“Yenilenebilir Enerji Kapasitesinin</strong> Payı Yüzde 40 Olacak”

“Yenilenebilir Enerji Kapasitesinin</strong> Payı Yüzde 40 Olacak”

Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansı’da (Irena) dikkat çekiyor. Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansı’na (Irena) göre, yenilenebilir enerji 2030 yılına kadar elektrik üretim kapasitesinin yüzde 40’ını karşılayacak.

Dünyada elektrik üretiminde yenilenebilir enerjinin payı artıyor. Bu artışta yenilenebilir enerji maliyetlerindeki azalış da önemli bir rol oynuyor. Şu anda, yenilenebilir enerji en ucuz enerji konumunda yer alıyor.

Daha önce sitemizde yer verdiğimiz gibi, 6. Uluslararası %100 Yenilenebilir Enerji Konferansı’nda konuşan Avrupa’da Yenilenebilir Enerjinin Gelişimi Bölümü Eski Başkanı Dr. Wolfgang Palz bu gerçeğin altını şöyle çizmişti: “Yenilenebilir enerji yalnızca büyük bir pazar değil aynı zamanda en ucuz enerji konumuna geldi. Üretilen elektriğin yüzde 30’u yenilenebilir enerjiden sağlanıyor.” (Haber için tıklayın)

Yenilenebilir enerji alanındaki bu gelişmeler, uzun vadede yenilenebilir enerjinin fosil ve nükleer enerjiye kıyasla daha çok tercih edilebilecek ve kullanılabilecek bir enerji türü haline gelebileceğinin de habercisi.

Bu gerçeğe, Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansı’da (Irena) dikkat çekiyor. Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansı’na (Irena) göre, yenilenebilir enerji 2030 yılına kadar elektrik üretim kapasitesinin yüzde 40’ını karşılayacak. Bu oran bugünkü piyasa payının neredeyse iki katı düzeyinde.

Dubai’de Bloomberg TV’ye temiz enerjideki artışın teknoloji maliyetlerindeki düşüşten kaynaklı olacağını belirten Irena’dan Adnan Amir, “Teknoloji maliyetlerinin düşmesiyle 2030 yılına kadar, küresel enerji sisteminde yenilenebilir enerji kapasitesinin payının yaklaşık yüzde 40 olmasını bekliyoruz” dedi. Irena’ya göre bu oran bugün yüzde 22’de bulunuyor.

Haberin ayrıntıları için tıklayın

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER 0 Comments

Solarpack’tan Hindistan’a Güneş Enerjisi Santrali

İspanyol Solarpack firması Hindistan’da güneş enerjisi santralleri kuracak. Dünyada güneş enerjisi alanında yatırımlar sürüyor. Hindistan son dönemdeki ataklarıyla dikkat çekiyor. İspanyol Solarpack firması ABD’li Think Energy Partners ile konsorsiyum halinde,

Güneş EnerjisiB 0 Comments

Türkiye Petrolleri’nin İlk Güneş Enerjili Akaryakıt İstasyonu Açıldı

Bu doğrultuda, Türkiye Petrolleri (TP), elektrik ihtiyacını güneş enerjisinden karşılayan ilk akaryakıt istasyonunu İstanbul Alibeyköy’de faaliyete geçti. Türkiye’de akaryakıt istasyonlarının enerji ihtiyacını güneş enerjisinden karşılama yönünde bir eğilim gösterdikleri biliniyor.

HABERLER

“Yenilenebilir enerji yatırımları IPARD-II Programı İle Önemli Bir İvme Kazanacak”

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Başkanı Ali Recep Nazlı: “13. Çağrı Dönemi ile destek kapsamına alınan yenilenebilir enerji yatırımları IPARD-II Programı ile önemli bir ivme kazanacak.” Tarım ve Kırsal

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply