Yenilenebilir Enerjiye 286 Milyar Dolarlık Yatırım

Yenilenebilir Enerjiye 286 Milyar Dolarlık Yatırım

Dünyada yenilenebilir enerjilere 286 milyar dolarlık yatırım yapılarak 2015 yılında yeni bir rekor kırıldı. Ancak uzmanlar bunun yeterli olmadığı görüşünde.

Enerji sektöründe yenilenebilir enerji dönemi başladı. Maliyetlerin ucuzlaması ve kamuoyunun eğiliminin de etkisiyle yenilenebilir enerji yatırımları artış gösteriyor.

Özellikle rüzgar ve güneş enerjisi yenilenebilir enerji yatırımları arasında en büyük paya sahip. 2015 yılında rüzgar ve güneş enerjisine yapılan yatırımların fosil yakıtlara yapılan yatırımların önüne geçtiğini uzmanlar dile getiriyor.

Daha önce sitemizde yer verdiğimiz gibi Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansı’da (Irena) dikkat çekiyor. Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansı’na (Irena) göre, yenilenebilir enerji 2030 yılına kadar elektrik üretim kapasitesinin yüzde 40’ını karşılayacak. (Haber için tıklayın)

Dünyada yenilenebilir enerjiye yönelik gelişme çizgisinin önündeki en büyük engel olarak ise, petrol fiyatlarındaki azalış gösteriliyor. Dünya Biyoenerji Birliği (WBA) Başkanı Heinz Kopetz’de daha önce sitemizde yer verdiğimiz gibi (Haber için tıklayın) Düşük petrol fiyatlarının önemli bir tehdit oluşturduğunu aktararak, bu durumun milyonlarca tüketicinin davranışını değiştirdiğini belirtmişti.

Bu olumsuz gelişmeye karşın, yenilenebilir enerji pazarındaki büyümenin önümüzdeki dönemde de süreceğe benziyor. Yenilenebilir enerji özellikle elektrik üretiminde vazgeçilmez bir konum edinmek üzere.

Bu doğrultuda, dünyada yenilenebilir enerjilere 286 milyar dolarlık yatırım yapılarak 2015 yılında yeni bir rekor kırıldı. Ancak uzmanlar bunun yeterli olmadığı görüşünde.

ABD’nin San Diego şehrinde açıklanan Küresel Durum Paporu’na göre (Global Status Report) 2015 güneş, rüzgar ve sudan kaynaklanan enerjiyle elektrik üretiminde rekor yılı oldu. Geçen yıl yatırımların rekor düzeye çıktığına ve toplam 147 gigavatlık yenilenebilir enerji santrali kurulduğuna raporda yer veriliyor. Bu kapasite 147 nükleer santralin üretim gücüne tekabül ediyor. 2015’te rüzgar türbinlerine 63 gigavat, güneş enerjisine 55 gigavat, hidrolik santrallere de 16 gigavatlık ek kapasite eklendi.

Yenilenebilir enerji kapasitesini en fazla artıran ülkeler sırasıyla Çin, ABD, Japonya, Büyük Britanya ve Hindistan oldu. Kişi başına yenilenebilir enerji yatırımlarını en fazla artıran ülkeler sıralamasında ise Danimarka, Almanya, İsveç, İspanya ve Portekiz başı çekiyor. Avrupa ülkeleri daha önceki yıllarda da yeşil enerji yatırımlarına yüklü yatırım yapmıştı.

Haberin ayrıntıları için tıklayın

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

Tasarımlar

Dr. Hakan Gürsu ve Designnobis Ekibine A’Design Award’dan 16 Ödül

A’ Design Award Tasarım Ödülleri Yarışması’nda Dr. Hakan Gürsu ve Designnobis ekibi, 16 proje ile 16 tasarım ödülü birden kazanarak “En çok ödül alan tasarımcı” unvanını bu yıl da korudu.

HABERLER 0 Comments

Güneş Enerjisinde Google ve Scatec Ortaklığı

Google ve Scatec ortaklığında Amerika`nın Utah Eyaleti`nde 104 MW`lık GES kuruldu. Güneş enerjisinde uluslararası kuruluşların işbirliği yapması önemli avantajlar oluşturuyor. enerjigunlugu.net’in haberine göre, Norveçli güneş enerjisi şirketi Scatec Solar ASA,

HABERLER 0 Comments

ABD’den Temiz Enerji Endüstrisine Destek

Amerika’da güneş ve rüzgâr enerjisi adaptasyonunu sağlayan, temiz enerji üreten önemli firmalar için, vergi kredileri sağlanması gündemde. Amerika’da gerçekleşen son meclis oturumunda temiz enerji politikalarına ait önemli kararlar alındı. Ana

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply