Yenilenebilir Enerjinin Geleceğinde ‘Şüpheci Hükümet’ Engeli

Yenilenebilir Enerjinin Geleceğinde ‘Şüpheci Hükümet’ Engeli

Ulusarası Enerji Ajansı (IEA), güneş ve rüzgâr gibi temiz enerji türlerinin, küresel elektrik üretiminde 2016 yılına kadar doğalgazı geçeceğini ve kömürden sonra dünyanın ikinci en büyük güç kaynağı olacağını öngördü. IEA yayınladığı son raporunda, hidro, güneş, jeotermal, rüzgâr gibi kaynaklardan oluşan yenilenebilir enerjinin, en hızlı büyüyen sektör olacağı tahminine yer verdi.

0928-germany-nuclear-power_full_600ORTA Vadeli Yenilenebilir Enerji Raporu’nu geçtiğimiz hafta yayınlayan Uluslararası Enerji Ajansı (IEA), özellikle bazı Avrupa ülkelerinde devlet teşviklerinin kısılması sonucu, geleceği ve ne kadar büyüyeceği sorgulanmaya başlanan yenilenebilir enerji sektör için parlak bir tablo ortaya koydu. IEA, raporda, hidroelektrik, güneş, rüzgâr ve diğer yenilenebilir enerji kaynaklarından üretilen elektrik miktarının 2016 yılına kadar doğalgazı geçeceğini ve nükleerin iki katına ulaşacağını söyledi. Özellikle gelişmekte olan ülkeler, artan elektrik ihtiyaçlarını daha çok rüzgâr, güneş ve hidroelektrik santralleri
kurarak karşılamaya başladı.

ELEKTRİĞİN DÖRTTE BİRİ

Yenilenebilir enerjinin geleceğini sorgulayanlar, en azından orta vadede bu sektörde yavaşlama beklemesin. IEA’nın yenilenebilir enerji raporuna göre, zorlu ekonomik koşullara rağmen, yenilenebilir enerji önümüzdeki beş yılda yüzde 40 büyüyecek. Hatta hidro, güneş, jeotermal, biyoyakıt ve rüzgârdan oluşan yenilenebilir sektörü, enerjide en hızlı büyüyen sektör olacak. Beş yılda yenilenebilir enerjiden üretilecek elektriğin yüzde 40 artış gösterecek olması, 2018 yılında küresel çapta üretilen tüm enerjinin dörtte birinin (yüzde 25) bu kaynaklardan geleceği anlamını taşıyor. 2011’de yenilenebilir enerjinin elektrik üretimindeki payı yaklaşık yüzde 20’ydi.

FOSİLE 6 KAT TEŞVİK

Uluslararası Enerji Ajansı İcra Direktörü Maria van der Hoeven, geçtiğimiz hafta raporu tanıtırken yaptığı konuşmada, maliyetleri düşmeye devam eden yenilenebilir enerjinin kendi avantajlarını sunduğunu ancak hükümetlerin de destek verme noktasında fazla rahat davranmaması gerektiğini dile getirdi. Van der Hoeven, yatırımcılar için bir numaralı düşmanın “belirsiz politikalar” olduğu konusunda uyarıda bulunurken, “Birçok yenilenebilir enerji artık yüksek teşviklere ihtiyaç duymuyor. Ancak öngörülebilir ve güvenli piyasa açısından hala uzun vadeli politikalara gereksinim var. Halen dünya çapında fosil yakıtlara verilen devlet desteği, yenilenebilir enerjiye verilen ekonomik teşviklerin altı kat üstünde” diye konuştu.

ASLAN PAYI HES’TE

Rapora göre, yenilenebilirdeki büyümenin ağırlığı hidroelektrikte (HES) olacak. Ancak HES dışındaki yenilenebilir enerji türleri de 2018 yılına kadar üretimdeki paylarını ikiye katlayacak. Öte yandan yenilenebilir enerjideki büyüme, daha çok gelişmekte olan ülkelerde gerçekleşecek. Bugünden 2018’e kadar olan sürede, yenilenebilir enerjideki artışın üçte ikisi Çin’in başı çektiği OECD dışı ülkelerde gerçekleşecek.

Nükleeri sollayacak

1- Hidroelektrik, rüzgâr, güneş gibi yenilenebilir kaynaklardan üretilen elektrik önümüzdeki 5 yılda yüzde 40 artacak.
2- Küresel enerji karışımında, yenilenebilir enerjinin payı 2018 yılına kadar yüzde 25 olacak.
3- 2016’ya kadar yenilenebilirden elektrik üretimi doğalgazı geçecek ve nükleerin iki katı olacak böylece Elektrik üretiminde kömürden sonra ikinci sıraya yerleşecek.

‘Şüpheci hükümet’ en büyük engel

ULUSLARARASI Enerji Ajansı, tüm bu tahminlerin “kesin” olmadığının da altını çizerek, hem özel sektör, hem kamu yatırımlarının küresel ekonomik durumdan etkilendiğini vurguladı. Ekonomik koşullar sonucunda önemli teşvikler ve araştırma programlarının tehdit altında kalabildiğini vurgulayan IEA, “Yenilenebilir enerjinin önemi konusunda şüpheci olan hükümetler de sorun teşkil ediyor” uyarısı yaptı. Yenilenebilir enerji yatırımlarının daha çok yükselen piyasalarda artış göstereceği vurgulanırken; yalnızca Çin’in, büyümenin yüzde 40’ını tek başına üstlenmesi bekleniyor.

En sıkı rakip ‘kaya gazı’

RAPORDA, bazı ülkelerde yenilenebilir enerjinin hala “ekonomik olmayan engel”lerle karşı karşıya kaldığı, bunlardan bazılarının “külfetli izin işlemleri” ve “sosyal kabul sorunları” olduğu vurgulandı. Yenilenebilir enerjinin hala diğer kaynaklarla rekabet halinde olduğu da belirtilerek, özellikle her yerde ucuz kömür olmasının ve kaya gazının sıkı birer rakip olduğu kaydedildi.

HES’ler önde

YENİLENEBİLİR enerjinin daha yaygın hale gelmesi elbette çevrecileri sevindiriyor. Ancak özellikle çevresel açıdan raporda dikkat çeken bir unsur da yenilenebilirdeki büyümenin ağırlıkla HES’lerden kaynaklanacak olması. Çevreci gruplar, baraj yapımı gerektirdiği ve akarsu ekosistemlerine zarar verebildiği için HES’lere karşı çıkıyor.

HES’ler önde

? YENİLENEBİLİR enerjinin daha yaygın hale gelmesi elbette çevrecileri sevindiriyor. Ancak özellikle çevresel açıdan raporda dikkat çeken bir unsur da yenilenebilirdeki büyümenin ağırlıkla HES’lerden kaynaklanacak olması. Çevreci gruplar, baraj yapımı gerektirdiği ve akarsu ekosistemlerine zarar verebildiği için HES’lere karşı çıkıyor.

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER

“Araba Alırken Ne Kadar Benzin Yaktığına Bakıyoruz, Ya Ev Alırken?”

Başbakan Erdoğan ekmek israfıyla ilgili çok yerinde bir çıkış yaptı. Ardından Fırıncılar Derneği de milyonlarca ekmeğin çöpe gitmesini önlemek amacıyla “250 gram bayat ekmeğini getir; dilimli olsa da fark etmez;

HABERLER

Hırvatistan’ın İlk Jeotermal Santralini Antepli MB Holding Kuruyor

Hırvatistan’ın ilk jeotermal santralini, Türkiye’nin de ilk ve en büyük özel jeotermal yatırımcısı şirket olan MB Holding yapacak. Gaziantep’te yerleşik MB Holding, ocak ayında yapılan ihaleyi kazanarak, Hırvatistan’ın tamamında jeotermal

HABERLER

Çöp Enerjisi ile Isınan Serada Domates Üretimi

Aslım Katı Atık Sahası’ndaki çöpleri elektrik enerjisine dönüştürerek çevreye ve ekonomiye katkı sağlayan Konya Büyükşehir Belediyesi, elektrik üretimi esnasında açığa çıkan ısıyı serada değerlendirerek domates üretimine başladı. Konya Büyükşehir Belediyesi