Yenilenebilir Enerjinin Başkenti İzmir Oldu

Yenilenebilir Enerjinin Başkenti İzmir Oldu

Türkiye’nin rüzgar, güneş ve jeotermal enerji santralleri açısından en fazla doğal kaynak ve toplam santral sayısına sahip olan ili kuşkusuz İzmir. Bu da onu ülkemizin yenilenebilir enerji başkenti yapıyor. Pınar Grubunun biyogaz konusundaki yatırımları ve hayvancılıktan kaynaklanan potansiyeli ile biyoenerji alanında da hatırı sayılır bir yere gelmesi beklenen İzmir konusunda Dünya Gazetesinde yayınlanan bir makaleyi paylaşmak istiyoruz.

İZMİR Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı’nın (TEPAV), 70’ten fazla şirketin katıldığı saha araştırması, Türkiye’nin cari açık kaynaklı ekonomik kırılganlığı ile mücadele edebilmesi için yenilebilir enerji kaynaklarına daha etkin bir biçimde yönelmesi gerektiğini ortaya koyuyor. Türkiye, 2023 yılındaki elektrik enerjisi ihtiyacının yüzde 30’unu (hidroelektrik dâhil) yenilenebilir enerji kaynaklarından karşılayabilme hedefine ulaşmak için rüzgâr enerjisi kurulu gücünü 2023 yılına kadar 20 GW üzerine çıkarmayı planlıyor. Bu konuda İzmir başta olmak üzere Ege Bölgesi katettiği mesafe ile ülkenin diğer bölgelerine örnek oldu. Ege Bölgesi’nde elde edilen rüzgâr elektriği yılda 2 milyar kWh ile İzmir’in evsel bazlı elektrik enerjisi talebini karşılayabilecek düzeye ulaştı. Bu durum, Ege Bölgesini özellikle de İzmir’i rüzgâr enerjisi sektöründe önemli bir aktör olarak öne çıkarırken, rüzgar enerjisi üretimini 970 MW çıkaran ve toplam 404 MW gücünde de RES inşaatını sürdüren İzmir, rüzgar enerjisi üretiminde ulaştığı bu seviye ile ülke de başrol oyuncusu olmayı başardı.

İzmir sınırları içinde rüzgar enerjisinden üretilen elektrik miktarı yaklaşık 970 MW’a ulaşırken, inşaat halindeki RES’lerin toplam gücü ise 404 MW.

Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan ön fizibilite çalışmaları sonucu İzmir için ortaya çıkarılan harita incelendiğinde, özellikle kentin kuzey kesimlerindeki Çeşme, Urla ve Karaburun’da toplam 11 bin 854 MW gücünde rüzgar enerjisi potansiyeli bulunuyor. Kentin şu an kurulu gücü ise 970 MW ile potansiyelin yaklaşık 8’ini oluşturuyor. Yıl sonunda devreye girmesi beklenen 404 MW ile toplam potansiyelin yaklaşık yüzde 10’una ulaşılması planlanıyor.

Yatırımcılar İzmir’i tercih ediyor

Türkiye’de lisans verilen RES projelerinin illere göre dağılımına bakıldığında da, toplam kabul edilen proje sayısı bakımından İzmir’in liderliği göze çarpıyor. Türkiye’nin ilk büyük güçlü rüzgâr türbinleri, 1998’de Çeşme’de kurulurken, aynı zamanda Türkiye’nin ilk rüzgâr türbini kanat fabrikası da 2002’de yine İzmir’de üretime başladı. Bu tesis 9 yıldır çeşitli güçlerde kanat üreterek, yüzlerce kişiye istihdam sağlamayı sürdürüyor. 2008’de ikinci kanat fabrikası ve 2011’de çelik kule imalatı fabrikası kentte kurulurken, 2016’da da dünyanın en büyük kanat üreticilerinden Danimarkalı LM Wind Power firması kanat üretim tesisinin yapımına başladı. Tüm değerlendirmeler dikkate alındığında, İzmir’in rüzgâr enerjisi sektöründe Türkiye’nin başrol oyuncusu olduğunu söylemek mümkün.

