Yenilenebilir Enerji Merkeze Oturacak

Yenilenebilir Enerji Merkeze Oturacak

Petrol fiyatlarındaki düşüşe rağmen sektördeki payı giderek büyüyen yenilenebilir enerjinin 2040 itibarıyla enerji sektörünün merkezine oturması ve düşen maliyetlerle özellikle güneş enerjisinin küresel kapasite artışının üçte birinden fazlasını oluşturması öngörüldü.

Yenilenebilir enerji sektörünün önümüzdeki dönemde daha önemli bir yere geleceği uzmanlar tarafından dile getiriliyor. Enerji sektöründe şimdiden yenilenebilir enerji sektörünün ağırlığı hissedilmeye başladı.

uzmanpara.milliyet.com.tr’nin haberine göre, Denetim, Vergi ve Danışmanlık Hizmetleri Şirketi KPMG Türkiye tarafından hazırlanan, “Yenilenebilir Enerjiye Vergi ve Teşvikler Raporu”ndan derlenen bilgilere göre, yenilenebilir enerji yatırımları tüm dünyada son 5 yılda ilk kez artış göstererek, önceki yıl yüzde 17 yükseliş kaydetti.

Yenilenebilir enerjiye 2014’te 270 milyar dolar yatırım yapılırken, yeni güç kapasitelerine yapılan net yatırımlar bakımından yenilenebilir enerji fosil yakıtları geride bıraktı.

Gelişmekte olan ülkeler yenilenebilir enerjiye yapılan yatırım konusunda gelişen ülkeleri neredeyse geride bırakacak bir noktaya gelip yeni bir rekora imza atarak yatırımlar içindeki paylarını yüzde 49’a yükseltti. Çin ve Japonya bu alanda liderlik eden Asya ülkeleri arasında yer alırken, ABD, Latin Amerika, bazı Afrika ülkeleri ile Suudi Arabistan’da yeni kapasiteler oluştu.

Haberin devamı için tıklayın

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Yaşam Kalitemiz Yaşadığımız Binalara Bağlı

Doğayı bu kadar hunharca kullanmadan da yaşamak ve gelişmek için sürdürülebilirlik önem taşıyor. Gayrimenkul sektörü ekonomilerin lokomotif sektörlerinden… Büyük yatırımların yapıldığı ve iyi kazançlar getiren bu sektörde alan ve satan

HABERLER

BMW’den Rekor Elektrikli Araç Satışı

Borusan Otomotiv, son 6 ayda BMW i3 ve i8 ile adeta elektrikli araç satış rekoru kırdı. Satışların yarıdan fazlasını, yaklaşık 190 bin euro’luk fiyata sahip i8 modeli oluşturdu.   Elektrikli

HABERLER

AB Çin Arası Güneş Enerji Savaşları Gıdaya da Yansıdı

Avrupa Birliği’nin Çin’den ithal edilen güneş enerjisi panelleri için dün yürürlüğe soktuğu damping karşıtı vergi uygulamasına cevap olarak Çin, AB’den ithal edilen şaraplara karşı damping ve sübvansiyon soruşturması başlattı. Çin,

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply