“Yenilenebilir Enerji Kullanımı Arttıkça, Çift Yönlü Sayaçlar Yaygınlaşacak”

Makel Genel Müdürü Hakan Öztürk: “Önümüzdeki yıllarda yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı daha da artacaktır. Bu da monofaze sayaçlar dahil olmak üzere tüketimi ve üretimi ölçen iki yönlü sayaçların hızla yaygınlaşacağı anlamına gelmektedir.” 

Makel Group Of Companies Genel Müdürü Hakan Öztürk’le yenilenebilir enerji alanında kullanılan elektrik malzemelerinin değerlendirilmesi, Makel’in faaliyet alanı, vizyonu, ihracat ve Ar-Ge çalışmaları konularıyla ilgili görüştük.

Makel Group Company olarak faaliyet alanlarınız hakkında biraz bilgi verir misiniz?

Makel, elektrik malzemeleri sektöründeki faaliyetlerine 1977 yılında İstanbul Bayrampaşa’da başladı. 1996 yılında halen üretimlerini yapmakta olduğumuz ve genel merkezimizin bulunduğu İstanbul Esenyurt İlçesi sınırları içerisinde toplam 45 bin metrekare alan üzerinde kurulu üretim tesislerimizde, dünya standartlarında ve son teknoloji otomasyon cihazları kullanılarak yüzde yüz yerli markalı ürünlerimizin üretimini gerçekleştirmekteyiz.

Üretim tesislerimizde istihdamımız 850 kişinin üzerinde. Yan sanayilerden aldığımız hizmet ile birlikte toplam bin 500 kişinin istihdamını gerçekleştiriyoruz. Toplam 13 bin farklı ürün kodunu yönetiyoruz. Faaliyet alanlarımız; elektrik malzemeleri–anahtar-priz üretimi, B ve C tipi otomatik sigorta– kaçak akım ve kompakt şalter üretimi, mekanik-elektronik elektrik sayacı, reaktif güç kompanzasyon röleleri, grup priz ve sigorta kutuları üretiminden oluşmaktadır. Yüzde yüz Türk sermayesi ile 1977 yılında sektöre giriş yapan Makel Elektrik Türkiye’de sektörün önde gelen ve dünyanın 45’i‘ı aşkın ülkesine gerçekleştirdiği ihracatlarla da yurt dışı pazarlarda lider firma olarak faaliyetlerine devam etmektedir.

ae_verimlilik_makel_ciftyonlu_sayacSayaçlar ne kadar zamandır üretiliyor?

Sayaçlar, Makel grup şirketlerinden Mak-Say tarafından 1999 yılından beri üretilmektedir. İlk üretimlerimiz mekanik sayaçlardır. Makel 2002 yılından itibaren elektronik sayaçlarını pazara sunmaya başlamış ve bu alanda en geniş ürün portföyü ile üretimlerine devam etmektedir. Makel olarak mekanik sayaç üretimimizi 2011 yılında durdurduk.

Bu sayaçların uzaktan okuma sistemleri bulunuyor mu?

Makel 2008 yılında Tübitak projesi kapsamında, sayaçların uzaktan okunmasına yönelik projesi ile uzaktan okuma sistemlerine yönelik çalışmalarına başlamıştır. Bugün itibarıyla, özel olarak geliştirdiğimiz GPRS ve Ethernet gateway’lerimizle, çeşitli dağıtım şirketleri ve organize sanayi bölgelerinde 4 binin üzerinde farklı markalarda sayacı uzaktan okumakta ve kontrol etmekteyiz. Yüzde 100 web tabanlı arayüzü, servis odaklı mimarisi ile entegrasyona açık bir platform sunan Makel USOBİM sistemi, diğer sistemlerde de kolaylıkla entegre olabilmekte, güçlü raporlandırma seçenekleri, alarm özellikleri ile bugünün modem AMI sistem çözümlerini sunmaktadır.

Sizce yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı açısından uzaktan okuma ve kontrol sistemlerinin önemi nedir?

Uzaktan okuma ve kontrol sistemleri, akıllı şebekelerin temel yapılarından biri olmasının yanı sıra yenilenebilir enerji kaynaklarının sisteme hızlı entegrasyonunu sağlayacak en önemli araçlardır. Önümüzdeki yıllarda yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı daha da artacaktır. Bu da monofaze sayaçlar dahil olmak üzere tüketimi ve üretimi ölçen iki yönlü sayaçların hızla yaygınlaşacağı anlamına gelmektedir. Makel olarak ülkemizin enerji bağımlılığını azaltacak çevre dostu teknolojileri geliştirmeyi stratejik hedeflerimiz arasında tutuyoruz. Ürün portföyümüzü bu yönlü ürünler ile geliştirmeye devam edeceğiz

Yenilenebilir enerji kaynakları uygulamalarında sayaçlarla ilgili ne düzeyde talep geliyor?

Ülkemizde, özellikle yenilenebilir enerji kaynakların kullanımına yönelik uygulamalarda çift yönlü sayaçlara yönelik talep artmaktadır. Makel 0.5 sınıfı gelişmiş çift yönlü sayaçlarıyla bu alanda lider durumdadır. Yakın bir gelecekte, yeni kuşak kesmeli sayaçlar önemli bir talep oluşturacaktır. Makel uzaktan açma-kesme özelliğine sahip trifaze ve monofaze sayaçlarını dağıtım şirketlerinin onayına sunmuştur. Önümüzdeki yıllarda akıllı şebekelerin temel yapı taşı olacak sayaçların haberleşme özelliklerinin ön plana çıkacağı kesindir. Makel, bu konuda yeni kuşak PLC teknolojileri ve kablosuz haberleşme sistemlerinde de çalışmalarını yoğunlaştırmıştır.

Makel’in gelecek vizyonunu ve misyonunu belirlerken hangi kriterleri ön plana aldınız?  

Makel olarak pazarda kalıcı olmak ve vizyonumuz ile belirlediğimiz hedefleri gerçekleştirmek adına ana politikamız, müşterilerimizle, çalışanlarımızla ve tedarikçilerimizle kalıcı işbirlikleri oluşturmak olmuştur. Bu kapsamda müşteri memnuniyetini ön planda tutarak, acil ya da farklı müşteri ihtiyaçlarına hızlı cevap verebilen, ticari ilişkilerini temel prensipler çerçevesinde yürütebilen, çalışanlarıyla uzun süre aynı yolda yürüyebilen bir firma haline geldik.

Şirketinizde, teknoloji-insan ilişkisini nasıl kuruyorsunuz?

Firmamız, teknolojiye ve nitelikli insan kaynaklarına yatırım yapmayı hiçbir zaman bir kenara bırakmamış ve bunun meyvelerini de zaman içinde toplamıştır.

Sistem ve ürün kalitemiz için hızla gelişen teknolojiden faydalandığımız gibi, diğer taraftan da çalışanlarımıza kendilerini sürekli geliştirme ve sosyal olanaklar sağlanarak nitelikli insan gücüne sahip olduğumuza inanıyorum. Kazancımızı paylaşmanın erdemini ve önemini iyi biliyor ve her şeyin odağında insanın olduğunu, insanın önemini aklımızdan çıkarmıyoruz.

Tabii ki, başarımızda ürün kalitesinin ayrı bir önemi var. “Standartları temel al ama onun da üzerine çık” hedefi ile hep hareket etmekteyiz. Ülkemizde, TSE ve Alman VDE’den onaylı sayılı, bir iki tane laboratuvar arasında ön sıralarda yer almaktayız.

Üretici bir firma olarak Ar-Ge çalışmalarına yaklaşımınız nedir? 

Sektörün liderleri arasında yer alan, sektöre yön veren bir kuruluş olarak, bulunduğumuz çizgiyi devam ettirebilmek ve daha da ileriye taşıyabilmek için Ar-Ge ye büyük önem vermekteyiz. En büyük hedefimiz, kaliteli, güvenli, özgün tasarımları ürüne dönüştürmek için günümüzün en son teknolojilerini takip eden ve uygulayan bir Ar-Ge anlayışıyla çalışmalarımızı devam ettirmektir. Ar-Ge’ye her yıl daha artan bir bütçe ayırmaktayız. Teknik kadro ve mühendis ekibimiz her geçen yıl daha da kendini geliştirerek, inovatif düşünce grubuyla birlikte pazarın beklentilerini karşılayacak ve katma değeri yüksek ürünlere öncülük etme gayreti içerisindedir. Bunu kendisine vizyon edinmiş Ar-Ge Departmanımız stratejilerini bu yönde geliştirmeye devam etmektedir.

Ar-Ge konusundaki yatırımlarınız ve hedefleriniz nelerdir?

Makel 2013 yılı itibarıyla Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından Ar-Ge merkezi olarak sertifikalandırılmıştır. Makel Ar-Ge merkezi tamamı Türk mühendislerinden oluşan 70 kişilik uzman ve tasarımcı kadrosu ile pazarın beklentilerini ve müşteri talepleri doğrultusunda katma değeri yüksek yaratıcı ürünler tasarlamayı hedefliyor. Makel laboratuvarında sayaçların ve kompanzasyon rölelerinin ve diğer pek çok ürünün tüm tip testleri yapılabilmektedir. Yeni tasarımların anında yapılabileceği PCB prototip cihazı, testlerinin yapılabileceği, Ar-Ge amaçlı sayaç ve röle ayar masası, EMI test cihazları ve benzerleri, Makel’e güç ve hız kazandırmaktadır. Tasarımların yazılım, donanım ve testleri üzerinde yapılan detaylı teknik çalışmalar, ürünlerin hatasız, güvenilir ve uzun ömürlü olmasını sağlamaktadır. Teknolojinin takibi, yeniliklerin öğrenilmesi ve adaptasyonu için firma içi ve dışı eğitimler ile personelimizin sürekli gelişmeleri sağlanmaktadır.

Ar-Ge çalışmalarınızda akademik çevrelerle ve sivil meslek kuruluşlarıyla nasıl bir işbirliği içindesiniz?

Makel Şirketler Grubu, TÜBİTAK, üniversiteler gibi kurum ve kuruluşlar ile sürekli iletişim içinde, ortak çalışmalar yapmaktadır. Akademik çevreler ile görüş alışverişleri gerçekleştirilmekte; tasarımlarda bunlardan faydalanılmaktadır. Makel, özellikle üniversite özel sektör işbirliğine inanmakta ve her iki tarafın da birbirinden sayısız faydalar göreceği ortak çalışmalar sürdürmeyi düşünmektedir. Ayrıca; gerek firma olarak ve gerekse Elektrik Mühendisleri Odası, Elektrik Teknisyenleri Odası gibi sivil meslek kuruluşları ile beraber eğitimler düzenleyerek sektörün gelişmesine destek vermektedir.

Makel Group olarak dünya çapında 45’i aşkın ülkeye ihracat gerçekleştirdiğiniz belirttiniz. Hangi ülkelere, hangi ürün gruplarını ihraç ediyorsunuz?

Makel olarak, “Dünya için üretiyoruz”  sloganını kendine referans alarak, geniş bir yelpazedeki rekabetçi, özgün ve kaliteli ürünleri ile pek çok ülkeye ihracat yapmaktayız.  Anahtar-priz grubunda Türkiye ihracat lideri olarak başta Rusya federasyonu olmak üzere 45’in üzerindeki ülkeye ürün ihraç etmekteyiz. Sayaç grubunda ise, başta Azerbaycan olmak üzere üretimimizin yaklaşık yüzde 10’luk kısmını ihraç etmekteyiz.

Önümüzdeki döneme yönelik olarak ihracattaki hedefleriniz neler olacaktır?

Makel Şirketler Grubu, Türkiye Elektrik Malzemeleri Sektörünün önde gelen firmalarından birisi olarak tamamıyla yerli sermaye ile Türk Mühendisi ve İşçisi tarafından tasarlanan, en son teknolojiler ile en üst kalitede ürettiği elektrik malzemeleri ürünlerini “Türk Malı” olarak Türkiye ve dünya coğrafyasında her ülkeye ulaştırmak için yoluna emin adımlarla devam etmektedir.

Başarılı çalışmalarımızın bir sonucu olarak Makel, T.C. Dış Ticaret Müsteşarlığı tarafından dünya markası olma yolunda ilerleyen markaları desteklemek amacıyla oluşturulan “Turquality Marka Destek Programı”na kabul edilmiştir. Turquality Programı desteği ile MAKEL markalı Türk malı ürünlerimizin yurtdışında marka imajını daha da güçlendirmeyi ve bugün 45’i aşan ihraç ülke portföyümüzü daha da genişletmeyi hedefliyoruz.

Röportaj: Hüseyin B. Ekmekçi
huseyin.ekmekci@alternatifenerji.com

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

Sektörel Röportajlar 0 Comments

Uğur Kılıç:”Türkiye 600 MW hedefe 2013 Yılında Ulaşamaz”

İSTANBUL – Türkiye pazarına, 25-27 Nisan tarihleri arasında 18.’si düzenlenecek olan Uluslararası Enerji ve Çevre Fuar ve Konferansı (ICCI) öncesi faaliyete geçirmeyi planladığı İstanbul ofisi ile giriş yapan Çinli güneş

RÖPORTAJLAR

ICCI 2014 Fuarı Sektöre Ne Getirecek?

ICCI 2014 Fuarı öncesinde sektör temsilcilerinin nabzını tuttuk. Sektörün ortak görüşü, ICCI 2014 Fuarı’nın enerji sektörüyle birlikte büyümeyi ve gelişmeyi sürdürdüğü yönünde. ICCI 2014 Fuarı, Türkiye’de yenilenebilir enerji yatırımlarının atağa

RÖPORTAJLAR

Kurt Akın: “Türkiye Enerji Piyasası Dünyada Büyük İlgi Görüyor”

İSTANBUL – 4 Ekim 2012 tarihinde Turboden firması, Ataşehir Radisson Otelinde Organic Rankine Cycle İçin Yenilenebilir Enerji Kaynakları kullanımının konuşulacağı bir seminer düzenliyor. Bu konuda dünyanın en büyük şirketlerinden biri olan