“Yenilenebilir Enerji Uygulamalarında Verimlilik” Projesiyle Jeotermalde Verimliliğin Artırılması Hedefleniyor

“Yenilenebilir Enerji Uygulamalarında Verimlilik” Projesiyle Jeotermalde Verimliliğin Artırılması Hedefleniyor

Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü resmi sitesinden alınan verilere göre, Türkiye 31500 Mwt’lik jeotermal potansiyel ile dünyada ilk 10 ülke arasında yer alırken, Türkiye jeotermal kullanımında dünyada 5. Avrupa’da ise, 1. sırada bulunuyor.

Zengin jeotermal potansiyelin tamamının harekete geçirilmesi halinde, entegre kullanımlarla birlikte; yılda toplam 6.8 milyar dolar net gelir sağlanacağı ifade ediliyor.

Türkiye’nin söz konusu jeotermal enerji potansiyelini değerlendirebilecek projeler gerçekleştirilse de elektrik üretiminde 2000 MWe termalde ise, 31.500 MWt potansiyeli bulunmasına karşın, açığa çıkarılan potansiyel, elektrik üretiminde 93 MWe, termalde ise, 4000 MWt düzeyinde yer alıyor.

Bu doğrultuda, jeotermal enerji üretiminde verimlilik ön plana çıkıyor. Bu konuda Türkiye’de de önemli projeler gerçekleştiriliyor.

İzmir Kalkınma Ajansınca (İZKA) desteklenen “Yenilenebilir Enerji Uygulamalarında Verimlilik” projesiyle, jeotermal kuyularından sağlanan verimliliğin 7 kat arttırılacağı bildirildi.

Balçova ve Narlıdere ilçelerinde ısıtma ve sıcak su hizmeti sunan İzmir Jeotermal Enerji Sanayi ve Ticaret AŞ’nin hazırladığı projenin sözleşmesi imzalandı.

Maliyetinin yarısını İZKA’nın karşılayacağı belirtilen proje kapsamında jeotermal kuyulardan sağlanan verimliliği 7 kat artırmayı hedefleyen sistemle ısıtma sisteminde kullanılan elektrik maliyetlerinin düşürülmesi yoluyla enerji verimliliği sağlanması hedefleniyor. Aynı zamanda yeni teknolojinin kullanımıyla elde edilen enerji fazlasıyla verilen hizmet sayısı ve çeşitliliğinin arttırılması da bekleniyor.

İzmir Jeotermal AŞ Genel Müdürü Sinan Arslan, İzmir jeotermal ısıtma bölgesini Balçova’dan Basın Sitesi’ne kadar genişletmeyi hedeflediklerini ve projeyle sağlanacak enerji verimliliğinin bu hedefe önemli katkı sağlayacağını düşündüklerini belirtti.

İzmir Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Murat Yılmazçoban da Türkiye’nin en büyük bölgesel ısıtma sistemlerinden Balçova, Narlıdere jeotermal sahasındaki yatırımların artmasıyla kentte jeotermal enerjiden daha fazla yararlanma imkanı elde edilmesini umduklarını kaydetti.

Haberin ayrıntısı için tıklayın

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Elektrikli Araçların Yeni Şarj İstasyonları: Elektrikli Otoyollar

Elektrik enerjisiyle çalışan otomobiller giderek daha fazla sektöre girmeye başlarken, halen şarj konusundaki handikap aşılmış değil. Benzinli araçlara göre nispeten tek şarjda daha az mesafe kat eden elektrikli araçlar bu

Sürdürülebilirlik 0 Comments

Paris İklim Zirvesi Türkiye Yapı Sektörünü Etkileyecek

Paris İklim Zirvesi sonrası günlük yaşantımızdan, iş dünyasına pek çok şeyin uzun vadede değişmesi öngörülüyor. Zirvenin, Yapı Sektörü için en önemli etkisinin ise düşük karbon salımı sağlayan yüksek enerji verimliliğine

HABERLER

Türkiye’de Çevreci Traktör Dönemi Başlıyor

Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, Sakarya’nın Erenler İlçesinde 80 milyon liralık yatırımla yapılacak olan traktör fabrikasının temel atma töreninde yaptığı konuşmada, 2014 yılında tamamlanacak fabrikada çevreci traktörler imal

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply