“Yenilenebilir enerji yatırımları IPARD-II Programı İle Önemli Bir İvme Kazanacak”

“Yenilenebilir enerji yatırımları IPARD-II Programı İle Önemli Bir İvme Kazanacak”

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Başkanı Ali Recep Nazlı: “13. Çağrı Dönemi ile destek kapsamına alınan yenilenebilir enerji yatırımları IPARD-II Programı ile önemli bir ivme kazanacak.”

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı DesteklAliRecepNazlieme Kurumu (TKDK), hibe verdiği sektörler arasına bir yenisini daha ekledi. 13. Başvuru Çağrı Dönemi ile kısmen yenilenebilir enerji yatırımlarına hibe desteği sağlayan Kurum, IPARD-II Programının yürürlüğe girmesi ile bu alandaki yatırımlara yüzde 100 oranında hibe vererek sektörde var olan önemli bir açığı kapatmış olacak.

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu tarafından alınan bilgilere göre, 2014-2020 tarihlerini kapsayan IPARD-II Programı kapsamında işletmelerin kendi tüketimini karşılayabilmesine yönelik yatırımlara ve münferit yenilenebilir enerji tesisi kurulumuna sağlanacak olan hibe desteği toplamda 300 milyon Avro’nun üzerinde olacak. Yatırımcıların kendi katkısı ile bu rakamın 500 milyon Avroya çıkacağı öngörülmektedir. Yüzde 75’lik kısmı Avrupa Birliği bütçesinden  yüzde 25’lik kısmı ise ulusal bütçeden karşılanacak olan bu destekler sayesinde TKDK’nın yenilenebilir enerji alanında hibe desteği sağlayan en önemli kurum olacağı belirtiliyor.

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Başkanı Ali Recep Nazlı, “13. Çağrı Dönemi ile destek kapsamına alınan yenilenebilir enerji yatırımları IPARD-II Programı ile önemli bir ivme kazanacak” dedi.

 23 adet proje başvurusu alındı

Nazlı, halihazırda devam eden IPARD Programı kapsamında, ‘13. Başvuru Çağrı Dönemi’ için yenilenebilir enerji yatırımları destek kapsamına alındığını hatırlatarak, “Bu çağrıda mevcut işletmelerin kendi elektriğini güneş enerjisinden üretmesi için 23 adet proje başvurusu alındı. Söz konusu 23 projenin toplam kurulu gücü 6,5 Megawatt (MW)’tır. Türkiye’nin 2014 yılı başındaki güneş enerjisi toplam kurulu gücünün 18 MW olduğu düşünüldüğünde TKDK’nın kısa vadede bile sektöre sunduğu katkı göz ardı edilemeyecek ölçüdedir” dedi.

IPARD-II ile Yenilenebilir Enerji alanında çağ atlanacak

IPARD Programının tamamlanmasının ardından 2014-2020 yılları arasında uygulanmaya başlanacak olan IPARD-II Programı kapsamında işletmenin kendi tüketimini karşılayabilmesine yönelik Güneş Enerjisi, Rüzgâr Enerjisi ve Mikro Kojenerasyon Sistemlerine destek sağlanacağını belirten Nazlı, “Bu desteklere ek olarak ‘Ekonomik Faaliyetlerin Çeşitlendirilmesi ve İş Geliştirme (302)’ sektörü kapsamında kar amacı güden gerçek ve tüzel kişilere sadece elektrik üretimi ve satışı amaçlı yenilenebilir enerji tesisi kurulumuna destek verilecektir. Bu sektörde kullanılabilecek toplam hibe miktarı 203 milyon Avro’dur. Hibe oranı ise yüzde 65’tir” dedi.

Nazlı, “Ayrıca ‘Kırsal Altyapı Hizmetlerine Fiziki Yatırımlar (301)’ sektörü kapsamında sadece belirli kamu tüzel kişilerine (Belediyeler, Köy İdareleri, İl Özel İdareleri, Organize Tarım Bölge Yönetimi, 5355 Nolu yasaya göre kurulan Birlikler) Bağımsız Yenilenebilir Enerji Tesislerinin kurulumu için destek sağlanacaktır. Bu sektörde uygulanacak hibe oranı yüzde 100 olup, toplam hibe miktarı 94,2 milyon Avro’dur” ifadelerini kullandı.

Yenilenebilir enerji yatırımlarına 300 milyon Avro civarında hibe desteği sağlayacak olan TKDK, ülkemizdeki cari açığın en büyük kalemi olan enerji ihtiyacının milli kaynaklardan karşılanmasına doğrudan katkı sağlayacağı gibi desteklediği yatırımlar sayesinde toplumda farkındalık yaratacaktır. Sektöre ilgi duyan girişimciler, şimdiden projelerini hazırlayarak verilecek olan hibe desteklerinden faydalanmak için gün sayıyor.

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER 0 Comments

İngiltere’ye Biyokütle Santrali Kurulacak

Finlandiyalı Fortum, İngiltere’de 299 MW’lık biyokütle yakıtlı kombine ısı ve elektrik santrali kuracak. tr.wikipedia.org’dan aldığımız verilere göre, biyokütle, yaşayan ya da yakın zamanda yaşamış canlılardan elde edilen fosilleşmemiş tüm biyolojik

ENERJİ YÖNETİMİ

BAE’de Güneş ve Rüzgar Enerjisi Ucuzluyor

Birleşik Arap Emirlikleri’nde güneş ve rüzgar enerjisi petrol ve doğalgazdan daha ucuz. Dünyada yenilenebilir enerji geri dönülemez biçimde yükselişini sürdürüyor. Ortaya çıkan tablo şu ki, ülkelerin yenilenebilir enerji hedefleri sürekli

Güneş EnerjisiB 0 Comments

İnogen Güneş Enerjisi Alanındaki Çalışmalarını Sürdürüyor

Inogen Genel Müdürü Dr. Müh. Ali Murat Soydan, güneş enerjisi alanında yatırımcı, EPC ve konstrüksiyon üreticisi olarak çalışmalarını sürdürdüklerini kaydetti. Yenilenebilir ve alternatif enerji kaynaklarına yatırımlar yapan Inogen, Türkiye’nin elektrik