net Kapasitenin Yarısından Daha Fazla Ek Yatırım Yapıldı

Financial Times’a konuşan Uluslararası Enerji Ajansı direktörü Adnan Amin, “Geçtiğimiz son iki yılda, yenilenebilir enerjiye net kapasitenin yarısından daha fazla ek yatırım yapıldı” dedi.

“Güneş paneli fiyatları, 2009 yılından bu yana yaklaşık yüzde 80 oranında düşüş gösterdi. Bu durum daha ucuza daha fazla panel kurulmasını sağladı” diyen Amin ayrıca rüzgarın, elektrik üretiminde rekabetin en yüksek olduğu alan olduğunu belirtti.

Yaşanan fiyat düşüşleri, güneş enerjisi gibi niş piyasaları, hızla kitlesel üretim yapan endüstrilere dönüştürüyor. Gelişmiş ülkelerde yaşanan durgunluktan kaynaklı, enerji talebindeki düşüş ve fazla kapasitenin ortaya çıkışı, yenilenebilir enerjide yatırımcıların rotayı gelişmekte olan ülkelere çevirmesine neden oluyor. Örneğin, geçtiğimiz yıl yenilenebilir enerjide en fazla yatırım çeken sekiz lokasyon, Hindistan ile birlikte gelişmekte olan ülkeler Şili, Mısır, Myanmar ve Güney Amerika’da yer aldı.
FED’in parasal genişlemeyi sonlandırması ile likidite musluğu kesilen gelişmekte olan ülkeler için, yenilenebilir enerji yatırımlarında yaşanan patlama ‘yeni bir soluk’ olabilir. Ancak analistlere göre, bu durum pek de uzun soluklu olmayacak. “Yenilenebilir enerji sektöründeki büyümeye karşın bu durum gelişmekte olan ülkeler için bir ayrıcalık sayılmaz” sözleriyle Amin önemli bir noktaya dikkat çekti: “Halen ABD güneş enerjisi pazarını domine ederken, İngltere’de rüzgar enerjisi konusundaki iddiasını koruyor. Öte yandan gelişmekte olan ülkelerin makro ekonomik sorunları, riskleri ve teknolojik altyapı yetersizlikleri, bu yatırımların avantaja dönüşmesi önündeki önemli engellerden”.

Haberin devamı için tıklayın

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Bolu’ya Elektrikli Araçlar İçin Şarj İstasyonu Kuruldu

Avrupa’nın en büyük otoyol tesisi olan Bolu Dağı Highway Outlet Alışveriş ve Yaşam Merkezi’ne (AVYM) elektrikli araçlar için şarj istasyonu kuruldu. Avrupa’nın en büyük otoyol tesisi olan Bolu Dağı Highway Outlet

HABERLER

LPG’li Araca Güneş Enerji Sistemi

Erzurum’un Uzundere İlçesi’nde ilkokul mezunu, 33 yıllık elektronikçi, 49 yaşındaki Mustafa Karasungur, LPG’li otomobiline taktığı güneş enerjisiyi sistemiyle çalıştırıyor. Uzundere İlçesi’nin Gölbaşı  Köyü’nde oturan evli ve 3 çocuk babası Mustafa Karasungur,

HABERLER 0 Comments

Fransız’da Elektrikli ve Hibrit Araçlar İçin Yeni Teşvikler Duyuruldu

Fransa Sanayi Bakanı Arnaud Montebourg, Fransız elektrikli araç sektörünün gelişmesi için bu alana yönelik özel bir teşvik paketi hazırladıklarını bildirdi. Financial Times’a konu hakkında açıklamada bulunan Fransız Bakan elektrikli araç

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply