Yenilenebilir Enerjiye 286 Milyar Dolarlık Yatırım

Yenilenebilir Enerjiye 286 Milyar Dolarlık Yatırım

Dünyada yenilenebilir enerjilere 286 milyar dolarlık yatırım yapılarak 2015 yılında yeni bir rekor kırıldı. Ancak uzmanlar bunun yeterli olmadığı görüşünde.

Enerji sektöründe yenilenebilir enerji dönemi başladı. Maliyetlerin ucuzlaması ve kamuoyunun eğiliminin de etkisiyle yenilenebilir enerji yatırımları artış gösteriyor.

Özellikle rüzgar ve güneş enerjisi yenilenebilir enerji yatırımları arasında en büyük paya sahip. 2015 yılında rüzgar ve güneş enerjisine yapılan yatırımların fosil yakıtlara yapılan yatırımların önüne geçtiğini uzmanlar dile getiriyor.

Daha önce sitemizde yer verdiğimiz gibi Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansı’da (Irena) dikkat çekiyor. Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansı’na (Irena) göre, yenilenebilir enerji 2030 yılına kadar elektrik üretim kapasitesinin yüzde 40’ını karşılayacak. (Haber için tıklayın)

Dünyada yenilenebilir enerjiye yönelik gelişme çizgisinin önündeki en büyük engel olarak ise, petrol fiyatlarındaki azalış gösteriliyor. Dünya Biyoenerji Birliği (WBA) Başkanı Heinz Kopetz’de daha önce sitemizde yer verdiğimiz gibi (Haber için tıklayın) Düşük petrol fiyatlarının önemli bir tehdit oluşturduğunu aktararak, bu durumun milyonlarca tüketicinin davranışını değiştirdiğini belirtmişti.

Bu olumsuz gelişmeye karşın, yenilenebilir enerji pazarındaki büyümenin önümüzdeki dönemde de süreceğe benziyor. Yenilenebilir enerji özellikle elektrik üretiminde vazgeçilmez bir konum edinmek üzere.

Bu doğrultuda, dünyada yenilenebilir enerjilere 286 milyar dolarlık yatırım yapılarak 2015 yılında yeni bir rekor kırıldı. Ancak uzmanlar bunun yeterli olmadığı görüşünde.

ABD’nin San Diego şehrinde açıklanan Küresel Durum Paporu’na göre (Global Status Report) 2015 güneş, rüzgar ve sudan kaynaklanan enerjiyle elektrik üretiminde rekor yılı oldu. Geçen yıl yatırımların rekor düzeye çıktığına ve toplam 147 gigavatlık yenilenebilir enerji santrali kurulduğuna raporda yer veriliyor. Bu kapasite 147 nükleer santralin üretim gücüne tekabül ediyor. 2015’te rüzgar türbinlerine 63 gigavat, güneş enerjisine 55 gigavat, hidrolik santrallere de 16 gigavatlık ek kapasite eklendi.

Yenilenebilir enerji kapasitesini en fazla artıran ülkeler sırasıyla Çin, ABD, Japonya, Büyük Britanya ve Hindistan oldu. Kişi başına yenilenebilir enerji yatırımlarını en fazla artıran ülkeler sıralamasında ise Danimarka, Almanya, İsveç, İspanya ve Portekiz başı çekiyor. Avrupa ülkeleri daha önceki yıllarda da yeşil enerji yatırımlarına yüklü yatırım yapmıştı.

Haberin ayrıntıları için tıklayın

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER 0 Comments

Hidrometeorolojik Afetler Giderek Artıyor

Ekonomi Gazetecileri Derneği (EGD) tarafından bu yıl 7’ncisi düzenlenen Küresel Isınma Kurultayı sonuç bildirgesine göre, 2015 yılı yaz aylarındaki sıcaklıklar rekor seviyelere ulaştı. Sıcak hava dalgaları nedeniyle Hindistan’da 2 bin

HABERLER

Dünyada ve Türkiye’de 2012 Rüzgar Endüstrisi Rakamları ve Analizi

Amerika Kıtasında Rüzgarlar Kuvvetli Esiyor ABD’de sonlanmakta olan Üretim Vergisi Kredisinden (ÜVK) faydalanmak isteyen Amerikalı şirketler,  2012 yılında rüzgar kurulumlarını adeta uçurdu. Bu arada, Latin Amerika ve Kanada da mithiş

Elektrikli araçlar 0 Comments

Tesla Model 3’ü Tanıtıyor

Elektrikli otomotiv devi Tesla, “en önemli ürünümüz” diye tanımladığı 35 bin dolar değerindeki Model 3’ü görücüye çıkarıyor. Elektrikli araçlar artık bir cazibe alanı haline geldi. Bu konudaki gelişmeler de kamuoyu

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply