“Yenilenebilir Enerjinin Payı Ciddi Artış Gösterecek”

“Yenilenebilir Enerjinin Payı Ciddi Artış Gösterecek”

Uluslararası Enerji Ajansı Baş Ekonomisti Fatih Birol, Türkiye’nin, yenilenebilir enerjiler konusunda önemli aşamalar kaydettiğini belirterek, ”Bu bakımdan hükümetin ve enerji endüstrisinin yaptığı çalışmalar ülkedeki yenilenebilir enerjinin önemini artıracak niteliktedir. Bu çalışmalar, öncelikle Türkiye’nin cari açığının azalmasına sebep olacaktır” dedi.

fatih birolYenilenebilir enerjinin önümüzdeki 20-30 yıl içerisinde, enerji çeşitliliği içerisindeki yeri ve konumunun giderek güçleneceği görünüyor. Yalnızca iklim değişikliğine karşı mücadele kapsamında değil, aynı zamanda konservatif enerji türlerinin enerji piyasasında oluşturduğu yüksek maliyetler de yenilenebilir enerjiye yönelimde önemli bir gerekçe sunuyor. Bu kapsamda, dünyanın gelişmiş ve gelişmekte olan ülke ekonomilerinin yenilenebilir enerji yatırımlarını artırdığı ve bu konuda proje ve çalışmalar gerçekleştirdiği gözlemleniyor. www.dovizgazetesi.com/’un haberine göre, Uluslararası Enerji Ajansı Baş Ekonomisti Dr. Fatih Birol, Önümüzdeki yirmi yılda elektrik üretiminde yenilenebilir enerjinin payının ciddi bir artış göstereceğinin altını çizdi. Birol, ”Zira araştırmalar ortaya koyuyor ki, yirmi yıl içerisinde yapılacak elektrik santrallerinin yarısı yenilenebilir enerjilerden gelecek. Bunlar hidroelektrik, güneş ve rüzgâr enerjisi olacak. Bu konuda önde gelen ülkeler var hiç şüphesiz. Bunlardan bir tanesi tabii ki Almanya’dır. Ama Almanya ile birlikte yine bazı Avrupa ülkeleri de yenilenebilir enerjiler konusunda önemli atılımlar yaptılar.” dedi.

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) tarafından hazırlanan, ‘2014 Dünya Enerji Yatırımları Raporu’ Berlin’de Federal Ekonomi ve Enerji Bakanlığı’nın bünyesinde düzenlenen bir toplantı ile açıklandı. Raporu kamuoyu ile paylaşan Dr. Birol, jeopolitik gelişmeler çerçevesinde enerji verimliliği, ekonomi ve çevre yatırımlarını değerlendirdi.

“Türkiye yenilenebilir enerjiler konusunda önemli aşamalar kaydetme sürecinde”

Birol, Türkiye’nin, yenilenebilir enerjiler konusunda özellikle de hidroelektrik ve güneş enerjisi bazında önemli aşamalar kaydetme sürecinde olduğunu belirterek, ”Bu bakımdan hükümetin ve enerji endüstrisinin yaptığı çalışmalar ülkedeki yenilenebilir enerjinin önemini artıracak niteliktedir. Bu çalışmalar, öncelikle Türkiye’nin cari açığının azalmasına sebep olacaktır, böylece daha az doğalgaz ithal edeceğiz, o bakımdan iyi bir haber. İkincisi, çevre kirliliği sorunlarına bu yolla bir nebze olsun çözüm getirilebilecek, bu da güzel bir haber. Üçüncüsü de, Türkiye’nin başka ülkelere olan bağımlılığı azalacak; Ortadoğu’ya, Rusya’ya olan bağımlılığı azalacak. Yani yenilenebilir enerjiler, hem bütçeye, hem çevreye hem de güvenliğimize çok önemli katkılar sağlayacak.” şeklinde konuştu.

Haberin devamı için tıklayın 

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

Elektrik Dağıtım

Tüketiciler Son İki Yıllık Tüketimlerini Öğrenebilecek

Elektrik dağıtım şirketi, tüketicinin talebi halinde yılda en fazla iki defa son iki yıla ait tüketim bilgilerini ücetsiz olarak sunacak. Elektrik dağıtımı özelleştikçe, tüketici hakları da gündeme geliyor. enerjigunlugu.net’in haberine

HABERLER

Arkiparc 2013 Sıfır Emisyon Hedefi ile Gerçekleştirilecek

ArkiPARC 2013, sürdürülebilirlik konusuna dikkat çekerek sera gazı emisyonlarını sıfırlayan Türkiye’de ilk fuar olma özelliği taşıyor. 10 – 11 Nisan 2013 tarihlerinde Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenecek olan ArkiPARC 2013, sürdürülebilirlik konusuna dikkat

HABERLER

Tesla Los Angeles’te Polis Aracı Oldu

Los Angeles Belediye Başkanı Eric Garcetti 160 tane elektrikli ve 128 tane hibrid aracın şehrin filosuna katıldığını duyurdu. Elektrikli araçların değişik alanlarda kullanılması sürüyor. www.sabah.com.tr’nin haberine göre, Los Angeles Belediye