Yenilenebilir Enerji Yatırımlarını Azaltanın Notu Düşüyor

3 Aralık 2012 Doha-Katar’da İklim Değişikliği Performans Endeksi açıklandı. Salımların %90’ından sorumlu 58 ülkenin değerlendirildiği rapor ile, ülkeleri iklim değişikliği ile ilgili son performansları değerlendirildi. Türkiye listede “en kötü ülkeler” kısmına girerek sondan 5. oldu.

Sıralamada, iklim değişikliği için gerekli adımları atan ülke olmadığı için ilk 3 sıranın boş bırakıldığı listede, seragazı salımlarında ve politikalarda gösterdiği ilerleme nedeniyle Danimarka 4. Sırayı alarak listenin en üstünde yer aldı. 5. Sırada İsveç yer alırken, krize rağmen iklim politikalarını sürdüren Portekiz 6. sıraya çıktı.
Türkiye’nin iklim karnesi hep zayıf
2011 yılında 58. sırada yer alan Türkiye, bu yıl  57. sıraya çıksada, en kötü ülkeler arasında yer aldı. Türkiye’nin ardında, iklim müzakerelerini baltalayan Kanada ve petrol ve doğalgaz zengini Kazakistan, İran ve Suudi Arabistan yer aldı. Raporu değerlendiren 350 Ankara girişimi, Türkiye’nin kömür ve petrol merkezli ekonomisini devam ettirmek için salım azaltım hedefi vermediğini belirtirken sonucun iklimi değiştiren politikalarının yansıması olduğunu belirtti. Açıklamada “Türkiye’nin 2012 yılını kömür yılı ilan etti, en fazla salım arttıran ülkelerin başında geliyor ve çılgınlığı iklim kurtarmakta değil değiştirmekte görüyor. Doha’da da Türkiye’nin ikinci kez aldığı “günün fosili” ödülü ile artık kamuoyunun dikkatini çekti. Ancak iklim karnesindeki kırıklarla kötü örnek oluyor” denilirken Türkiye’nin kendisi gibi endüstrileşen ülkeler sınıfında da en sonda yer aldığı belirtildi.

Rapor Hakkında:

Germanwatch ile Küresel İklim Ağı-Avrupa’nın (Can Europe) birlikte hazırladığı İklim Değişikliği Performans Endeksi dünyadan 230 iklim ve enerji uzmanın yardımı ile  hazırlanıyor. Endeks, toplam seragazı salımından ülke politikalarına kadar çeşitli kıstaslara göre hazırlanıyor. Rapordan bazı başlıklar:
–       İlk üç sıranın iklim değişikliği kaynaklı sıcaklık artışını 2 C’nin altında tutacak hedefte kendi görevini yerine getiren ülke olmadığı için boş bırakıldı.
–       Seragazı salımlarında ve yenilenebilir enerji politikalarında gösterdiği ilerleme nedeniyle Danimarka 4. Sırayı alarak listenin en üstünde yer aldı. 5. sırada İsveç yer alırken, krize rağmen iklim politikalarını sürdüren Portekiz 6. sıraya çıktı.
–       Geçen seneki listede ilk sıralarda yer alan Almanya, yenilenebilir enerjideki hızını kaybettiği için listede 8. Sırada yer aldı.
–       Dünyanın en fazla salımlarını yapan ABD 43. Çin ise 54. sırada yer aldı. Ancak ABD 2012’de, emisyonlarının geçen seneye göre ekonomik kriz nedeniyle azalması ve kaya gazı araştırmaları nedeniyle bir önceki seneye göre daha üst sıralarda yer aldı. Çin’in ise emisyon değerlerini arttırmakla beraber, yenilenebilir enerji ve verimlilik konularında yapmakta olduğu muazzam yatırımlar neticesinde, gelecek sene çok daha üst sıralarda yer alması bekleniyor.
–       Ev sahibi Katar’ın listeye dahil edilmesi durumunda, Suudi Arabistan’dan da kötü bir performansa sahip olacağı raporda yer aldı. Suudi Arabistan son 2 senedir güneş ve diğer yenilenebilir enerji projelerine büyük hız verdi.
Yararlanılan kaynaklar: 350ankara.blogspot.com ve germanwatch.org

About author

Senem Gençer
Senem Gençer 761 posts

Alternatifenerji.com’un kurucu ortaklarından biri ve CEO’su olan Gençer, 1971 yılında Diyarbakır’da doğdu. 1993 yılında ODTÜ İşletmeyi bitirdikten sonra, Johnson & Johnson Medical ve Yeni Zelanda Büyükelçiliği gibi farklı kurumlarda çalıştı. 2007 yılında güneş enerjisi ve LED aydınlatma konularında halen çalışmakta olan Ekogüneş’i ve Türkiye’nin ilk online solar ürün satış sitesi olan www.ekogunes.com’u kurdu. Gençer, aynı zamanda Güneş Enerjisi ve Sanayicileri Derneği GENSED’in kurucu üyelerindendir.

You might also like

Güneş EnerjisiB 0 Comments

Shenhua Group of China, Dünyanın En Büyük GES’ini Kuracak

SolarReserve, dünyanın en büyük güneş enerjisi tesisi olarak nitelendirilen “24 Hour a Day Power”ın inşaası için Shenhua Group of China ile anlaşma imzaladı. Dünyada güneş enerjisi özellikle bazı ülkelerde kömürden

HABERLER

Adese’den Perakende Sektöründe Yüzde 35’e Varan Enerji Tasarrufu

2011 yılında Borsa İstanbul’da işlem görmeye başlayan Adese, yürüttüğü mağaza modernizasyonları ve verimlilik çalışmaları ile enerji giderlerinde yüzde 35’e varan tasarruf sağladı. Enerji verimliliği sanayi ve konutlarda olduğu kadar ticari

HABERLER 0 Comments

Afyon Kocatepe Üniversitesi Jeotermal Enerji İle Isınıyor

Afyon Kocatepe Üniversitesinde iki kampüsün jeotermal enerji ile ısıtılmasıyla çevre korunurken, yerli kaynakların kullanılması sayesinde ülke ekonomisine katkı sağlanıyor. Üniversitelerin yenilenebilir enerji kaynaklarından yararlanma çalışmaları sürüyor. Bu konuda bir adım