Yenilenebilir Enerji Firmaları ICCI 2013’e Yoğun İlgi Gösterdi

Yenilenebilir enerji alanının büyük oyuncuları da ICCI 2013’te sektörü temsil ettiler. 

icci_2013_ilgi2“Yurt dışı katılım fazlaydı”

19. Uluslararası Enerji ve Çevre Fuarı Konferansı’na yenilenebilir enerji alanında faaliyet gösteren büyük çaplı kuruluşlar da ilgi gösterdi. Biz de fuarda BM Holding ve Siemens Enerji yetkililerinin fuarla ilgili görüşlerini aldık.

Umut Destegül Solaroğlu

BM Holding Şirketi Pusula R&D Direktörü

Beklentilerimize ve hedeflerimize uygun bir fuar oldu. Son 5 yıldır katıldığımız bir fuar. Her yılda daha ileriye gidiyor, katılım sayısı da artıyor. Bu sene özellikle ilgimizi çeken yurt dışından olan katılımın daha fazla olduğunu görüyoruz. Bu da bizi hem heyecanlandırıyor, hem ilgilendiriyor.

“Enerji lokomotif sektör”

Aydın Yalçın

Siemens Enerji, Kilit Müşteri Yöneticisi

ae_icci_2013_ilgi1Mevcut müşterilerimizle olan ilişkilerimizi, süreçlerimizi takip etmek, onları geliştirmek ve yeni müşteriler yeni projelerden haberdar olabilmek ve onları takibimize alabilmekti. Enerji Fuarı’na katılım özellikle  birinci ve ikinci gün çok iyiydi. Özellikle, birinci günün öğleden sonra MÜSİAD tarafından düzenlenen ve özel sektör temsilcilerinin katıldığı panel bilhassa, hem katılımcı hem de izleyici açısından oldukça fazla ilgi gördü.  Sektörün önemli kesimleri,  önemli oyuncuları geldi açıkçası. Onların hepsini bir arada görmek, sektörle ilgili bilgilerini, değerlendirmelerini alabilmek önemliydi.

Siemens için enerji sektörü şu anda lokomotif sektör konumunda. Bilhassa çok önem verdiği, en önem verdiği ulaşımla beraber sektör niteliğinde. Tüm enerji santrallerini takip ediyoruz. Bu aralar kömür santralleri oldukça yoğun, gelen teşvikler üzerine ilgi odağı oldu.  Ama rüzgar enerjisindeki hareketlilik, rüzgar santrallerindeki hareketlilik devam ediyor yoğun bir şekilde. Siemens’in güneş enerjisiyle ilgisi vardı, yalnız geçtiğimiz aylarda,  bu alandan çıktı. Ama sektörü takip ediyor. Uygun bir fırsat yakalandığında mutlaka değerlendirilecektir.

Zaten, Türkiye’nin yatırımları da enerji ulaşım sektörleri doğrultusunda. Buna paralel olarak biz de stratejilerimizi, çalışmalarımızı bu yönde yürütüyoruz. Enerji sektörü hızla gelişiyor, ICCI’ın yıllar önceki katılımın da çok iyi bildiğim halde dün gördüğünüz gibi panelde pek çok kişi ayaktaydı, ilgi çok fazla. Dolayısıyla, yatırımlar gittikçe artıyor.

Haber: Hüseyin B. Ekmekçi /Alternatifenerji.com

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER 0 Comments

Tavuk Gübresinden 40 bin Evin Elektrik İhtiyacı Karşılanacak

Ankara’nın Çubuk ilçesinde bulunan ve tavuk gübresinden enerji üreten biyogaz tesisi, 10 milyon liralık ek yatırımla 40 bin konutun elektrik ihtiyacını karşılayacak şekilde genişletiliyor. Biyogaz terimi temel olarak organik atıklardan

Diğer temiz enerjiler 0 Comments

Philips ve Vodafone’dan Güç Birliği

Philips aydınlatma, nesnelerin interneti üzerinden yönetilen bağlantılar alanında dünya çapında bir ortaklık için Vodafone ile anlaşmaya varıldığını duyurdu. Ortaklık kapsamında iki şirket, dünyanın dört bir yanındaki şehirlerin enerji tasarruflu, bakımı

HABERLER

Çevreci Sokaklara %45 Oranında Hibe Desteği

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından başlatılan Çevreci Sokak Projesi Kapsamında, proje geliştiren belediyelere yüzde 45 oranında hibe verilecek. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Çevreci Sokak Projesi kapsamında proje geliştrien tüm il ve ilçe belediyelerine projenin yüzde 45’ine kadar hibe desteği verecek. Belediyeler projelerini Bakanlığa 31 Aralık 2013’e kadar sunacak. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı,