Yenilenebilir Enerjide Yatırımcıların Yeni Gözdesi Gelişen Piyasalar

Yenilenebilir Enerjide Yatırımcıların Yeni Gözdesi Gelişen Piyasalar

Uluslararası denetim ve danışmanlık firması EY’nin hazırladığı Yenilenebilir Enerji Ülke Çekiciliği Endeksi’ne (RECAI) göre Latin Amerika, Afrika ve Asya gibi gelişmekte olan piyasalar yükselişi sürdürürken, Avrupa piyasaları kaydadeğer bir düşüş gösterdi.

Dünyada yenilenebilir enerjide yeni bir döneme girildiği söylenebilir. Bu yeni dönemde, Avrupa gibi yenilenebilir enerji pazarında liderliği elinde bulunduran ülkeler, yerini yavaş yavaş Uzak Doğu, Latin Amerika, ve Afrika pazarlarına bırakıyor.

Aslında, bu gelişmeler yalnızca yenilenebilir enerji açısından geçerli değil. Bu tablo genel olarak üretim merkezlerinin dünya çapında eksen değiştirmesiyle de ilgili. Bunda, henüz doymamış pazarların varlığı, ucuz iş gücü, hızla gelişen yeni teknolojilere adaptasyon, devlet teşviği gibi unsurlar rol oynuyor.

Yenilenebilir enerji açısından ise, yatırımların ivmesi ve yönü neredeyse belirlenmeye başladı. Yeni dönemde Çin, Hindistan, ABD, Şili, Meksika, Güney Afrika, Fas ve Mısır gibi ülkelerin ön plana çıktığı görülüyor.

Türkiye ise, yenilenebilir enerji yatırımları açısından henüz istenilen seviyede olmasa da dikkatleri çekecek şekilde bir ilerleme çizgisine sahip bulunuyor. Yenilenebilir enerji pazarındaki gelişmeler sürerse, Türkiye önümüzdeki dönemde ulusal ve uluslararası yatırımları bünyesine daha çok çekeceği söylenebilir.

Bağımsız denetim, vergi, kurumsal finansman ve danışmanlık hizmetlerinde faaliyet gösteren EY’nin Yenilenebilir Enerji Ülke Çekiciliği Endeksi’ne göre gelişmekte olan piyasalar Avrupa’yı geride bıraktı. Dünya genelinde 40 ülkenin yenilenebilir enerji yatırımları bakımından sıralandığı endeksin sonuçlarına göre, Türkiye 19. sırada yer alırken; yatırımcıların Şili, Meksika, Fas ve Mısır’a odaklandığı görülüyor

Uluslararası denetim ve danışmanlık firması EY’nin hazırladığı Yenilenebilir Enerji Ülke Çekiciliği Endeksi’ne (RECAI) göre Latin Amerika, Afrika ve Asya gibi gelişmekte olan piyasalar yükselişi sürdürürken, Avrupa piyasaları kaydadeğer bir düşüş gösterdi. Yenilenebilir Enerji Ülke Çekiciliği Endeksi’nde listelenen 40 ülkenin yarısını gelişmekte olan ülkelerin oluşturduğuna dikkat çekilen araştırma sonuçlara göre ilk 30’da Afrika kıtasından dört ülke (Güney Afrika, Fas, Mısır ve Kenya) yer alıyor. Bununla birlikte 10 yıl önce gelişmekte olan ülkeler arasında sadece Çin ve Hindistan’ın yenilebilir enerji yatırımları çekme konusunda gelişmiş piyasalarla rekabet edebildiği gözönüne alındığında yaşanan ciddi dönüşüme dikkat çekiliyor.

Avrupa, yenilenebilir enerji yatırımlarında yavaşladı

EY tarafından 47.’si açıklanan endekste Şili dördüncü, Brezilya altıncı ve Meksika yedinci sıraya yükselirken Almanya beşinci, Fransa ise sekizinci sıraya geriledi. Ekonomisini revizyondan geçiren ve sunduğu yenilebilir enerji programları ile yatırımcının ilgisini çeken Arjantin endekse 18. sıradan giriş yaptı. Türkiye ise 19. sırada yer alıyor. Endekste, Avrupa piyasalarının yenilenebilir enerji projelerine olan iştahının azaldığına işaret ediliyor. Avrupa’nın genel olarak ana akım yenilenilebilir enerjiyi merkezi konvansiyonel güç üretimi ile birleştirme üzerine odaklandığı belirtiliyor.

EY Türkiye Enerji ve Altyapı Sektör Lideri Ethem Kutucular, “Gelişmekte olan ülkeler, enerji endüstrilerini görülmemiş bir hızda dönüştürüyor. Geçtiğimiz yıl gelişmekte olan ülkelerde yenilenebilir enerjiye yapılan yatırımlar ilk kez gelişmiş ülkeleri geride bıraktı. Dolayısıyla küresel yenilenebilir enerji sektöründe rekabetin yükselmiş olması, operasyonel verimsizliklerin ortadan kaldırılmasını ve yatırım çekiciliğini artıcı teşvikler sağlanmasını gerektiriyor. Türkiye’de bu alanda yatırımcıya sunulan olanakların önümüzdeki dönemde ülkemizi giderek daha cazip bir pazar haline getireceğini düşünüyoruz. Bu anlamda özellikle Latin Amerika, bir piyasanın ne kadar hızlı büyüyebileceğine ilişkin iyi bir örnek teşkil ediyor” değerlendirmesini yaptı.

İlk üç değişmedi

İlk üç sırada yer alan ABD, Çin ve Hindistan yenilebilir enerji yatırımlarında ölçek ve kapsam bakımından diğer ülkeleri geride bırakarak endeksteki pozisyonunu korudu.

“Yenilebilir enerji sektörüne yeni giriş yapan ülkeler ucuz ve verimli teknolojilerin sağladığı ivmelenmeyi yaşıyor” diyen Ethem Kutucular, “Küresel sermaye akışındaki artış yatırımcının yeni piyasalara girmede daha rahat hissettiğine işaret ediyor. Biz de gelişen piyasalarda düşük karbon yatırımlarının gittikçe artacağını öngörüyoruz. Ancak piyasaların yükselişini sürdürebilmesi sunulan projelerin rekabetin arttığı bir ortamda ticari olarak uygulanabilir olmasına bağlı olacak” diye konuştu.

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

Elektrik Üretimi 0 Comments

Nordex Türkiye’de ve Dünyada Büyümeyi Sürdürüyor

2016’nın ilk çeyreğinde aldığı 3 yeni proje ile Nordex 2016 yılına 40 MW’lık hızlı bir başlangıç yapmış oldu. Türkiye’nin farklı bölgelerinde yer alan projeler toplamda 18 adet  türbinden oluşacak. Projelerin

HABERLER

Madeni Atıklardan Hidrojen Üreten Reaktör Buluşu

Mersin’de meslek lisesi mezunu torna tesviye ustası Turgay Kamışlı, kendi tasarımı olan prototip reaktörde maden atıklarından hidrojen enerjisi üretiyor.   Reaktörlerin iklim şartlarına göre, 20 dakikayla 1 saat içerisinde reaksiyone

Girişimcilik 0 Comments

Geleceğin Kafeleri Ücretsiz ŞarJ Noktalarına Dönüşüyor

Elektrikli araçların geleceğinde kilit olan faktör depolama teknolojilerinin gelişimi… Tayland gibi motorsikletin, Amsterdam gibi bisikletin çok kullanıldığı ülkelerde elektrikli araçlara ve depolama teknolojilerine yapılacak yatırımların geri dönüş sürelerinin kısa olmasına

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply