Yenilenebilir Enerji Kaynaklarına Dayalı Tesis Sayısı Arttı

Yenilenebilir Enerji Kaynaklarına Dayalı Tesis Sayısı Arttı

Gaz santralleri kapanırken yenilenebilir kaynaklara dayalı tesis sayısı arttı.

Türkiye’de lisanssız rüzgar, güneş ve biyogaz elektrik üretimi yaygınlaşıyor. Bu durum yenilenebilir enerjinin payının artmasına yol açıyor.

enerjigunlugu.net’in haberine göre, Türkiye`de faaliyetteki elektrik üretim tesisi sayısı 2015 yılında 355 adetlik artışla 1481`e ulaştı. Bunların 250`si güneş olmak üzere 395 adedini lisanssız üretim tesisleri oluşturdu. Gaz santralleri kapanırken yenilenebilir kaynaklara dayalı tesis sayısı arttı.

Türkiye`nin elektrik üretim altyapısında 2015 yılında yaşanan gelişmeler netleşti. Türkiye Elektrik İletim AŞ`nin verilerine göre geçtiğimiz yıl içinde işletmedeki santral sayısı 355 adetlik artışla 1126`dan 1481`e çıktı.

Lisanssız Tesisler

Tesis sayısında yaşanan bu artıştaki en önemli pay, tamamına yakını 1 MW`nin altında güce sahip lisanssız elektrik üretim tesislerine ait. Geçen yıl üretime geçen 284 lisanssız elektrik üretim tesisinden 250`sini güneş santralleri, 9`unu rüzgar santralleri, 24`ünü ise lisanssız termik (biyokütle, biyogaz vs) santraller oluşturuyor. 2015 sonu itibariyle işletmedeki lisanssız tesis sayısı toplam 395 olarak kaydedildi.

Haberin devamı için tıklayın

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

Elektrik Üretimi 0 Comments

“Enerjinin Genç Liderleri” Programı Başlıyor

The Bosphorus Energy Club Enerjinin Genç Liderleri’ni seçiyor. Enerji sektörü günümüzün ve geleceğin en önemli sektörlerinden birisi. Bu nedenle, gençlerin enerji sektöründe aktif rol almaları gerekiyor. Bu açıdan oluşturulacak programlar

Tasarımlar

“Dijital İkizi” Olan Türbinler İle %20 Verim Artışı

 (animasyonu görmek için yukarıdaki görsele tıklayınız) GE Renewable Energy rüzgar santrallerinin verimini %20 arttıracağını ve 100 MWlık bir RES’te yaklaşık 100 milyon USD ekstra kazanç sağlayacağını iddia ettiği yeni bir

HABERLER

İstanbul Energy, Ürdün’de Güneş Enerji Sistemi Kuracak

İstanbul Energy, tamamı güneş panelleriyle üretilecek 1,6 mW’lık kapasitesiyle kendi segmentinde dünyanın sayılı solar enerji sistemini kuracak. İstanbul Energy, üretilecek elektrik miktarıyla dünya ölçeğinde bir proje olan Zarqa Üniversitesi enerji

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply