“Yenilenebilir Enerji Kapasitesinin</strong> Payı Yüzde 40 Olacak”

“Yenilenebilir Enerji Kapasitesinin</strong> Payı Yüzde 40 Olacak”

Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansı’da (Irena) dikkat çekiyor. Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansı’na (Irena) göre, yenilenebilir enerji 2030 yılına kadar elektrik üretim kapasitesinin yüzde 40’ını karşılayacak.

Dünyada elektrik üretiminde yenilenebilir enerjinin payı artıyor. Bu artışta yenilenebilir enerji maliyetlerindeki azalış da önemli bir rol oynuyor. Şu anda, yenilenebilir enerji en ucuz enerji konumunda yer alıyor.

Daha önce sitemizde yer verdiğimiz gibi, 6. Uluslararası %100 Yenilenebilir Enerji Konferansı’nda konuşan Avrupa’da Yenilenebilir Enerjinin Gelişimi Bölümü Eski Başkanı Dr. Wolfgang Palz bu gerçeğin altını şöyle çizmişti: “Yenilenebilir enerji yalnızca büyük bir pazar değil aynı zamanda en ucuz enerji konumuna geldi. Üretilen elektriğin yüzde 30’u yenilenebilir enerjiden sağlanıyor.” (Haber için tıklayın)

Yenilenebilir enerji alanındaki bu gelişmeler, uzun vadede yenilenebilir enerjinin fosil ve nükleer enerjiye kıyasla daha çok tercih edilebilecek ve kullanılabilecek bir enerji türü haline gelebileceğinin de habercisi.

Bu gerçeğe, Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansı’da (Irena) dikkat çekiyor. Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansı’na (Irena) göre, yenilenebilir enerji 2030 yılına kadar elektrik üretim kapasitesinin yüzde 40’ını karşılayacak. Bu oran bugünkü piyasa payının neredeyse iki katı düzeyinde.

Dubai’de Bloomberg TV’ye temiz enerjideki artışın teknoloji maliyetlerindeki düşüşten kaynaklı olacağını belirten Irena’dan Adnan Amir, “Teknoloji maliyetlerinin düşmesiyle 2030 yılına kadar, küresel enerji sisteminde yenilenebilir enerji kapasitesinin payının yaklaşık yüzde 40 olmasını bekliyoruz” dedi. Irena’ya göre bu oran bugün yüzde 22’de bulunuyor.

Haberin ayrıntıları için tıklayın

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Fina Enerji’den Güneş Enerji Santrali

Ünlü iş adamı Hüsnü Özyeğin’in sahibi olduğu Fiba Grubu’nun şirketlerinden Fina Enerji, Denizli`de 10 MW`ye yakın güneşe dayalı lisanssız elektrik üretim tesisi kuracak. Güneş enerjisine yatırım furyası sürerken, Türkiye’nin önde

HABERLER

Belediyeler Enerji Verimliliğini Artırıyor

AB Üyesi Belediye Başkanları’nın oluşturduğu Covenant of Mayors’un (Belediye Başkanları Sözleşmesi) Sürdürülebilir Enerji Verimliliği Toplantısı ve Üst Düzey Belediye Başkanları Forumu’na katılan belediye yetkilileri ülkelerinde ve belediyelerinde yaptıkları projelerle enerji

Elektrikli araçlar 0 Comments

Almanya’da Elektrikli Araç Satışında Artış

Almanya’da 1 Temmuz’dan itibaren yürürlüğe giren ve elektrikli arabaları kapsayan finansal kolaylaştırmalar, şimdiden meyvesini vermeye başladı. Avrupa’da birçok ülkenin elektrikli araç kullanımını teşvik ettiği biliniyor. Elektrikli araçların kullanımı konusundaki bu

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply