Yenilenebilir Enerji Platformunda Güçlü İşbirliği

Yenilenebilir Enerji Platformunda Güçlü İşbirliği

Ankara’da 6 Kasım 2013 Çarşamba günü açılışını Norveç Kralı V. Harald’ın yaptığı ”Türkiye – Norveç İşbirliği Forumu – Yenilenebilir Enerji – 2013” zirvesine, Norveç Endüstri Bakanı Monica Maeland ile Türkiye Cumhuriyeti Enerji ve Tabii Kaynaklar Müsteşarı Metin Kilci de katılarak, birer konuşma yaptı.

Lime-Rex-Enter-Norway-Through-North-Energys-AssetsNorveç’ten Türkiye’ye devlet başkanlığı düzeyinde gerçekleşen ilk resmi ziyaret kapsamında, Norveç Kraliyeti Büyükelçiliği, Innovation Norway ve INTPOW tarafından düzenlenen Yenilenebilir Enerji Forumu, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) ve Hidroelektrik Santralleri Sanayi İşadamları Derneği (HESİAD) tarafından da destekleniyor.

Türk ve Norveçli sektör temsilcileri ile yatırımcıların katıldığı zirvede, Norveç Kralı V. Harald’ın açılış konuşması ile Norveç Endüstri Bakanı Monica Maeland ve Türkiye Cumhuriyeti Enerji ve Tabii Kaynaklar Müsteşarı Metin Kilci’nin konuşmalarının ardından, ”Elektrik Piyasasının Liberalleşmesi ve Yenilenebilir Enerjinin Sisteme Entegrasyonu” temalı bir oturum gerçekleştirildi.

Moderatörlüğünü Statkraft Güneydoğu Avrupa yöneticisi Tima Iyer’in yaptığı toplantıda, DEİK Enerji Konseyi Başkanı ve Gama Enerji CEO’su Süreyya Yücel Özden, “Türkiye Enerji Sektörünün Genel Görünümü, Yerli ve Yenilenebilir Kaynakların Önemi”; HESİAD Başkanı ve Ayen Enerji CEO’su Fahrettin A. Arman, “Türkiye’nin yenilenebilir enerji potansiyeli”; Bredesen Consult’ın ortağı Hans Arild Bredesen, “Norveç enerji pazarının oluşumu sürecindeki deneyimler”; Powel Uluslararası Pazarlar Direktörü Klaus Livik, “Akıllı üretim”; DNV yöneticisi Bjørn Haugland, “Enerji Yönetim Sürecinde Risk Yönetimi” başlığında birer konuşma yaptılar.

Norveç ile Türkiye arasındaki köklü bağları ve ekonomik ilişkileri, yenilenebilir enerji platformunda daha da güçlendirecek olan Yenilenebilir Enerji Forumu Ankara Sheraton Oteli’inde gerçekleştirildi.

Norveç’in hidroelektrikteki gücü

Norveç ve Norveçli enerji şirketleri, yenilenebilir enerji alanında özellikle hidroelektrik enerjide güçlü ve deneyimliler. Norveç’te enerji üretiminin yüzde 90’ı hidroelektrik santrallerinden sağlanıyor ve bu durum Norveç’i dünyanın en büyük hidro bazlı elektrik üreticilerinden biri haline getiriyor.

Türkiye, dünyadaki hidroelektrik potansiyelinin yüzde 1’ine, Avrupa’nın ise yüzde 16’sına sahip. Bugün bu potansiyelin sadece yüzde 15’i kullanılıyor.

Zirvenin amaçlarından biri de, Türk ve Norveçli enerji kuruluşlarının birlikte çalışma imkanlarını geliştirmek ve her iki ülkedeki fırsat ve engellere dikkat çekerek daha iyi çözümler geliştirilmesine katkıda bulunmak.

Innovation Norway: ”Türkiye yabancı yatırımcılar için cazip ülke”

Norveç’ten Türkiye’ye devlet başkanı seviyesinde gerçekleşen ilk ziyarette, iş dünyasının katılımının gerçekleştiği seminerleri organize eden kuruluşlardan Innovation Norway’in ülke yöneticisi Kristianne Storehaug, tüm katılımcılara hitaben şunları söyledi:

“Farklı seminer programlarımız, yeni bağlantılar ve fırsatlar sunma, bilgilenme ve mevcut ilişkileri derinleştirmeleri için değişik tecrübelere sahip yatırımcılarımızı bir araya getiriyor, işbirliği imkanlarını genişletiyor. Bugün Türkiye, yabancı yatırımcılar için en cazip ülkelerden biri konumunda. Birçok sektörde rekabetçi iş gücü, büyüyen ve gelişen pazarıyla öne çıkıyor. Ortadoğu coğrafyasındaki merkezi konumu ve istikrarlı yönetimiyle dikkat çekiyor. Yeni ortaklık ve işbirliklerinde, pazarlama faaliyetlerinde, stratejilerin belirlenmesi ve pazar fırsatlarının analiz edilmesinde her iki ülkedeki iş kültürünü tanıyan Innovation Norway ekibi olarak sizlere destek olmak isteriz.”

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER

Doğalgazı Verimli Hale Getiren Termal Güneş Sistemi: Sentez Gaz

ABD Enerji Bakanlığı’nca geliştirilen yeni sistem, doğalgaz tüketiminde devrim yaratacak. Sistem, güneş enerjisiyle doğalgaz santrallarının yüzde 20 daha az yakıt tüketmesini sağlıyor. ABD Enerji Bakanlığı, güneş enerjisinden elektrik üretimi konusunda yeni

HABERLER

Bu Yılın Sonunda Güneş Enerjisi Lideri: ABD

Geçtiğimiz sene, güneş enerjisi üretiminde rekor kıran Almanya, halen sektörde liderliği elinde tutuyor. Amerikan GTM Research şirketinin yaptığı araştırmada, Amerika’nın 2013 sonu itibari ile Almanya’yı geçebileceği ifade ediliyor. Amerika’da güneş

HABERLER 0 Comments

Optimum Tracker İstanbul’da Ofis Açıyor

Merkezi Fransa’da bulunan Optimum Tracker şirketi, San Diego, Johannesburg, Santiago ve Mexico’dan sonra İstanbul’da da ofis açıyor. Türkiye güneş enerjisi pazarı uluslararası yatırımcıların da dikkatini çekiyor. Bu kapsamda, uluslararası firmalar