Yenilenebilir Enerji ve Atık Yönetimi Sektörlerindeki Halka Arz Furyası

Özellikle ABD’de “Biyoyakıt, Yenilenebilir Enerji ve Atık Yönetimi” sektörlerinde son 2 yıldır süregelen halka arz furyası duvara tosladı. Bu furya öyle bir furyaydı ki; bilançoları tam anlamıyla bir rezalet olan, son 5 senedir her sene yüklü zararlar yazıp gelecekteki 5 senede de yine zarar yazacağını açıklayan, elinde doğru dürüst bir varlık bulunmayan, yıllık ciroları milyon dolar değil birkaç yüz bin dolarlarla ifade edilen ama gelgelelim pembe gözlüklü yatırımcılar tarafından her birine yüzmilyonlarca dolar ila milyar dolarlar arası gibi uçuğun da ötesinde değer biçilen bu sektörlerdeki şirketler artık kara kara düşünüyorlar. Artık “içi boş, elinde varlık olmayan, ne cirosu ne de kârı olan” yenilenebilir enerji şirketlerine öyle kolay kolay yarım milyar dolar değer biçmiyorlar.

Risk iştahı azaldı, pembe gözlükler çıkarıldı

Yatırımcıların azalan risk iştahları, beklentilerin aşağı yönde ciddi bir revizyondan geçmesi, yatırımcıların pembe gözlükleri çıkarıp gerçekleri gösteren gözlükleri takmaları, ekonomik büyümelerin beklenenden düşük gelmesi hatta bazı ülkelerin arka arkaya 2 çeyrek negatif büyüyerek resesyona girmeleri yüzünden hem halka arz için mevcut başvurular iptal edildiği gibi yeni başvurulardan da vazgeçiliyor. Bu gelişmede doğal olarak, gerçekten de felaket bir hisse senedi performansı sergilemiş olan son halka arzlar da önemli bir rol oynuyor.

Yukarıdaki tabloya bakarsak, 27 Nisan 2012 itibariyle halka arz tarihinden bu yana sergilenen performansın çok kötü olduğu ve hisse senetlerinin 1 şirket haricinde % 9 ila % 80 arasında değişen ciddi düşüşler gösterdiği görülmektedir. 2010 yılında halka arz edilen biyoyakıt şirketlerinin hisse senedi ortalama olarak % 75 düşmüş durumda. 2011 de halka arz olunanların hisse senetleri ise ortalama %35 düştü. Bu yıl yani 2012 de halka arz olunanlarınki ise % 2 ekside. Artı performans gösteren tek şirket olan Ceres’in hisse senedi ise yalnızca % 5 lik bir artış kaydetti halka arz fiyatına oranla. Eh, durum böyle olunca yatırımcılar yeni halka arzlara doğal olarak hiç de sıcak bakmıyorlar. Örneğin Waste Management, Enerkem ve Luca Technologies adlı şirketlerin halka arzları talep olmadığından geçen hafta iptal edildi. Bu gelişme, “yenilenebilir enerji, biyoyakıt ve atık yönetimi” sektörlerinde ortaya çıkmış olan genel bir trendi yansıtmaktadır.

About author

Senem Gençer
Senem Gençer 761 posts

Alternatifenerji.com’un kurucu ortaklarından biri ve CEO’su olan Gençer, 1971 yılında Diyarbakır’da doğdu. 1993 yılında ODTÜ İşletmeyi bitirdikten sonra, Johnson & Johnson Medical ve Yeni Zelanda Büyükelçiliği gibi farklı kurumlarda çalıştı. 2007 yılında güneş enerjisi ve LED aydınlatma konularında halen çalışmakta olan Ekogüneş’i ve Türkiye’nin ilk online solar ürün satış sitesi olan www.ekogunes.com’u kurdu. Gençer, aynı zamanda Güneş Enerjisi ve Sanayicileri Derneği GENSED’in kurucu üyelerindendir.

You might also like

HABERLER

“Menzili Artırılmış Elektrikli Araçlarda Önümüzde 4-5 Altın Yılımız Var”

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri  Işık: “Dünyada yeni gelişen bir alan var, o da menzili artırılmış elektrikli araçlar. Burada önümüzde 4-5 altın yılımız var. ‘Bunu iyi değerlendirelim’ dedik ve

HABERLER

“Kendi Enerjimizin Anahtarı Bizde Olmalı”

Fraunhofer Güneş Enerjisi Enstitüsü, ISE, Ege Üniversitesi Güneş Enerjisi Enstitüsü ve VDE Enstitüsü’nün işbirliği ile düzenlenen Fotovoltaik Yatırımcıları Günü isimli konferans 18.12.2013 tarihinde Odakule İstanbul Sanayi Odası Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

HABERLER 0 Comments

Dünyanın En Büyük GES’i Karapınar’da Kuruluyor, İhale Aralık’ta

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, dün gittiği Konya’nın Karapınar İlçesi’nde, burada kurulacak güneş enerji santralinin 1.000 MW kurulu güçte olacağını ve ihalesinin de Aralık ayında yapılacağını açıkladı. Albayrak, ”Bugün

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply