Yenilenebilir Enerjide Kurulum Maliyetleri Düşüyor

Yenilenebilir Enerjide Kurulum Maliyetleri Düşüyor

Kurulum maliyetlerinde son yıllarda yaşanmaya başlayan düşüş, rüzgar ve güneş enerjisinin önünü daha da açacağa benziyor.

Yenilenebilir enerjinin, enerji sektöründe artık belirleyici bir konuma geldiğini söyleyebilmek mümkün. Yenilenebilir enerjinin toplam elektrik kurulu gücünde payı her yıl giderek artış gösterirken, rüzgar ve güneş enerjisi ön sıralarda yer alıyor. Bununla birlikte, yenilenebilir enerjinin yaygınlaşması açısından kurulum maliyetlerinin yüksekliği önemli bir engel olarak görünüyordu.

Kurulum maliyetlerinde son yıllarda yaşanmaya başlayan düşüş, rüzgar ve güneş enerjisinin önünü daha da açacağa benziyor. Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansı IRENA’nın raporuna göre, hem güneş hem de rüzgar enerjisi kurulum maliyetlerinde büyük düşüş yaşandı. Güneş enerjisi kurulum maliyetleri 2010 yılına göre yüzde 80 geriledi. Rüzgar enerjisinde bu oran yüzde 45 olarak gerçekleşti.

Bu oranlarla önümüzdeki dönemde rüzgar ve güneş enerjisi sektörünün gelişiminin daha da hızlanacağı öngörülebilir. Nitekim bu ayın başında gerçekleşen Solarex İstanbul Fuarı’nda da bu gelişmenin ipuçlarına tanık olmak mümkün oldu. Ulusal ve uluslararası sektör temsilcileri, güneş enerjisi sektörünün Türkiye’de ve dünyada çok daha ileri noktaya geleceklerini ifade etti.

Bu değerlendirmeleri doğrulayacak şekilde, yenilenebilir enerji yatırımları 2015 yılında tarihinin en büyük büyüme oranını yakaladı. Bu gelişmede, yenilenebilir enerji teknolojilerinde maliyetlerin düşmesi ile ekonomik, sosyal ve ekolojik gelişmeler rol oynadı.

Haberin ayrıntıları için tıklayın

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Enerji Depolamada Yeni Bir Dönem Başlıyor

Avrupa’nın en büyük enerji depolama tesisi Almanya’nın Schwerin kentinde faaliyete geçti. Almanya’nın öncü olduğu yenilenebilir enerji teknolojisinin bir parçası olan bu tesiste, rüzgar ve güneş enerjisi depolanacak.  Doğa dostu yenilenebilir

HABERLER

Elektrikle Çalışan İlk Otobüs Sao Paula’da

Dünyanın elektrikle çalışan ilk otobüsü geçtiğimiz aylarda Brezilya’da kullanıma girdi. Toplu taşıma araçlarında yakıt tasarrufuna gitme kararı alan Sao Paulo Belediyesi, Mitshubishi ile anlaşarak daha önce biyoyakıt kullanan filosunu bataryalı

HABERLER 0 Comments

LEED Sertifikalı Türkiye’nin İlk Terminal Binası TAV’ın Oldu

TAV İnşaat’ın tasarım ve inşaasını gerçekleştirdiği İzmir Adnan Menderes iç hatlar terminali, ABD Yeşil Binalar Konseyi’nin (USGBC) Enerji ve Çevre Dostu Tasarımda Liderlik Sertifikası’na (LEED) sahip Türkiye’nin ilk terminal binası

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply