“Yenilenebilir Enerji Sektörü Kendi Ayakları Üstünde Durmalı”

Bakan Yıldız, ICCI 2013’ün açılış töreninde konuştu: “Yenilenebilir enerji sektörü, sübvansiyon olmaksızın kendi ayakları üstünde duracağı bir sektör olmalı.”

 Sektörel Fuarcılık tarafından düzenlenen ICCI 2013–19. Uluslararası Enerji ve Çevre Fuarı ve Konferansı Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız tarafından törenle açıldı. ICCI 2013 açılış töreninde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Mahmut Mücahit Fındıklı, TBMM Çevre Komisyonu Başkanı Erol Kaya, EPDK Başkanı Hasan Köktas?, TÜSI?AD Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Yılmaz, MÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Nail Olpak, ICCI Yürütme Kurulu Başkanı/ETKB Müsteşar Yardımcısı Dr. Selahattin Çimen, ICCI Danışma Kurulu Üyesi Özkan Ağış ve Sektörel Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Bulak konuşma yaptı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız törende yaptığı konuşmada, kamu nezaretinde kamu denetiminde olabildiğince serbest bir özel sektör hedeflediklerini belirterek, “Ama sübvansiyonlar ve desteklerden bahsediyoruz, şu anda Avrupa yenilenebilir enerji kaynaklarıyla alakalı bizden daha fazla destek veriyor. Ama amaç o değil, globalleşen ekonomiler krize girince şimdi U dönüşü yapmaya başladı politikalar. Biz, kendi başına ayakta kalan bir yenilenebilir enerji sektörü Almanya geçtiğimiz hafta içinde elektrik fiyatlarının frenlenmesiyle alakalı tasarıyı dondurdu. Geçen yıl verdiği rakam 17 milyar Euro, bu yıl içinde planladıkları rakam 30 milyar Euro’ya yakın yenilenebilir enerjiye sübvansiyon rakamları. Biz buna daha yakınız. Ama yerli kaynakların yenilenebilir kaynakların ithal kaynaklara göre destekleniyor olması çok doğru bir şey, 5. Bölge desteklerinin ve her türlü yerli kömürün, üretilecek elektriğin, her birine verdiğimiz destekler ortada” şeklinde konuştu.

Bakan Yıldız konuşmasını  “Yenilenebilir enerji sektörü, sübvansiyon olmaksızın kendi ayakları üstünde duracağı bir sektör olmalı. Yenilenebilir enerji kaynaklarının desteklenmesi çok doğru. Enerji sektöründe geliştirilen politikalar, devlet politikası haline gelmiş, ithalatı azalmış, yerli kaynaklara yönelmiş bir durumdadır ” şeklinde sürdürdü.

Bakan Yıldız,  Elektrik Piyasası Kanunu’nun, STK ve derneklerle ve bütün özel sektörle beraber düzenlendiğini ifade ederek şöyle konuştu: “Önümüzdeki haftalarda TBMM genel kuruluna gelecek olan Türk Petrol Piyasası Kanunu’nda olduğu gibi, çantacılar maden sektöründe, yenilenebilir enerji sektöründe, petrol piyasasında artık çantalarını alarak dışarı gitmek durumundadırlar. Bunun ticaretine müsaade etmiyoruz. O yüzden bu politikaları izlerken tutarlı olduğumuz kanaatindeyiz.”

“Enerji savaşın gerekçesi olarak kullanılıyor”

Bakan Yıldız, enerjinin genelde savaşın gerekçesi olarak kullanıldığını, bazen demokrasinin bir gereği olarak kullanıldığını, bazen bu tür mazeretler uluslararası politikaları devirebildiğini aktardı. Türkiye’nin bu duruma dikkat ettiğini sözlerine ekleyen Yıldız şöyle devam etti:

“Bir ülkenin çevreyle alakalı yaptığı enerji yatırımı değer bulurken, bu yatırımcı Türkiye’de değer bulmuyorsa bu algıyı yönetmemiz lazım. Biliyorsunuz bir altın üretim merkezinde, siyanürle çökeltilen bir atık barajında şu anda balık yetiştiriliyor. Oradaki yetiştirilen balığı siz o tesisi ziyarete gittiğinizde gözünüzün önünde tutup yiyorsunuz. Niçin başkasının balığında sıkıntı yok da, bizim balığımızda sıkıntı oluyor. Niçin Fransa’daki nükleer santralin turiste zararı olmuyor da, Paris 55 milyon turist ağırlıyor. Niçin dünyadaki ilk 10 tarım ihracatı yapan ülkenin hepsinde nükleer santral var ve tarım ürünlerine zarar gelmiyor da, Türkiye’dekine zarar geliyor. Artık bu oyunlara gelmeyeceğiz. Türkiye artık gözünü açmıştır, dünyada ne oluyor, neresini kirletiyor temizliyor, bunun çok farkındadır. Kömürle alakalı bir laf kullanan kişinin, Çin’deki kömür santrali hakkında bana izahat vermesi lazım. Toplam kömür rezervimiz 14 milyar ton. Hangi rakamı abartacağız, hangi rakamı küçülteceğiz bunu çok iyi bilmemiz lazım. “

Enerjide özel sektör hedefi yüzde 75

Bakan Taner Yıldız ayrıca 10 yıl önceki enerji sektörünün durumunu da değerlendirerek tespitlerde bulundu. Enerji yatırımlarının üçte biri özel sektöre ait olduğunu, bugün ise üçte ikisinin özel sektöre ait olduğunun altını çizen Bakan Yıldız, bu oranın orta vadede yüzde 75 seviyelerinde olmasını öngördüklerini söyledi. “Elimizde bir kısım yatırımlar kalacak, Atatürk ve Keban barajları gibi, büyük rezervuarlı barajlar kalacak. Bunları, yeni kanun düzenlemelerimizle beraber getirdiğimiz yeniliklerde bir balans unsuru olarak kullanacağız” diyen Taner Yıldız, sözlerini şöyle tamamladı.

Bakan Yıldız: “Çevrenin korunması makul oranda”

“Bizler çevrenin makul oranda korunduğu, yine insan için kullanıldığı bir enerji sektörü oluşturmak istiyoruz ve bunda samimiyiz. Birçok örnekleri var, durduğumuz bir kısım projeler var ve biz enerjinin etkili kullanımıyla alakalı, gerek enerji verimliliği, gerekse enerji tasarrufuyla alakalı önümüzde çok mesafe var. Bugün yaptığınız yatırımı 2-3 yıl içinde amorti edeceğiniz kalemler ve yatırımlar var. Şu anda bunun envanteri çok hassas tutulamıyor olmasına rağmen, enerji tasarrufu ve etkin kullanımıyla alakalı ciddi mesafeler kat edildi. Biz öyle bir sektöre geldik ki, 200 milyon dolarlık bir kredinin hazine garantisi istendiği bir on yıl öncesinden, şu anda 22 milyar dolarlık bir nükleer santralinin finansına hazine garantisinin istenmediği bir döneme geldi. Siyasi iktidarın bize sunduğu ciddi bir hediyedir. O yüzden bunu çok iyi değerlendirmemiz lazım, enerji sektörü adına yapılacak yatırımlarda çok ciddi izleyebiliyor olmamız lazım. Şu ana kadar dünyada sadece Finlandiya’da bu talep gelmiştir. Finlandiya’nın milli geliriyle Türkiye’nin milli geliri arasında çok büyük fark olmasına rağmen, biz bu değişimi, siyasi ve sürdürülebilir istikrarın verdiği kaynaklarla en iyi şekilde yönettiğimize inanıyoruz. Piyasanın regüle edilmesiyle alakalı, en önemli problemlerimizden birisini ben insan kaynağı olarak sunmak isterim. Serbestleşen piyasayı daha büyüyen bir iradesiyle beraber denetlemek ve yürütmek zorundayız Türkiye olarak. Bizler insan kaynakları konusunda geri kalmayacağız.

 

 

About author

Senem Gençer
Senem Gençer 761 posts

Alternatifenerji.com’un kurucu ortaklarından biri ve CEO’su olan Gençer, 1971 yılında Diyarbakır’da doğdu. 1993 yılında ODTÜ İşletmeyi bitirdikten sonra, Johnson & Johnson Medical ve Yeni Zelanda Büyükelçiliği gibi farklı kurumlarda çalıştı. 2007 yılında güneş enerjisi ve LED aydınlatma konularında halen çalışmakta olan Ekogüneş’i ve Türkiye’nin ilk online solar ürün satış sitesi olan www.ekogunes.com’u kurdu. Gençer, aynı zamanda Güneş Enerjisi ve Sanayicileri Derneği GENSED’in kurucu üyelerindendir.

You might also like

HABERLER

GAP İdaresi Başkanlığı Antep’te Enerji Verimliliği Danışmanları Yetiştirecek

GAP İdaresi Başkanı Karahocagil, “ilk olarak 20’ye yakın danışman için üniversitelerle çalışıyoruz” dedi. Enerji verimliliği, Türkiye’nin enerji politikasında en önemli gündem maddelerinden biri. Hal böyle olunca, enerji verimliliği alanı için

Sürdürülebilirlik 0 Comments

“Sürdürülebilir Geleceği Tasarla” Yarışması Sonuçlandı

“Sürdürülebilir Geleceği Tasarla” yarışmasında ödül alan geleceğin genç yaratıcıları 5 Nisan’da düzenlenen törende açıklandı. Enerji sektöründe gençlerin rolü ve önemi her koşulda gündeme getiriliyor. Bu açıdan gençlere yönelik yapılan organizasyonlar

ENERJİ YÖNETİMİ

“Biyogazın Daha Çok Kullanılması Siyasi İradeye Bağlı”

Dünya Biyoenerji Derneği Başkanı Heinz Kopetz: “Biyogazın daha çok kullanılması siyasi iradeye bağlı. Biraz daha açık fikirli olmalıyız. Sektöre teşvikler verilmeli. Böylece, bütün dünyada biyogaz kullanılacaktır.”  5. Uluslararası % 100