Yenilenebilir Enerji Okuluna Destek Bekleniyor

Yenilenebilir Enerji Okuluna Destek Bekleniyor

Avrupa ve Türkiye’de bir ilk olacak … Yenilenebilir enerji okulu destek bekliyor Atatürk Endüstri Meslek Lisesi’nde 2 yıl önce eğitim vermeye başlayan ‘Yenilenebilir Enerji Bölümü’ hedef büyütüyor.

ALPEROkulun 8 öğretmeninin çabalarının sonuç verdiği projede ikinci adım atıldı. Meslek Lisesi’niden bağımsız olarak Avrupa ve Türkiye’de ilk olması planlanan “Enerji Okulu” açılması için destek bekleniyor. İl Milli Eğitim Müdürü Nevzat İspirli, projede yer alanların çok büyük bir başarı elde edeceklerini söyleyerek onlara teşekkür etti.

9. ve 10. Sınıftan 100 öğrencinin eğitim gördüğü bölümün okula dönüştürülmesi amacıyla başlatılan çalışmalar ve proje dün Hasan Gemici Gençlik Merkezi’nde kamuoyuna ve basına aktarıldı. Gebze Muallimköy’de kurulması planlanan okul Avrupa’nın ve Türkiye’nin ilk enerji okulu olma özelliğini taşıyacak. Bunun için ise hayırseverlerin yardımı bekleniyor.

Atatürk Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi ve 11 Milli Eğitim Müdürlüğü’nün organizasyonunda gerçekleştirilen ALPER (Yenilenebilir Enerji Sistemleri için Öğrenme Programı), büyük ilgi gördü. Proje tanıtımına TÜBİTAK, Kocaeli Üniversitesi, Doğu Marmara Kalkınma Ajansı, Kocaeli Ticaret Odası, Gebze Organize Sanayi Bölgesi, SEDAŞ, Türkiye Mimarlar ve Mühendisler Odası Kocaeli Temsilcileri, Enerji Verimliliği Derneği Kocaeli Temsilciliği, İŞKUR ve Milli Eğitim’e bağlı 12 ilçedeki Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü ve Mesleki Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü’ne bağlı kurum amirleri, teknik müdür yardımcıları, Elektrik Elektronik Teknik Müdür ve Yardımcıları, Elektrik Elektronik Teknoloji Alan Şeflerinden oluşan toplam 150 kişi  katıldı.

12 ilde 15 okulda

Avrupa Birliği’nden Atatürk Endüstri Meslek Lisesi’ndeki 8 öğretmenin ciddi çalışmaları sonucu 380 bin Euro hibe alan çalışma ekibi, konu ile alakalı 110 modül kitaptan 60 tanesini hazırladı. Diğer 50 kitap ise henüz tamamlanma aşamasında. Bu okulun hayata geçmesinden sonra okuldan mezun olan öğrenciler, güneş ve rüzgar enerjisi teknisyeni olabilecek. Öğrenciler, rüzgar türbinlerinin ve güneş panelinin kurulması, çalıştırılması, bakımı, işletilmesi eğitimi alacak. Projenin Dünyada ve Türkiye’de ilk olmasını sağlayan öğretmenler ise; Proje Yürütücüsü Aziz Güneroğlu, Koordinatör Kemal Aslan, AdemÇalıker, Selçuk Aydın, Alper Önder Döner, Mehmet İlker Bebek, Erdal evcil, Hakan Öztürk, Bülent Karayazı. Şu anda 12 ilde15 okulda Atatürk Endüstri Meslek Lisesi’ndeki bu öğretmenlerin hazırladığı kitaplarla ülke genelinde güneş ve rüzgar enerjisi teknisyeni eğitim görüyor.

Kurulduğunda rüzgar ve güneş enerjisi teknisyeni yetiştirecek olan okul, şimdiden 100 öğrenciye eğitim veriyor.

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER

EPDK’dan Yatırım Yapmayan Projelere İnceleme

EPDK, çantacı avına çıktı. Yenilenebilir enerji lisansı alıp yatırım yapmayan 500 proje mercek altına alındı. Sadece 148 proje yatırım detaylarını teslim etti. 220’si mücbir sebeple eksik belge verdi . 120

HABERLER

Nemrut Bölgesi’nde Bulunan 250 Noktada Jeotermal Potansiyel Arayışı

Bitlis Valiliği ve Zorlu Holding’in işbirliği ile yürütülen “Jeotermal Projesi” kapsamında, Nemrut Kalderası’nda sıcak su potansiyeli belirlemek amacıyla başlatılan çalışmalar 250 noktada devam ediyor. Vali Veysel Yurdakul, çalışmaların devam ettiği

HABERLER

“Elektrik Yaz Okulu Gençlerimizin Önünü Açacak”

IAEE Seçilmiş Başkanı Prof. Dr. Kumbaroğlu: “IAEE’nin Mayıs ayının sonunda İstanbul’da düzenleyeceği elektrik yaz okulu hem gençlerimizin önünü açacak, hem de bundan sonraki dönemlerde elektrik alanında yaşanacak herhangi bir aksaklığı