Çevreci Enerji Derneği Başkanı Tolga Şallı, İzmir’in RES alanındaki gelişmesini, sahip olduğu güçlü rüzgar potansiyeline ve lojistik avantajları sayesinde ulaşabildiği geniş hinterlandına bağlıyor. Türkiye’nin, elektrik üretimi sağlayacak güçte rüzgar potansiyeli olan sadece 3 rüzgar ırmağına sahip olduğunu ve bunlardan birinin İstanbul’dan başlayarak, Balıkesir, İzmir üzerinden Bodrum’a uzandığını kaydeden Şallı, “RES’ler mutlaka bu ırmaklar üzerinde kurulması gerekiyor. Enerji İşleri Etüd Dairesi verilerine göre İzmir’de daha çok Çeşme, Karaburun ve Urla olmak üzere, 12 bin MW rüzgar enerjisi potansiyeli var. Bu avantajının yanı sıra liman şehri olan İzmir’in hinterlandı çok geniş. Anadolu’nun genelinde kurulacak RES’ler için ithal edilen rüzgar türbini ve kanatlarının tamamı bu kentten tüm ülkeye gönderiliyor. Türkiye’de yatırım yapan firmalar da İzmir’i tercih ediyor. Son olarak Danimarkalı bir yatırımcı Bergama’da yatırım yaptı. İzmir RES için tam anlamıyla bir cazibe merkezi oldu” dedi.

Kente yenilenebilir enerji eğitimi verecek meslek lisesi kurulmalı

Çevreci Enerji Derneği olarak İzmir’e yenilenebilir enerji eğitimi verecek meslek lisesi kurulmasını istediklerini, bu talepleriyle ilgili yasal girişimlere başladıklarını belirten Tolga Şallı, “ İzmir endüsriyel rüzgar potansiyelini iyi kullanıyor ve gelecekte de kullanmaya devam edecek. Kentin bu alanda ihtiyaç duyacağı kalifiye elemanların şimdiden eğitilmesi gerekiyor. Türkiye’de yenilenebilir enerji konusunda eğitim veren bir meslek lisesi bulunmuyor. Biz ilk adımı atarak İzmir’e bu okulun açılması için girişimlere başladık. Bu okulda rüzgar ve güneş enerjisi konusunun teknik ve hukuki boyutuna ilişkin eğitim verilecek. Santrallerin kurulması için gerekli hukuki ve idari süreçler, türbin nasıl inşa edilir, panel nasıl kurulu gibi konularda eğitimli elemanları sektöre yetiştirecek” dedi.

İlçelerin rüzgâr enerjisi potansiyeli yüksek

Ortalama 7 m/s’nin üzerindeki rüzgar hızında rüzgar türbini yatırımları yapılabiliyor. İzmir’in ilçeleri incelendiğinde; Aliağa, Bornova, Bayındır, Bergama, Beydağ, Çeşme, Çiğli, Dikili, Foça, Güzelbahçe, Karaburun, Kemalpaşa, Kınık, Kiraz, Menderes, Menemen, Narlıdere, Seferihisar, Selçuk, Tire, Torbalı ve Urla rüzgâr enerjisi potansiyeli açısından oldukça iyi potansiyele sahip. Bu ilçelerin belirli bölümlerinde 50 metre yükseklikte yıllık ortalama rüzgâr hızları 6-8 m/s aralığında değişiyor.

Haber: dunya.com

Görsel: İzmir Kalkınma Ajansı web sayfası

About author

Senem Gençer
Senem Gençer 761 posts

Alternatifenerji.com’un kurucu ortaklarından biri ve CEO’su olan Gençer, 1971 yılında Diyarbakır’da doğdu. 1993 yılında ODTÜ İşletmeyi bitirdikten sonra, Johnson & Johnson Medical ve Yeni Zelanda Büyükelçiliği gibi farklı kurumlarda çalıştı. 2007 yılında güneş enerjisi ve LED aydınlatma konularında halen çalışmakta olan Ekogüneş’i ve Türkiye’nin ilk online solar ürün satış sitesi olan www.ekogunes.com’u kurdu. Gençer, aynı zamanda Güneş Enerjisi ve Sanayicileri Derneği GENSED’in kurucu üyelerindendir.

You might also like

HABERLER

Bir Günde 2 Bin Adet Cam Şişe Geri Dönüşüme Kazandırıldı

Çevre Haftası etkinlikleri kapsamında Şişli Belediyesi Anadolu Cam işbirliği ile 10 Haziran Salı günü düzenlenen ‘Takas Evi’ etkinliğinde öğrenciler tarafından 2 bin adet cam ambalaj atığı geri dönüşüme kazandırıldı. Camın

HABERLER

100 Elektrik Lisansı Daha İptal Tehlikesiyle Karşı Karşıya

Tesisleri süresi içinde bitirilememiş ya da inşaatına başlanamamış, gerekli mazereti de göstermemiş 100`e yakın elektrik projesinin lisansı her an iptal edilebilir. Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK – Kurul) geçtiğimiz hafta

HABERLER

Eco-Label Ödüllü Yaz-Kış Kazandıran Isı Pompaları

Çok sayıda çevreci ürün ve çözümüyle iklimlendirme alanında enerji verimliliğinin artırılması için çalışan Daikin, Eco-Label ödüllü Altherma Isı pompaları ile fark yaratıyor. Kullanıcılarının ısınma ve sıcak su ihtiyacına ekonomik, çevre

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply