Yeni Nesil Süper Kahramanların Tercihi: Elektrikli Otomobil

Yeni Nesil Süper Kahramanların Tercihi: Elektrikli Otomobil

Japonya menşeili araç üreticisi Nissan, karbonfiber kaplı elektrikli aracı BladeGlider’ı tanıttı. Roketlerden esinlenerek, burun kısmına doğru incelen yapısıyla hızı sevenlere özel olarak üretilmesi beklenen bu fütüristik elektrikli arabanın sanki süper kahramanlar için tasarlanmış gibi duruyor.

eb3c6f4091 - KopyaBladeGlider üç kişinin sığabileceği (sürücü ve arkasında iki kişi) büyüklükte ve arka lastiklerine entegre edilmiş elektrikli motorlar bulunuyor. Bu motorlar da güçlerini lityum iyon bataryalardan alıyor. Aracın normal araçlara göre oldukça farklı olan tasarımı sayesinde ağırlığı bir hayli düşmüş durumda. Bu da aracın Nissan’ın popüler elektrikli aracı Leaf EV’ye göre çok daha az güç tüketmesi anlamına geliyor.

Açıkcası aracın üretilmesi konusunda şüphelerimiz olduğunu belirtmemiz gerekiyor. Çünkü bu tasarım Nissan’ın optimistik konsept tasarımlarından biri. Fakat Nissan’dan yapılan açıklama, BladeGlider’ın kendileri için bir araştırma prototipi olduğunu ve üretime geçmek istedikleri yönünde.

Kısacası aracı sokaklarda gezerken görmek için bir süre daha beklememiz gerekiyor ama bu ayın sonlarına doğru düzenlenecek olan Tokyo Motor Show sırasında Japonya’da olmak gibi bir planı olan varsa, aracı görme şansına erişebilecek.

Kaynak: MGDTV

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

ALTERNATİF TASARIMLAR

ŞEBEKEDEN BAĞIMSIZ SOLAR İZOLE RAF EV

Hollandalı tasarım firması Tjep tarafından geliştirilen bu off-grid yaşam alanının ismi: Isolée yani Türkçe’ye çevrilmiş hali ile “İzole”. Şekli bir raf görünüşünde olan Isolée, üzerindeki anten şeklinde bir yapının dallarına

ALTERNATİF TASARIMLAR

İSVEÇ’İN EN GÜNEŞLİ ÖĞRENCİ EVİ

HALO, sosyal ve çevresel farkındalığı yüksek öğrenciler tarafından tasarlanmış bir öğrenci evi. Chalmers Teknoloji Üniversitesi’nde bulunan 25 öğrenci tarafından geliştirilen solar ev, aynı zamanda pasif mimari öğeleri de kullanılmış. Bir

İNOVASYON

Dünyanın En Çevre Dostu Dev Kargo Gemisi

Norveçli denizcilik girişimlerinden biri olan Terje Lade tarafından hayata geçirmesi için çalışmalarına başlanan dünyanın en çevreci kargo gemisi “Wind Ship” Norveççe karşılığı “Vindskip”, enerjisinin büyük kısmını okyanus rüzgarından alacak. Dünyanın