Yenilenebilir Enerji Merkeze Oturacak

Yenilenebilir Enerji Merkeze Oturacak

Petrol fiyatlarındaki düşüşe rağmen sektördeki payı giderek büyüyen yenilenebilir enerjinin 2040 itibarıyla enerji sektörünün merkezine oturması ve düşen maliyetlerle özellikle güneş enerjisinin küresel kapasite artışının üçte birinden fazlasını oluşturması öngörüldü.

Yenilenebilir enerji sektörünün önümüzdeki dönemde daha önemli bir yere geleceği uzmanlar tarafından dile getiriliyor. Enerji sektöründe şimdiden yenilenebilir enerji sektörünün ağırlığı hissedilmeye başladı.

uzmanpara.milliyet.com.tr’nin haberine göre, Denetim, Vergi ve Danışmanlık Hizmetleri Şirketi KPMG Türkiye tarafından hazırlanan, “Yenilenebilir Enerjiye Vergi ve Teşvikler Raporu”ndan derlenen bilgilere göre, yenilenebilir enerji yatırımları tüm dünyada son 5 yılda ilk kez artış göstererek, önceki yıl yüzde 17 yükseliş kaydetti.

Yenilenebilir enerjiye 2014’te 270 milyar dolar yatırım yapılırken, yeni güç kapasitelerine yapılan net yatırımlar bakımından yenilenebilir enerji fosil yakıtları geride bıraktı.

Gelişmekte olan ülkeler yenilenebilir enerjiye yapılan yatırım konusunda gelişen ülkeleri neredeyse geride bırakacak bir noktaya gelip yeni bir rekora imza atarak yatırımlar içindeki paylarını yüzde 49’a yükseltti. Çin ve Japonya bu alanda liderlik eden Asya ülkeleri arasında yer alırken, ABD, Latin Amerika, bazı Afrika ülkeleri ile Suudi Arabistan’da yeni kapasiteler oluştu.

Haberin devamı için tıklayın

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Yaşar Üniversitesi’nden Yenilenebilir Enerji Desteği

Yaşar Üniversitesi, İzmir ve Ege’nin yenilenebilir enerji kaynaklarındaki yetişmiş uzman açığını kapatmak için Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölümü’nün ardından bu yıl da Meslek Yüksek Okulu bünyesinde Alternatif Enerji Kaynakları Teknolojisi Programı

Güneş EnerjisiB 0 Comments

İzmir’de Girişimcilerden Yenilenebilir Enerji Kooperatifi

TOBB İzmir Genç Girişimciler Kurulu İcra Komitesi üyesi 10 genç girişimci İzmir’de yenilenebilir enerji kooperatifi kurdu. Türkiye’de yenilenebilir enerjinin gelişiminde yalnızca kamu ve özel sektörün değil, sivil toplum kuruluşlarının da

HABERLER

Mopaş’tan Jeotermal Enerjiye 10 Milyon Dolarlık Yatırım

TÜRKİYE genelindeki 89 işyerinde 2 bin 500 çalışanıyla çeşitli alanlarda hizmet veren Mopaş Marketçilik A.Ş.’nin Manisa’nın Salihli İlçesi’nde 10 milyon dolarlık yatırımla hayata geçirdiği jeotermal ısıtmalı serası, düzenlenen törenle hizmete

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply