Yenilenebilir Enerji Merkeze Oturacak

Yenilenebilir Enerji Merkeze Oturacak

Petrol fiyatlarındaki düşüşe rağmen sektördeki payı giderek büyüyen yenilenebilir enerjinin 2040 itibarıyla enerji sektörünün merkezine oturması ve düşen maliyetlerle özellikle güneş enerjisinin küresel kapasite artışının üçte birinden fazlasını oluşturması öngörüldü.

Yenilenebilir enerji sektörünün önümüzdeki dönemde daha önemli bir yere geleceği uzmanlar tarafından dile getiriliyor. Enerji sektöründe şimdiden yenilenebilir enerji sektörünün ağırlığı hissedilmeye başladı.

uzmanpara.milliyet.com.tr’nin haberine göre, Denetim, Vergi ve Danışmanlık Hizmetleri Şirketi KPMG Türkiye tarafından hazırlanan, “Yenilenebilir Enerjiye Vergi ve Teşvikler Raporu”ndan derlenen bilgilere göre, yenilenebilir enerji yatırımları tüm dünyada son 5 yılda ilk kez artış göstererek, önceki yıl yüzde 17 yükseliş kaydetti.

Yenilenebilir enerjiye 2014’te 270 milyar dolar yatırım yapılırken, yeni güç kapasitelerine yapılan net yatırımlar bakımından yenilenebilir enerji fosil yakıtları geride bıraktı.

Gelişmekte olan ülkeler yenilenebilir enerjiye yapılan yatırım konusunda gelişen ülkeleri neredeyse geride bırakacak bir noktaya gelip yeni bir rekora imza atarak yatırımlar içindeki paylarını yüzde 49’a yükseltti. Çin ve Japonya bu alanda liderlik eden Asya ülkeleri arasında yer alırken, ABD, Latin Amerika, bazı Afrika ülkeleri ile Suudi Arabistan’da yeni kapasiteler oluştu.

Haberin devamı için tıklayın

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

U-Line ile Red Dot 2015 Aydınlatma Tasarım Ödülü

Omlet İstanbul tasarım ofisi tarafından tasarlanan İkizler Aydınlatma’nın yeni ürünü U-Line sarkıt, dünyanın en prestijli ödüllerinde biri kabul edilen ‘2015 Red Dot Tasarım Ödülü’ne layık görüldü.  2014 ‘te Türkiye’de Design Turkey İyi

HABERLER 0 Comments

Volkswagen’den Yeni Elektrikli Minibüs Konsepti; Budd-e

Volkswagen’in CES 2016’da tanıttığı Budd-e konsepti, pillerindeki enerjiyle bir evin jeneratörü olarak da kullanılabiliyor. Budd-e’nin Microbus ismiyle 2017 yılında yollara çıkması bekleniyor. Elektrikli araçlar şovu devam ediyor. Volkswagen’de elektrikli araç

HABERLER

Kayseri Şeker Enerjisini Güneşten Almaya Hazırlanıyor

Kayseri Şeker Fabrikası, ihtiyacı olan enerjiyi karşılamak için 500 kwp Güneş Enerji Santrali yapacak. Güneş Enerji Santrali’nin ihalesi için son başvuru tarihinin 31 Ekim olduğu bildirildi. İhaleye ait teknik şartnamenin

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply