“Yenilenebilir Enerjinin Payı Ciddi Artış Gösterecek”

“Yenilenebilir Enerjinin Payı Ciddi Artış Gösterecek”

Uluslararası Enerji Ajansı Baş Ekonomisti Fatih Birol, Türkiye’nin, yenilenebilir enerjiler konusunda önemli aşamalar kaydettiğini belirterek, ”Bu bakımdan hükümetin ve enerji endüstrisinin yaptığı çalışmalar ülkedeki yenilenebilir enerjinin önemini artıracak niteliktedir. Bu çalışmalar, öncelikle Türkiye’nin cari açığının azalmasına sebep olacaktır” dedi.

fatih birolYenilenebilir enerjinin önümüzdeki 20-30 yıl içerisinde, enerji çeşitliliği içerisindeki yeri ve konumunun giderek güçleneceği görünüyor. Yalnızca iklim değişikliğine karşı mücadele kapsamında değil, aynı zamanda konservatif enerji türlerinin enerji piyasasında oluşturduğu yüksek maliyetler de yenilenebilir enerjiye yönelimde önemli bir gerekçe sunuyor. Bu kapsamda, dünyanın gelişmiş ve gelişmekte olan ülke ekonomilerinin yenilenebilir enerji yatırımlarını artırdığı ve bu konuda proje ve çalışmalar gerçekleştirdiği gözlemleniyor. www.dovizgazetesi.com/’un haberine göre, Uluslararası Enerji Ajansı Baş Ekonomisti Dr. Fatih Birol, Önümüzdeki yirmi yılda elektrik üretiminde yenilenebilir enerjinin payının ciddi bir artış göstereceğinin altını çizdi. Birol, ”Zira araştırmalar ortaya koyuyor ki, yirmi yıl içerisinde yapılacak elektrik santrallerinin yarısı yenilenebilir enerjilerden gelecek. Bunlar hidroelektrik, güneş ve rüzgâr enerjisi olacak. Bu konuda önde gelen ülkeler var hiç şüphesiz. Bunlardan bir tanesi tabii ki Almanya’dır. Ama Almanya ile birlikte yine bazı Avrupa ülkeleri de yenilenebilir enerjiler konusunda önemli atılımlar yaptılar.” dedi.

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) tarafından hazırlanan, ‘2014 Dünya Enerji Yatırımları Raporu’ Berlin’de Federal Ekonomi ve Enerji Bakanlığı’nın bünyesinde düzenlenen bir toplantı ile açıklandı. Raporu kamuoyu ile paylaşan Dr. Birol, jeopolitik gelişmeler çerçevesinde enerji verimliliği, ekonomi ve çevre yatırımlarını değerlendirdi.

“Türkiye yenilenebilir enerjiler konusunda önemli aşamalar kaydetme sürecinde”

Birol, Türkiye’nin, yenilenebilir enerjiler konusunda özellikle de hidroelektrik ve güneş enerjisi bazında önemli aşamalar kaydetme sürecinde olduğunu belirterek, ”Bu bakımdan hükümetin ve enerji endüstrisinin yaptığı çalışmalar ülkedeki yenilenebilir enerjinin önemini artıracak niteliktedir. Bu çalışmalar, öncelikle Türkiye’nin cari açığının azalmasına sebep olacaktır, böylece daha az doğalgaz ithal edeceğiz, o bakımdan iyi bir haber. İkincisi, çevre kirliliği sorunlarına bu yolla bir nebze olsun çözüm getirilebilecek, bu da güzel bir haber. Üçüncüsü de, Türkiye’nin başka ülkelere olan bağımlılığı azalacak; Ortadoğu’ya, Rusya’ya olan bağımlılığı azalacak. Yani yenilenebilir enerjiler, hem bütçeye, hem çevreye hem de güvenliğimize çok önemli katkılar sağlayacak.” şeklinde konuştu.

Haberin devamı için tıklayın 

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Kuraklığı Azaltan Güneş Enerjili Damla Sulama Sistemleri

Güneş enerjili sulama sistemleri bir taşla iki kuş vurmanın belki de en iyi göstergesidir. Güneş enerjili sulama sistemlerinde bulunan damla sulama ünitesi sayesinde hem tarlada sulama amaçlı kullandığınız sudan tasarruf

HABERLER

Enerji Verimliliğinde Yeni Bir Dönem Gerçekten Başlıyor mu?

Binalarda yalıtımsız bina uygulamalarının önüne geçilmesi, Kalkınma Planı’nında yer almasının ötesinde, o binalarda yaşayan daire sahiplerinin ekonomik gelir düzeyiyle de doğrudan ilişkili. Enerji Verimliliğinin, yalnızca bireylerin ve özel sektör kuruluşlarının

HABERLER

EVATEG Aydınlatma Teknolojileri Çalıştayı Şile’de Gerçekleştirildi

EVATEG kapsamında uluslararası LED/OLED Aydınlatma Teknolojileri Çalıştayı Şile’de gerçekleşti. İstanbul Kalkınma Ajansı (İSTKA), Kalkınma Bakanlığı desteği ve Özyeğin Üniversitesi-Şile Belediyesi ortaklığıyla yürütülen Enerji Verimli LED/OLED Aydınlatma Teknolojileri Araştırma, Geliştirme, Eğitim ve Uygulama Laboratuvarı