Yenilenebilir Enerji Kaynaklarına Dayalı Tesis Sayısı Arttı

Yenilenebilir Enerji Kaynaklarına Dayalı Tesis Sayısı Arttı

Gaz santralleri kapanırken yenilenebilir kaynaklara dayalı tesis sayısı arttı.

Türkiye’de lisanssız rüzgar, güneş ve biyogaz elektrik üretimi yaygınlaşıyor. Bu durum yenilenebilir enerjinin payının artmasına yol açıyor.

enerjigunlugu.net’in haberine göre, Türkiye`de faaliyetteki elektrik üretim tesisi sayısı 2015 yılında 355 adetlik artışla 1481`e ulaştı. Bunların 250`si güneş olmak üzere 395 adedini lisanssız üretim tesisleri oluşturdu. Gaz santralleri kapanırken yenilenebilir kaynaklara dayalı tesis sayısı arttı.

Türkiye`nin elektrik üretim altyapısında 2015 yılında yaşanan gelişmeler netleşti. Türkiye Elektrik İletim AŞ`nin verilerine göre geçtiğimiz yıl içinde işletmedeki santral sayısı 355 adetlik artışla 1126`dan 1481`e çıktı.

Lisanssız Tesisler

Tesis sayısında yaşanan bu artıştaki en önemli pay, tamamına yakını 1 MW`nin altında güce sahip lisanssız elektrik üretim tesislerine ait. Geçen yıl üretime geçen 284 lisanssız elektrik üretim tesisinden 250`sini güneş santralleri, 9`unu rüzgar santralleri, 24`ünü ise lisanssız termik (biyokütle, biyogaz vs) santraller oluşturuyor. 2015 sonu itibariyle işletmedeki lisanssız tesis sayısı toplam 395 olarak kaydedildi.

Haberin devamı için tıklayın

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Göçer Çadırları Güneş Enerjisiyle Aydınlanacak

Adana’da hayvancılık ve arı yetiştiriciliği yapan göçer ailelerden 683’ü, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nün son 3 yılda yürüttüğü projeler kapsamında hibe edilen güneş enerjisi sistemi sayesinde ışığa kavuştu.  Hayvancılık ve

YATIRIMCI 0 Comments

“Yeşil Kalkınmayı Sağladığınız Zaman Çok Büyük Avantaj Oluşturuyorsunuz”

ARGE Danışmanlık Yetkilisi Erkin Erimez: “Türkiye’deki akademik kadro ve kamu bir araya getirilerek, riskleri ortaya koymak için makro çözüm paketleri oluşturulmalı. Yeşil kalkınmayı sağladığınız zaman çok büyük avantaj oluşturuyorsunuz. Yurt

HABERLER

Rüzgar Enerjisinin Yüzde 40’ı Çin’den

2014 yılında Çin, dünya rüzgar enerjisi toplam kurulu kapasitesinin yüzde 40`ını gerçekleştirdi. Rüzgar enerjisi, enerji sektöründe önemli bir unsur olarak öne çıkarken, dünya ekonomisinin gelecekteki lideri olarak gösterilen Çin’de bu

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply