“Yenilenebilir Enerjiye Net Kapasitenin Yarısından Daha Fazla Ek Yatırım Yapıldı

“Yenilenebilir Enerjiye Net Kapasitenin Yarısından Daha Fazla Ek Yatırım Yapıldı

Financial Times’a konuşan Uluslararası Enerji Ajansı direktörü Adnan Amin, “Geçtiğimiz son iki yılda, yenilenebilir enerjiye net kapasitenin yarısından daha fazla ek yatırım yapıldı” dedi.

“Güneş paneli fiyatları, 2009 yılından bu yana yaklaşık yüzde 80 oranında düşüş gösterdi. Bu durum daha ucuza daha fazla panel kurulmasını sağladı” diyen Amin ayrıca rüzgarın, elektrik üretiminde rekabetin en yüksek olduğu alan olduğunu belirtti.

Yaşanan fiyat düşüşleri, güneş enerjisi gibi niş piyasaları, hızla kitlesel üretim yapan endüstrilere dönüştürüyor. Gelişmiş ülkelerde yaşanan durgunluktan kaynaklı, enerji talebindeki düşüş ve fazla kapasitenin ortaya çıkışı, yenilenebilir enerjide yatırımcıların rotayı gelişmekte olan ülkelere çevirmesine neden oluyor. Örneğin, geçtiğimiz yıl yenilenebilir enerjide en fazla yatırım çeken sekiz lokasyon, Hindistan ile birlikte gelişmekte olan ülkeler Şili, Mısır, Myanmar ve Güney Amerika’da yer aldı.
FED’in parasal genişlemeyi sonlandırması ile likidite musluğu kesilen gelişmekte olan ülkeler için, yenilenebilir enerji yatırımlarında yaşanan patlama ‘yeni bir soluk’ olabilir. Ancak analistlere göre, bu durum pek de uzun soluklu olmayacak. “Yenilenebilir enerji sektöründeki büyümeye karşın bu durum gelişmekte olan ülkeler için bir ayrıcalık sayılmaz” sözleriyle Amin önemli bir noktaya dikkat çekti: “Halen ABD güneş enerjisi pazarını domine ederken, İngltere’de rüzgar enerjisi konusundaki iddiasını koruyor. Öte yandan gelişmekte olan ülkelerin makro ekonomik sorunları, riskleri ve teknolojik altyapı yetersizlikleri, bu yatırımların avantaja dönüşmesi önündeki önemli engellerden”.

Haberin devamı için tıklayın

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

2018’de Jeotermalle 1 Milyon Konuta Enerji, 300 Bin Kişiye İş Sağlanacak

Dünyada jeotermal zenginliği ile yedinci sırada yer alan Türkiye’nin, toplam elektrik enerjisi ihtiyacının yüzde 5’ini, ısıtmada ise ihtiyacın yüzde 30’unu karşılayabilecek potansiyeli bulunuyor. DÜNYADA 5. SIRADAYIZ Kalkınma Bakanlığınca, 10. Kalkınma

Rüzgar enerjisi 0 Comments

Yenilenebilir Enerjinin Başkenti İzmir Oldu

Türkiye’nin rüzgar, güneş ve jeotermal enerji santralleri açısından en fazla doğal kaynak ve toplam santral sayısına sahip olan ili kuşkusuz İzmir. Bu da onu ülkemizin yenilenebilir enerji başkenti yapıyor. Pınar

HABERLER

Enerji Depolamada Yeni Bir Dönem Başlıyor

Avrupa’nın en büyük enerji depolama tesisi Almanya’nın Schwerin kentinde faaliyete geçti. Almanya’nın öncü olduğu yenilenebilir enerji teknolojisinin bir parçası olan bu tesiste, rüzgar ve güneş enerjisi depolanacak.  Doğa dostu yenilenebilir

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply