“Yenilenebilir Enerji Kapasitesinin</strong> Payı Yüzde 40 Olacak”

“Yenilenebilir Enerji Kapasitesinin</strong> Payı Yüzde 40 Olacak”

Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansı’da (Irena) dikkat çekiyor. Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansı’na (Irena) göre, yenilenebilir enerji 2030 yılına kadar elektrik üretim kapasitesinin yüzde 40’ını karşılayacak.

Dünyada elektrik üretiminde yenilenebilir enerjinin payı artıyor. Bu artışta yenilenebilir enerji maliyetlerindeki azalış da önemli bir rol oynuyor. Şu anda, yenilenebilir enerji en ucuz enerji konumunda yer alıyor.

Daha önce sitemizde yer verdiğimiz gibi, 6. Uluslararası %100 Yenilenebilir Enerji Konferansı’nda konuşan Avrupa’da Yenilenebilir Enerjinin Gelişimi Bölümü Eski Başkanı Dr. Wolfgang Palz bu gerçeğin altını şöyle çizmişti: “Yenilenebilir enerji yalnızca büyük bir pazar değil aynı zamanda en ucuz enerji konumuna geldi. Üretilen elektriğin yüzde 30’u yenilenebilir enerjiden sağlanıyor.” (Haber için tıklayın)

Yenilenebilir enerji alanındaki bu gelişmeler, uzun vadede yenilenebilir enerjinin fosil ve nükleer enerjiye kıyasla daha çok tercih edilebilecek ve kullanılabilecek bir enerji türü haline gelebileceğinin de habercisi.

Bu gerçeğe, Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansı’da (Irena) dikkat çekiyor. Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansı’na (Irena) göre, yenilenebilir enerji 2030 yılına kadar elektrik üretim kapasitesinin yüzde 40’ını karşılayacak. Bu oran bugünkü piyasa payının neredeyse iki katı düzeyinde.

Dubai’de Bloomberg TV’ye temiz enerjideki artışın teknoloji maliyetlerindeki düşüşten kaynaklı olacağını belirten Irena’dan Adnan Amir, “Teknoloji maliyetlerinin düşmesiyle 2030 yılına kadar, küresel enerji sisteminde yenilenebilir enerji kapasitesinin payının yaklaşık yüzde 40 olmasını bekliyoruz” dedi. Irena’ya göre bu oran bugün yüzde 22’de bulunuyor.

Haberin ayrıntıları için tıklayın

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Öz tüketim Güneş Enerjisi Projelerinde Yingli Solar İmzası

Öz tüketim güneş enerjisi projelerinde Yingli Solar imzasıAnkara Polatlı’da Ankara Baharat Bakliyat ve Aksaray’da İL Özel İdaresi için gerçekleştirilen iki yeni güneş enerjisi projesi, Yingli Solar Türkiye ve Asunim Türkiye

HABERLER

Arman Tasarım’dan Quadro Sokak Aydınlatması

Üzerinde kare şekillerden oluşan dört adet LED kutusunun tek eksende yönlendirildiği Quadro sokak aydınlatması dikkat çekiyor. Arman Tasarım, biraz geçmişe dönerek sıcak desenleri, kent kimliği ile özdeşleşmiş geleneksel tarzları yeniden yorumlayarak yeni

HABERLER

Rüzgarda 20 Bin Megawatt’lık Enerji Hedefi Gerçekçi Değil

Siemens Rüzgar Bölümü Yöneticisi Hakan Yıldırım, “2023 yılında 20 GW hedefi için neler yapılmalı?” isimli oturumda yaptığı konuşmada, “Rüzgar enerjisinde 20 bin megawatt’lık enerji hedefinin gerçekçi olmadığını görmek gerekiyor. Ayrıca,

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply