Yenilenebilir Enerjide Kurulum Maliyetleri Düşüyor

Yenilenebilir Enerjide Kurulum Maliyetleri Düşüyor

Kurulum maliyetlerinde son yıllarda yaşanmaya başlayan düşüş, rüzgar ve güneş enerjisinin önünü daha da açacağa benziyor.

Yenilenebilir enerjinin, enerji sektöründe artık belirleyici bir konuma geldiğini söyleyebilmek mümkün. Yenilenebilir enerjinin toplam elektrik kurulu gücünde payı her yıl giderek artış gösterirken, rüzgar ve güneş enerjisi ön sıralarda yer alıyor. Bununla birlikte, yenilenebilir enerjinin yaygınlaşması açısından kurulum maliyetlerinin yüksekliği önemli bir engel olarak görünüyordu.

Kurulum maliyetlerinde son yıllarda yaşanmaya başlayan düşüş, rüzgar ve güneş enerjisinin önünü daha da açacağa benziyor. Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansı IRENA’nın raporuna göre, hem güneş hem de rüzgar enerjisi kurulum maliyetlerinde büyük düşüş yaşandı. Güneş enerjisi kurulum maliyetleri 2010 yılına göre yüzde 80 geriledi. Rüzgar enerjisinde bu oran yüzde 45 olarak gerçekleşti.

Bu oranlarla önümüzdeki dönemde rüzgar ve güneş enerjisi sektörünün gelişiminin daha da hızlanacağı öngörülebilir. Nitekim bu ayın başında gerçekleşen Solarex İstanbul Fuarı’nda da bu gelişmenin ipuçlarına tanık olmak mümkün oldu. Ulusal ve uluslararası sektör temsilcileri, güneş enerjisi sektörünün Türkiye’de ve dünyada çok daha ileri noktaya geleceklerini ifade etti.

Bu değerlendirmeleri doğrulayacak şekilde, yenilenebilir enerji yatırımları 2015 yılında tarihinin en büyük büyüme oranını yakaladı. Bu gelişmede, yenilenebilir enerji teknolojilerinde maliyetlerin düşmesi ile ekonomik, sosyal ve ekolojik gelişmeler rol oynadı.

Haberin ayrıntıları için tıklayın

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

YEK’den 3 Yılda 136 Enerji Üretim Tesisi Yararlandı

Yenilenebilir enerji kaynaklarından üretilen enerjiye yönelik destekleme mekanizmasından yararlanmak isteyenlerin ay sonuna kadar EPDK’ya başvurması gerekiyor- YEK desteklerinden son 3 yılda lisanslı 136 enerji üretim tesisi yararlandı Yenilenebilir enerji kaynaklarından

Elektrik Üretimi

Zeytin Atıklarından 2 milyon Kilowatsaat Elektrik Üretimi Gerçekleştirilecek

Marmarabirlik’in 2 milyon kilowatsaat elektrik üretilmesi planlanan tesisinin Eylül ayında açılması planlanıyor.   Marmarabirlik Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet Asa, yılda 2 milyon kilowat/saat elektrik üretilmesi planlanan TÜBİTAK destekli “Zeytin Atıklarından

HABERLER

Huawei ve CSUN Stratejik Ortaklık Anlaşması İmzaladı

Teknoloji devi Huawei ile Türkiye’deki en büyük güneş enerjisi PV hücre ve panel üreticisi CSUN, Çin Türkiye’de güneş enerjisini geliştirmek için stratejik ortaklık anlaşması imzaladılar. Tuzla’da açtığı 300 megawatt güneş

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply